13.3. J. M. Coetzee „Jėzaus vaikystė“


„Jėzaus vaikystė“ – pirmoji trilogijos dalis, pasakojanti apie vyrą Simoną ir berniuką Dovydą, kurie susipažįsta laive, kai bėga iš savo šalies dėl neįvardintų priežasčių. Berniukas turėjo raštelį, kuriame buvo parašyta apie jo tėvus, bet virvutė nutrūko ir raštelis pasimetė, tad Simonas pažada pagelbėti jam surasti mamą.

Minėti veikėjų vardai buvo suteikti jiems atvykus į naują šalį, nes gyventojai čia yra pamiršę praeitį, jų nedomina ateitis, o dabartyje, rodos, dominuoja vien tik pilka spalva. Prėskas valgis, darbai, kuriuose neieškoma jokio pasimėgavimo, laisvalaikis, kalbos irgi nekelia gyventojams jokių ryškesnių emocijų. Simonas, dar šiek tiek prisimenantis praeitį (bet nieko konkretaus apie ją taip ir nepasakoja), kelia daug klausimų sutiktiems žmonėms. Ir knyga tampa pasamprotavimų, skirtingų požiūrių išsakymo, diskusijų rinkiniu. Žinoma, šalia to vyksta ir siužetinė linija, kurios įvykiai skatina samprotauti, kodėl yra taip, o ne kitaip. O temų daug: aistrų ir malonumų svarba, prisitaikymo būtinybė ir buvimas kitokiam, visuomenės taisyklių laikymasis, darbo prasmė, migracija ir kt. Be to, nors nugarėlėje teigiama, kad tai nėra biblijinis pasakojimas, akylesni skaitytojai atras ne vieną sąsają su Jėzaus istorija.

„Jėzaus vaikystė“ – mažiausiai patikusi rašytojo knyga iš tų, kurias teko skaityti. Temos įdomios, J. M. Coetzee rašymo stilius atpažįstamas – tad iš pirmo žvilgsnio nėra priežasties, dėl kurios turėčiau likti nepatenkinta. Vis dėlto, tai, kaip viskas buvo pasakojama, o taip pat ir patys veikėjai sulig kiekvienu puslapiu, pradedant gal nuo maždaug pusės romano, vis labiau nervino. Kai kada net norėjosi mesti knygą į sieną. Man ne visai suvokiama kai kurių sprendimų logika, nežavėjo niekur nevedantys samprotavimai, galimai ir tai, kad buvo daugiau kalbėjimo, mažiau rodymo, kišo koją. Nors seniau vis atidėliojau knygos skaitymą dėl to, kad namie neturiu kitų dalių, dabar džiaugiuosi, kad namie tik ši viena ir tebuvo.

Jei ateity sugrįšiu prie J. M. Coetzee kūrybos, tai tikriausiai ne prie šios trilogijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.