13.33. David Diop „Naktį visų kraujas juodas“


Vos 122 puslapių kūrinys pernai laimėjo International Booker Prize (Tarptautinę Bukerio premiją). Negaliu nepasidžiaugti, kad jau kelerius metus mūsų leidyklos aktyviai stebi naujienas ir imasi leisti jų vertimus.

Žinoma, premijos tampa nebesvarbios, jei nesudomina knygos tema ar tai, kaip ji išvystyta. Šįkart pasakojimas padalintas tarsi į dvi dalis. Ir toji antroji – mažesnioji, esanti pabaigoje, šiek tiek panaši į sapną, kur realybė persipina su fantazijomis (mačiau, kažkas ir magiškąjį realizmą įvardino) – paliko mane abejingą. Tačiau didžioji knygos dalis sukėlė labai gerą įspūdį. Skaičiau atsiliepimų, kad knyga šlykšti ir brutali, tad galiu patvirtinti, kad ji tokia ir yra. Tiesa, niekaip negaliu rašyti, kad buvau pasišlykštėjusi aprašomais karo lauko vaizdais, nes to nejutau. Gal todėl, kad man kur kas įdomiau buvo tai, kas vyko pagrindinio veikėjo galvoje, kaip jis vertino savo ir bendražygių poelgius, gyveno su niekaip nemažėjančia kaltės našta, kokie ryškiausi prisiminimai. Todėl žarnos liko kažkur fone.

Beje, knygoje vyksta mažiau rašytojų mėgstamas Pirmasis pasaulinis karas, o jame dalyvaujantys juodaodžiai apie save išgirsta išskirtinių legendų, kuriomis gąsdinami priešai, laikui bėgant tais pasakojimais gali įtikėti ir tame pačiame kareivių būryje esantys baltieji. Galvoju, kad tikriausiai dar nebuvo tekę skaityti knygos, kurioje rasizmo tema yra įpinta į karo lauko siužetą. Buvo įdomu.

Nors knyga itin nedidelė, pasakojimas sodrus, neapsistojantis ties viena emocija, o autorius rašo išties talentingai. Kaip jau užsiminiau, pabaiga man nelabai, bet daugiau neturiu prie ko prisikabinti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.