13.31. Diane Poole Heller „Prieraišumo galia“


Vis dar nepriprantu prie to, kad šiemet kur kas daugiau skaitau negrožinės literatūros. Šįkart kilo suvokimas, kad visą gyvenimą tekstuose ieškau atsakymų. Nesvarbu, ar tai būtų žurnalai, ar knygos, ar straipsniai internete – nebūtinai sąmoningai, bet vis ieškau to, kas padėtų bent kažkiek tvarkos savyje ar aplinkoje susikurti. O kadangi grožinė literatūra šiemet dar sunkiau einasi nei pernai, vis įmaišau negrožinės.

Knygoje aprašomi keturi prieraišumo tipai: saugus, vengiamas, ambivalentiškas, dezorganizuotas. Aprašomos galimos kiekvieno tipo susiformavimo priežastys (genetika, patirtys kūdikystėje ir vaikystėje ir kt.), kiekvienam tipui būdingi bruožai, kaip elgtis, atpažinus savyje ar kitame žmoguje vieną ar kitą tipą, ko tikėtis bendraujant, kaip mėginti keisti, jei turimas prieraišumas nėra saugus, o kuris nors kitas. Parašyta lengvu stiliumi, per daug nesismulkinama su moksliniais terminais ar neuromokslais (pavyzdžiui, užsimenant apie smegenų plastiškumą), retkarčiais paminimi autoriai, kurių įžvalgomis remiamasi rašant vieną ar kitą teiginį. Tad knyga išties skirta plačiai auditorijai – tiek jau kažkiek girdėjusiems apie šiuos tipus, tiek norintiems susipažinti. Man buvo įdomu, svarsčiau apie įvairias situacijas, mėginau save priskirti vienam tipui (ne visai sėkmingai, bet kaip ir visada tokiose temose, tobulai atitikti vieną aprašymą neatrodo realu) ir tiesiog pažvelgti, kaip prieraišumo ypatumai apsunkina ar palengvina mano bei kitų gyvenimus.

Knyga papildyta pratimais, kuriuos galima mėginti atlikti. Pati prie jų ilgiau neapsistojau. Daugelis jų susiję ne tik su situacijų sugalvojimu, bet ir su savo kūno pajautimu. Iš to, kas rašoma, atrodo, kad ir pati autorė savo vedamų terapijų metu mėgsta pasiūlyti klientams panašius į kūno pojūčius nukreiptus pratimus, tad tiems, ką domina panašūs savęs pažinimo būdai, galėtų patikti.

Pradžioje ne veltui užsiminiau apie tai, kad knygose ieškau atsakymų. Šią beskaitant taip pat šioks toks nušvitimas aplankė, supratau, kuo ir kodėl mane trikdo santykiai su kai kuriais žmonėmis, kai tuo tarpu su kitais viskas ramiai praslysta tais pačiais klausimais. Nors kaip neretai būna, prieš imdama knygą tikrai nekėliau minties, ką aš čia norėčiau surasti ir atsakyti sau. Juolab, kad ir tas klausimas – ne visai tiesiogiai susijęs su knygos tema.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.