13.19. Osamu Dazai „Netekęs teisės būti žmogumi“


Jodzo istorija – tai dar vienas pasakojimas (tik kur kas senesnis, parašytas penktajame XX a. dešimtmetyje) apie žmogų, kuris visą gyvenimą jautėsi nesuprastas. Tokios knygos jau kurį laiką ant bangos, o aš esu viena tų skaitytojų, ieškančių ir su malonumu skaitančių tokios tematikos istorijas.

Tik tiek, kad paprastai tokiose knygose norisi suprasti, kas nutiko, kad žmogus taip jaučiasi. Tuo tarpu šioje knygoje bandoma įteigti, kad nieko nebuvo – jis jau toks gimė, negebantis prisitaikyti prie visuomenės. Verčiant puslapius, galima artimiau susipažinti su pagrindiniu personažu. Tekstas – lyg sąmonės srautas, kurį skaitant aiškėja tiek Jodzo mintys, tiek gyvenimo įvykiai. Skaityti lyg ir įdomu, pasakojimas įtraukia – perskaičiau per dieną, kas man jau visai nebebūdinga. Tik visgi nedingo pojūtis, kad šįkart tai nėra ta knyga, kurią iki galo pajausiu, o veikėją suprasiu. Viskas taip tolygiai eina, kad nesijaučia nei pradžios, nei pabaigos taškas. Aišku, puikiai suprantu, kad nebūtinai turi būti konkretus įvykis, kuris paskatintų slogią, depresišką būseną ar suicidines mintis. Visgi, nors vietomis veikėjo mintys pasirodė ir pažįstamos, bet galbūt tas vienodumas bei paties personažo gyvenimas trukdė tam, kad kur kas geriau pajausčiau kūrinį. Dar truputį suerzino pabaiga, kai buvo teigiama, kad šiaip jau jis buvo geras žmogus, tik galėjo negerti. Labai dažnai girdėta frazė ir kasdienybėje, gal todėl ir kliuvo. Galvoju, kad alkoholizmas ir su tuo susiję sprendimai man irgi galėjo trukdyti. Viena, kai tai yra fonas (pavyzdžiui, Ch. Bukowski knygose), o kas kita, kai priklausomybė yra svarbi siužetui detalė. Bet čia jau mano asmeninis santykis su tuo turi įtakos.

Patiko mintys apie tai, kad visuomenė – tai žmogus. Todėl kai sakome, kad visuomenė įvertins, pasipiktins ar pan., tai juk iš tiesų galvoje turime save ar kitus konkrečius žmones. Tik kažkaip lengviau viską suversti tai abstrakčiai visuomenei.

Radau dvi ekranizacijas: 2010-aisiais pasirodžiusį vaidybinį filmą, o 2019-aisiais – anime.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.