2021-ųjų metų apžvalga


Tik pamačiusi kitų metų apžvalgas, supratau, kad šiemet, kitaip nei seniau, vis dar neturiu nei juodraščio, nei minčių, apie ką rašysiu. Atrodo, kad gruodį visas laikas buvo skirtas darbui arba miegui, tad net ir metų galo tradicija visiškai išnyko iš galvos. Visgi knygų apžvalgos rašymas man – lyg meditacija ir metų apmąstymas, nes galvodama, ką kuriuo metu skaičiau, prisimenu, kas tuo metu vyko gyvenime, tad džiaugiuosi prisėdusi rankioti ir skaičių, ir pavadinimų, kuriais norisi pasidalinti.

Buvo mintis pasistengti perskaityti 69-ąją, bet atrodo, kad 68 – kur kas įdomesnis skaičius. Kuo įdomus? Atkreipiau dėmesį, kad 2019-aisiais perskaičiau 88-ias, 2020-aisiais 78-as knygas, o šiemet – vėlgi dešimt mažiau.

26 knygas ėmiau iš bibliotekos, 36 buvo įsigytos, gautos dovanų ar išsimainytos, 4 mane pasiekė iš „Tyto albos“ bei viena iš „Patogu pirkti“, taip pat vieną skolinausi. Leidyklų/el. parduotuvių dovanų drastiškai sumažėjo, nes nutrūko kai kurie kontaktai, negana to, ir pati vasaros pradžioje nusprendžiau nebesiprašyti į svečius pas likusią leidyklą. Tuo metu atrodė, kad knygų krūvos auga greičiau nei jas skaitau (situacija nepasikeitė iki šiol), o gaudama knygų iš tų, kurie jas duoda dėl apžvalgų, jaučiu atsakomybę ir nemėgstu užlaikyti neskaitytų ilgesnį laiką. Ir šiaip metai buvo tokie, kad vangiai stebėjau visokius socialiniuose tinkluose paplitusius skaitymo iššūkius, nejausdama poreikio juose dalyvauti, paslėpiau nemažai su knygomis susijusios reklamos socialiniuose tinkluose. Tačiau tai nereiškia, kad nebesidomiu knygomis – peržiūriu naujienas, seku mėgstamus skaitytojus, noro skaityti yra, dominančių knygų vis dar apstu, tad ir iš tinklaraščio dingti planų neturiu.

Perskaičiau 9 lietuvių rašytojų knygas. Skaičius nedidelis, bet nenoriu sakyti, kad norėtųsi daugiau. Jei kas sudomina ir papuola į rankas, tai ir skaitau, neatsižvelgdama, kas tą knygą parašė.

Taip pat skaičiau 3 negrožinės literatūros atstoves. „Pykčio šokis“ ir „Pasveikti nuo tėvų alkoholikų: pokalbiai psichoanalitiko kabinete“ paliko gerą įspūdį, tuo tarpu „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“ buvo išbandymas, bandant suprasti autorės poziciją, tikėjimą ir pažiūras.

Įvertinimai pagal goodreads (mano paskyrą rasite čia):

 • 1/5 neįvertinau nė vienos knygos.
 • 2/5 gavo 11 knygų.
 • 3/5 įvertinau 35 knygas.
 • 4/5 gavo 11 knygų.
 • 5/5 įvertinau dvi knygas.
 • Vienos nusprendžiau nevertinti.

Tad metinis vidurkis – 3,2.

Dar statistikos:

Kaip visuomet, įsimintiniausias knygas pateikiu atsitiktine tvarka.

Labiausiai patikusios knygos

 • Per Petterson „Vogti arklius“. Šis rašytojas buvo mano metų atradimas, su malonumu perskaičiau ir šiemet pasirodžiusią „Mano likimo broliai“, kuri ir paskatino susirasti anksčiau leistą romaną. Skandinavai su savo šalčiu, ramybe ir niūruma į topą pakliūva nebe pirmus metus.
 • James Stewart „Dinosaur Therapy“ – Instagram rasti komiksai apie psichikos sveikatą bei draugystę iš karto tapo mylimiausi, o knygoje jų – visa krūva.
 • Fredrik Backman „Čia buvo Brita Marija“. Emociškai buvo sunku skaityti, daug ašarų išlieta. F. Backman sugeba savo istorijomis, pilnomis naivumo ir gerumo nustumti visą mano skepticizmą į šalį.
 • Fernanda Melchor „Uraganų sezonas“. Laukiamiausias metų vertimas. Tamsi, klampi – puiki. Skaityčiau darsyk.
 • Kristín Steinsdóttir „Šviesė“. Dar gan šviežiai perskaityta, tad nežinau, kaip bus po kokio pusmečio, bet kol kas noriu ją paminėti prie šių metų geriausių – emociškai paveiki, gražiai parašyta, vėlgi – šaltis, niūruma, tik šįsyk ne kiek ramybės, o beprotybės.

Kitos įsiminusios knygos

 • Michel Houellebecq „Žemėlapis ir teritorija– šiemet atradau dar vieną rašytoją, kurio kūrybą skaitysiu ir ateity. Visgi iš trijų skaitytų labiausiai įsiminė pati pirmoji, kurią paėmiau. Įdomus, neįprastas siužetas – stebinantis ir prajuokinantis.
 • Herman Koch „Vasarnamis su baseinu– antipatiški personažai, nepatikimas pasakotojas, puiki atmosfera, siužetas įtraukia. Liko neskaitytas „Griovys“, tad gaila, kad nieko daugiau neturime.
 • Bernardine Evaristo „Mergaitė, moteris, kita“ – skaitant labai gerą įspūdį kūrė, laikui bėgant jis kiek išbluko, gal kad emociškai ne tiek stipriai palietė, bet vis tiek paminiu ją, kai klausia, kas šiemet man patiko.
 • Vanda Juknaitė „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ – aš vien pavadinimui aukščiausią vertinimą rašyčiau. O jei apie svarbesnius dalykus – buvo nostalgijos, buvo ašarų (ne kiek dėl paties pasakojimo, kiek dėl teksto perleidimo per save), vis pagalvodavau apie J. Ivanauskaitės „Viršvalandžius“, kurioje nuotaikos buvo panašios.
 • Anna Burns „Pienininkas“ – viena tų knygų, kurios perskaičius atrodo tik neblogos, bet laikui bėgant atsiskleidžia vis labiau. Nors skaičiau metų pradžioje, bet vis prisimenu jos fragmentus bei atmosferą.

Kas dar buvo iš įdomesnių? Karen McManus „Vienas iš mūsų meluoja“ ir Samuel Bjork „Aš keliauju viena“ – trilerių skaitau mažai, o šiuos įvertinau ketvertais. Santiago H. Amigorena „Vidinis getas“ – vienas iš plonųjų, stiprių pasakojimų rimtesnių istorijų mėgėjams. Iš lengvų romanų įsiminė Beth O’Leary „Tavo vietoje“, o taip pat metų pabaigoje ir įdomios fantastikos skaičiau – Philip K. Dick „Ar androidai svajoja apie elektrines avis?“. Už borto palikau keletą visur labai giriamų knygų, bet nekyla ranka jas įterpti tarp šių, nepriklausomai, kaip vertinau vos perskaičiusi.

Nors pirma mintis buvo, kad neturėsiu ką paminėti, žiūriu, jog nemenkas sąrašas susidarė. Tad palinkėsiu sau, kad ir po metų turėčiau pakankamai įdomių perskaitytų knygų, kurias metų apžvalgoje aptarsiu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.