12.66. Philip K. Dick „Ar androidai svajoja apie elektrines avis?“


Jau galvojau, kad šį mėnesį taip nieko ir neperskaitysiu. Tačiau šį savaitgalį pamėginau paimti žanrą, kurio beveik neskaitau – mokslinę fantastiką. O smagiausia, kad patiko. Nors kažkada knygą pirkau labiausiai dėl itin giriamų Blade Runner filmų, kurių dar neteko žiūrėti (bet jau ruošiuosi), ir nuostabaus viršelio.

Žemę nusiaubė branduolinis karas. Dauguma žmonių apsigyveno kitose planetose, beveik nėra likusių gyvūnų ir augalų. Užtat Žemę pamėgo androidai – trumpaamžiai dirbtinės kilmės humanoidai. Iš Marso pasprukusius nepageidaujamus padarus gaudo galvų medžiotojais praminti policijos pareigūnai. Vienas jų – Rikas Dekardas – svajoja užsidirbti premiją, kuri leistų įsigyti tikrą gyvūną – aukščiausio statuso ženklą Žemėje.

Įdomus pasaulis. Čia veikėjai labiausiai susirūpinę savo augintiniais – turėti gyvūną yra prestižo reikalas, tad kiti, neturintys užtektinai pinigų, įsigyja elektrinius gyvūnus, kurie yra itin panašūs į gyvus. Visgi visi puikiai suvokia, kad elektriniai „nesiskaito“, tad atsiranda daug baimių, nepasitenkinimo. Žinoma, gyvūno reikia ne bet kokio, nes voras kainuoja kur kas mažiau nei arklys ar strutis. Nors atrodo, kad žmonių nėra išlikę baisiai daug, bet net ir tie likę skirstomi pagal savo protinius gebėjimus. Androidai pagaunami pagal empatijos trūkumą. Skaitant kilo mintis, jog net ir tikrieji žmonės ne kibirais jos turėjo, tad nenuostabu, kad ne visada lengva būdavo atpažinti, kur žmogus. Ir dar visokių įdomybių yra, bet jas suras skaitantys. Toks komplikuotas ateities (radau, kad pirmieji leidimai siejami su 1992 metais, o naujesni – su 2021-ais. Tad ateitis, kuri mus jau pasiekė) vaizdas, į kurį žvelgiant neatrodo, kad kažkas, neskaitant technologijų ar pažinties su kitomis planetomis, progresavo. Net ir gyvūno troškimas gerokai pavėluotas ir kai kada paremtas visai ne asmeniniu noru kažką auginti, o labiau „nes reikia/kaip čia atrodysiu prieš kitus, turėdamas tik elektrinę avį“. Įdomu stebėti, kaip pagrindinis veikėjas kelia klausimus dėl savo paties empatijos, emocijų, kurios kyla, atliekant darbines užduotis. Gal kad tokie žmogiški, netobuli personažai, gal kad kosmoso reikalų minimaliai, gal dėl kitų priežasčių, bet buvo įdomu. Prieš imant turėjau abejonių, kad nesugebėsiu jos net įpusėti, tačiau smalsumas gynė mane skaityti ir aiškintis, kaip čia bus toliau, kokie siužetiniai vingiai laukia ir kaip atrodys pabaiga. Žinoma, tikrai ne visas detales į savo vaizduotėje piešiamą vaizdą įsidėdavau, nes, kaip minėjau, fantastika – ne visai mano žanras, kadangi knygose man įdomiau žmonės nei aplinka (kas žino, gal kada sakysiu kitaip). Bet tai netrukdė nei įtraukti, nei užversti knygą patenkintai, kad po krūvelės trejetų ar dvejeto galėjau ramia širdimi spausti ketvertą goodreads puslapyje.

Įkvepia drąsos po kiek laiko imtis ir dar kurios nors fantastinės knygos.

Kaip pradžioje minėjau, pagal šią knygą buvo sukurtas Blade Runner / Bėgantis skustuvo ašmenimis (1982), o prieš keletą metų pasirodė antroji filmo dalis Blade Runner 2049 (2017).

4 komentarai “12.66. Philip K. Dick „Ar androidai svajoja apie elektrines avis?“

 1. Valdas sako:

  Jei patiko ši knyga ir patinka “apie žmones“, tai iš fantastikos drąsiai rekomenduoju tos pačios leidyklos leistas Strugackių “Piknikas šalikelėje“ ir “Sunku būti dievu“ (dievą gal net labiau). Ten fantastikos irgi yra, bet ji fone, koncentruojamasi į žmogaus vidų.

   • Valdas sako:

    Nevilties miestas irgi gerai, bet jis laaabai savotiškas. 🙂 Mano kuklia nuomone, pažintį su Strugackiais reikėtų pradėti nuo “Pikniko šalikelėje“ ir “Sunku būti dievu“. Man pačiam Piknikas apskritai yra viena geriausių fantastikos apysakų (iki romano jo apimtis netraukia).

    Gero skaitymo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.