12.65. Vilma Fiokla Kiurė „Rožynas“


Kai pamačiau šią knygą goodreads, pirma mintis buvo, kad pavadinimas skamba kaip vienas iš Panevėžio mikrorajonų. Ir kaip nustebau, kai paaiškėjo, kad autorė būtent apie Tą Rožyną savo knygoje ir rašo. Iki tol apie šią rašytoją nieko nebuvau girdėjusi, tad nustebino ir faktas, kad šis trumposios prozos rinkinys apie devyniasdešimtųjų Panevėžį, daugiausiai – Rožyną, gimė iš jos tekstų facebook’e.

Galvoju, kad labiausiai prajuokino Vijolėta (čia panevėžietiškas Violetos vardo tarimas, bet knygos veikėja būtent taip užrašytą vardą ir gavo) bei namų mados. Kai dabar jau kyla diskusijos apie mažos kvadratūros butus, kurių pilna naujos statybos daugiabučiuose, nevengiama juos pašiepti, knygoje turime atvirkščią situaciją. Pasinaudoję aplinkybėmis, norėdami parodyti savo statusą ar planuodami ateity vaikus su antrosiomis pusėmis bei anūkais priimti gyventi kartu, žmonės statėsi didelius namus, neretai trijų aukštų, su holais per du aukštus, įvairios stilistikos kolonomis, fontanais kiemuose ir kt. Ir tik atėjus Nepriklausomybei, kai jų išlaikymas bei šildymo kaštai pakito, o vaikai nepanoro gyventi kartu bei migravo, atsivėrė problema, kai didžioji dalis namo likdavo nenaudojama. Autorė su lengva ironija apibūdina pačius įvairiausius žmones, kurie gyveno kaimynystėje, jų kasdienybę, o skaitant atrodė, kad kartu su pasakotoja vaikščiojau po kiemus ir susipažinau su kiekvienu žmogumi. Visi veikėjai realistiški, gyvi, tad pasakojimai dinamiški, lengva įsivaizduoti tiek personažus, tiek aplinką.

Pati esu kilusi iš Panevėžio rajono (kurio rajonu nelaikėme, nes pernelyg arti miesto), o Rožynas taip ir liko mįslinga vieta, kurią apibūdindavo kaip prestižinį rajoną (viename iš pirmųjų puslapių autorė irgi apie tai rašo). Bet jei ten ir lankiausi, tai pati to nežinojau ar spėjau pamiršti. Dažniau užsukusiems, gyvenusiems (ar tebegyvenantiems) šią knygą rekomenduočiau vien dėl to, kad pasakojama apie žmones, kurių prototipai gali būti atpažįstami. Ir visgi, net jei ten negyventa, o pati tema dar nepabodusi, šią trumpą, vos šimto puslapių knygą perskaityti vis tiek įdomu. Esu iš truputį jaunesnės kartos, tad tie devyniasdešimtieji mane kažkiek aplenkė, bet vis tiek skaitydama pagaudavau save galvojančią apie tam tikrus gimtojo miesto niuansus, apie tai, kaip ir kodėl man nesisekė sukurti ryšio su Panevėžiu (vienoje vietoje minima, kad naglumas buvo būtina savybė išgyvenimui. Tai perskaičiusi pagalvojau, kad štai – viena iš priežasčių).

Mažiausiai sudomino tekstai apie sektas, tad į pabaigą susidomėjimas prislopo. Žinoma, kai kurios detalės vis tiek intrigavo, tik tiek, kad tema – visai ne „mano“. Pabaiga nuteikė keistai. Man trūko kažkokio ryškesnio užbaigimo. Paskutinis tekstas buvo toks, po kurio labai norėjosi dar vieno, kuris ryškiau padėtų tašką. Nes dabar atrodė, lyg nutrūko ne vietoje.

Man patiko, kad skaitant nesijautė, jog tekstai paimti iš socialinio tinklo, kadangi jie išties organiškai siejosi tarpusavyje. Pradžioje atrodė, kad kiekvienoje istorijoje bus vis kitas žmogus, bet laikui bėgant siužetinės linijos persipynė, tad viskas tapo vientisu, iš vieno laikmečio fragmentų sudėliotu pasakojimu. Pirmoje šio teksto versijoje rašiau, kad knygos leidimas irgi pasirodė tvarkingas. Visgi pasidalinusi įrašu socialiniame tinkle, sulaukiau komentarų apie tai, kad šioje knygoje nestinga rašybos, skyrybos ir kalbos klaidų. Skaitydama pastebėjimus pagalvojau, kad kitą sykį reikėtų atsargiai girti už sklandų tekstą, nes neįžvelgiu daug ko, ką pastebi įgudusios, su tekstais daugiau laiko praleidžiančios akys.

Vis dėlto labai džiaugiuosi, kad ir Panevėžys turi savo knygą apie devyniasdešimtuosius. Kas nors galėtų ir dar kokį nors mikrorajoną ar gatvę nusigriebti, medžiagos įdomybėms – apstu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.