12.64. José Saramago „Pasaka apie neatrastą salą“


Kol „Kitos knygos“ leidžia anksčiau lietuviškai pasirodžiusias J. Saramago knygas (smagu, kad kažkas būtent dėl naujųjų leidimų atras šį puikų rašytoją), „Odilė“ nustebino itin trumpu ir anksčiau lietuviškai neleistu kūriniu.

Apie pasakos siužetą nepasakosiu dėl itin mažos apimties. Visgi keliasdešimties puslapių visiškai pakanka įžvelgti jau pažįstamą J. Saramago braižą, prisiminti, kaip skaitydama kiekvieną rašytojo knygą mėgaudavausi jo sakiniais, pasakojimo stiliumi ir išskirtine skyryba. Viena vertus, atrodė, kad pasibaigė viskas per greitai, nespėjau net normaliai įsitraukti. Iš kitos pusės, kai pagalvoju apie patį pasakojimą, atrodo, kad trukmė – visiškai pakankama. Yra truputis mistikos, šiek tiek filosofinių pamąstymų ir pamokymų, gyvenimiškų pastebėjimų, pati knygos mintis irgi graži ir aktuali savo tema. Tik bent jau man pasakojimo forma nustelbė patį siužetą ir išsakomas mintis.

Negaliu neparašyti ir apie patį knygos leidimą. „Pasaka apie neatrastą salą“ išleista gražiai, o spalvoti puslapiai – išties nekasdieniškas pasirinkimas vietinėje leidyboje. Tačiau net ir žinant, kad knygoje maždaug 70 puslapių, pavarčius kilo nusivylimas, nes tekstu pripildytų puslapių – kur kas mažiau. Visi tušti lapai, net jei ir paspalvoti, ilgainiui atrodo beprasmiai, o žinant, kad užsienyje šis pasakojimas iliustruojamas akį traukiančiais piešiniais, nusivylimo atsirado kiek daugiau. Be abejo, piešiniai būtų pakėlę knygos kainą, tad tikėtina, kad savikaina atliko lemiamą vaidmenį, sprendžiant vizualinę leidinio dalį. Tačiau dabar galvočiau, kad tokiu atveju ši pasaka galėjo būti arba trumposios prozos rinkinio dalimi (tik nesu tikra, kiek tokių kūrinių jis yra parašęs), arba kaip priedas prie kurio nors J. Saramago romano.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.