12.43. Herman Koch „Vasarnamis su baseinu“


Herman Koch „Vakarienė“ buvo malonus netikėtumas, tad pasitaikius progai į namus atkeliavo ir kitos dvi lietuviškai išverstos knygos. Vieną jų – „Vasarnamis su baseinu“ – šią savaitę ir perskaičiau. Beje, šis romanas turėjo būti pirmąja pažintimi su H. Koch. Kai ji pasirodė knygyne, pasičiupau skaityti, bet vos po kelių puslapių numečiau. Užtat šią savaitę skaitant nė nebuvo minties numesti, o antroje romano pusėje iš viso buvo sunku atsitraukti.

Pradžioje esame supažindinami su pagrindiniu veikėju – šeimos gydytoju Marku Šloseriu, kuris kaltinamas padaręs klaidą, dėl kurios mirė vienas iš jo pacientų Ralfas Mejeris. Visgi neatrodo, kad Marko veiksmai buvo atsitiktiniai. Veikėjas mus sugrąžina į praeitį, kai prasidėjo jo pažintis su Ralfu, ir lemtingąją viešnagę vasarnamyje.

„Vasarnamis su baseinu“ panašus į „Vakarienę“: nepatikimas pasakotojas, nemalonūs veikėjai, peržengiamos moralės ribos, apnuogintos mintys, veidmainiškumas. Viskas atvira tiek, kad kai kada norisi šiek tiek atvirumo sumažinti (pavyzdžiui, kai buvo aprašomas pūlinio naikinimas), o perskaičius, kaip gydytojas žvelgia į savo pacientus, kažin, ar, apsilankiusi gydymo įstaigoje, nežiūrėsiu į medikus įtariau nei įprastai. Nors yra ir humoro (labiau sarkazmo), bet knyga tamsi. Markas susierzina, matydamas, kaip Ralfas žiūri į jo žmoną, kai tuo tarpu pats dėlioja planą, kaip suvilioti paties Ralfo sutuoktinę. Pats Ralfas – irgi ne iš maloniųjų, tiek dialogai, tiek elgesys neleidžia jo užjausti. Jų abiejų žmonos – irgi savotiškos. Vis dėlto H Koch neprivertė manęs susitaikyti su ta teorija, kurios link nuo pat pradžių buvo einama. Spėliojau, o kas jeigu iš tikrųjų buvo taip ar anaip, o ką, jei visai kitas žmogus į visa tai buvo įklimpęs, o ne Ralfas. Neretai skaitydama trilerius tiesiog pasiduodu siužeto tėkmei ir ramiai stebiu, kaip aiškinamasi, kas slypi už nusikaltimo, tuo tarpu „Vasarnamis su baseinu“ nuo pat pradžių skatino išlikti budriai. Kartais būdavo įterpiami pamąstymai ar prisiminimai iš universitete girdėtų paskaitų, kuriose buvo pateikiamos teorijos, galinčios nemenką šaršalą sukelti tarp kai kurių žmonių. Evoliucinė psichologija, moterų ir vyrų skirtumai – tai, kas vienu metu gali ir piktinti, ir neleisti atsitraukti nuo teksto. Pabaiga – ne visai tokia, kokią galvotume rasti tokioje istorijoje, bet užvertus knygą supratau, kad iš tiesų tai absoliučiai tokia, kokios būtų galima tikėtis iš autoriaus.

Niūri, šlykštoka, nemaloni, bet turi visas šis pasakojimas neapsakomo smagumo. Kai pagalvoju, tai net išjudino kažkiek iš sąstingio, kuris buvo apėmęs, kai skaičiau tarsi įdomias knygas, bet iki galo taip ir nepasiekiančias manęs. Tad galbūt emocinis vertinimas nėra itin objektyvus, bet ilgiau iš knygų nesulaukdama kažkokios emocijos vargu, ar tęsčiau šį laisvalaikio leidimo būdą. O čia buvo daug emocijų, visokiausių minčių ir įsimenančių vietų, kurias, tikiu, dar ilgokai prisiminsiu.

Noriu čiupti „Griovį“, bet susilaikysiu, nes bijau, kad įspūdis sumenks, jei ten vėl panašaus tipo personažai dalyvaus.

2 komentarai “12.43. Herman Koch „Vasarnamis su baseinu“

  1. Asta Žalalytė sako:

    Laba diena, malonėkite išmesti iš savo kalbos tą “kartas nuo karto“. Tai vertinys iš rusų kalbos. Lietuvių kalba taip nesakoma. Ačiū. Asta

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.