12.40. Maggie O’Farrell „Kas nutiko Esmei Lenoks?“


Maggie O’Farrell šiemet Lietuvoje buvo pastebėta, išleidus knygą „Hamnetas“, tačiau tai – ne pirmoji lietuviškai išleista rašytojos knyga. Tiesa, tikėtina, kad dalies skaitytojų ankstesni vertimai taip ir liko nepastebėti, kadangi juos leido „Svajonių knygos“. Prisipažinsiu, ilgą laiką visiškai ignoruodavau šią leidyklą, nes meilės romanai – ne visai mano žanras, vos vienas kitas atsiduria rankose ir būna perskaitomas, o „Svajonių knygos“ asocijuojasi būtent su šiuo žanru. Nežinau, ar ši leidykla iš tikrųjų šiek tiek keičiasi, ar tai – tik socialinių tinklų įtaka, bet atrodo, kad jau kurį laiką jų asortimente atsiranda vietos ir knygoms, kurios gali sudominti nebūtinai saldžių romantinių istorijų mėgėjus. Apie „indigo“ seriją, kuriai priklauso ir „Kas nutiko Esmei Lenoks?“, taip pat kalbama gražiais žodžiais (kad išsiskiria iš kitų leidyklos knygų), o konkrečiai šį romaną išgyrė patikimos skaitytojos, tad pagalvojau, kodėl nepabandžius. Ypač kai ar taip, ar taip, ne vien rimtą literatūrą skaitau, tad rezultatas gali būti nenuspėjamas.

Perskaičiusi pamaniau, kad šios knygos privalumas – nedidelė apimtis. Knyga mažo formato, o puslapių skaičius siekia vos 240. Romanas priklauso kelių siužetinių linijų istorijoms: pasakojama pirmoje XX a. pusėje vykstanti istorija, o šalia jos atsiranda ir dabartyje gyvenanti veikėja, kuri susidurs su iki šiol nepažinota giminaite. Kaip žinia, tokios knygos pasižymi tuo, kad viena siužetinė linija (paprastai – dabarties) būna kur kas nuobodesnė ar apskritai nereikalinga. Lygiai ta pati problema yra ir „Kas nutiko Esmei Lenoks?“, tačiau kai puslapių tiek mažai, skaitant dabarties siužeto liniją taip smarkiai nekliūva, kad ten einama paviršiumi, kad daugiau nei šešiasdešimt metų lauke nebuvusi veikėja visiškai ramiai priima aplinką, kad pagrindinės veikėjos darbas greitai lieka kažkur užribyje (ar čia dėl to, kad savaitgalis?), kad viskas apskritai pernelyg ramu, net jei bandoma į pabaigą šiek tiek dramos pripaišyti. Bet vat tik pagaudavau save kažką tokio galvojant, o jau prieš akis – senesniojo laikotarpio įvykiai. Veikėjai nespėjo suerzinti, norėjosi versti tik puslapį po puslapio, net ir įdomu buvo, kaip abi siužetinės linijos užsibaigs. O tikiu, kad dabartis manęs visai nedomintų, jei viskas būtų ištempta iki minimum 400 puslapių, kaip paprastai būna tokio tipo knygose.

„Kas nutiko Esmei Lenoks?“ – tai visai ne meilės istorija. Šiek tiek romantinės linijos bus dabartyje, bet praeitis koncentruojasi į tuometinę moters padėtį visuomenėje ir kaip visos problemos buvo sprendžiamos, uždarant nepaklusnią žmoną ar dukterį į psichiatrijos ligoninę. Kadangi dabartis aiški nuo pat pradžių (t.y. kad Esmė gyvena ligoninėje), spėliojau, koks įvykis taps paskutiniu lašu sprendimui išsiųsti Esmę gydytis priimti, juolab, kad ji nuo pat pradžių buvo nepaklusni, kritikuojama už bet kokį savo elgesį. Nuo kažkurio momento tiek kulminacija, tiek daugelį metų laikyta paslaptis tampa nuspėjamos, tad nepasakyčiau, kad buvo didelė intriga, tačiau vis vien skaitydama nenuobodžiavau. Tiesa, pasakojimas man kiek per daug chaotiškas, vietomis reikdavo susigaudyti, apie kurį laikotarpį kalbama ir kas šiuo momentu yra pasakotojas, o toks maišymasis, vargu, ar buvo reikalingas. Galbūt aiškesnė struktūra (pavyzdžiui, aiškesni skyriai) būtų pagelbėję įvesti šiek tiek tvarkos. Pabaigą net antrąsyk permečiau akimis, nes atrodė, kad kažką praleidau.

Tik „Hamnetas“ kol kas neatsirado mano ateities planuose, vis kažkas leidžia suabejoti, kad man patiks.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.