12.39. Ali Smith „Žiema“


Po pernai skaitytos pirmosios metų laikų knygos „Ruduo“ pagaliau atėjo laikas ir antrajai. Ali Smith parašė ir apie pavasarį bei vasarą, bet turint galvoje, kad „Žiema“ Lietuvoje pasirodė 2019-aisiais, jau beveik susitaikiau, kad vertimų nebus. Nors labai norėtųsi.

Nors abiejų knygų skaityti viena po kitos išties nebūtina, tačiau tai, kaip pasakojama, nė trupučio neleis suabejoti, kad jos priklauso vienai serijai. Pasakyti, kad „Žiema“ – tai istorija apie dvi seseris, kurios nesimatė daug metų, apie vienos iš jų sūnų, kuris kartu su mergina Kalėdų proga atvyksta pasisvečiuoti pas mamą – tai iš tikrųjų tas pats, kas beveik nieko nepasakyti. Pasitelkdama siužetą, kuriame veiksmo nėra daug, bet vis vien margumo ir įdomių veikėjų pasirinkimų netrūksta, bei dialogus, kurie traukia dėmesį savo formuluotėmis, užduodamais klausimais ir kylančiomis diskusijomis, A. Smith sumaniai, lygiai kaip ir pirmoje knygoje, kalba aktualiomis temomis. Šįkart bene daugiausiai dėmesio skiriama ekologinėms problemoms (bei kaip skirtingai visi jas supranta ir vertina jų mastą), taip pat užstrigo migrantų tema, dargi išmaniosios technologijos ir interneto įtaka šiuolaikinei kasdienybei ir daugelis kitų. Ir vėl nemažai kalbama apie meną, šiek tiek politikos ypatumų, tad pagauti visas nuorodas ir suprasti visus kontekstus sau tikslo nebuvau išsikėlusi, tačiau dėl to skaitymo malonumas neliko sugadintas. Man patinka, kaip A. Smith rašo. Tiesą sakant, jau buvau pamiršusi, kuo ši rašytoja mane pernai sužavėjo (ir dabar buvo proga prisiminti). Kai kada pakanka vos vieno sakinio, kuriuo pasakoma apie kokią nors šių dienų problemą, humoras autorei – irgi nesvetimas. Praeitis, dabartis, ateitis, prisiminimai, nuoskaudos – visko čia yra, bet viskas aprašyta kitaip, pagalvojau, kad šį kartą apibūdinti visam tam, ką jaučiau skaitydama, galėtų tikti žodis jauku. Nes taip ir buvo. Nestandartiška, bet įtraukia. Tiesa, buvo momentų, kai kažkur nušokdavo mintys, bet žinant, kaip paskutiniu metu krūvomis pradėtas knygas metu į šoną geresniems laikams, neaišku, kur tikroji problema – knygoje ar manyje. O gal truputį ir ten, ir ten.

Paskutiniu metu truputį sudėtingesni santykiai su literatūra, bet tokios knygos kaip ši suteikia viltį, kad gal ne viskas taip blogai. Tik reikia išlaukti.

Vienas komentaras “12.39. Ali Smith „Žiema“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.