12.35. Rainbow Rowell „Eleonora ir Pakas“


Prieš keletą metų pirmąsyk atsisiuntusi Instagram programėlę naršiau po knygų nuotraukas. Kone kas trečioje iš jų šmėžavo R. Rowell knygos. Pamenu, po kiek laiko įsidarbinusi knygyne nustebau, kad nors vieną šio rašytojo knygą galima rasti ir lietuviškai. Mane pačią intrigavo viršelis, kuriame vaikinas ir mergina klausosi muzikos. Buvo smalsu, kokius atlikėjus ir grupes rasiu.

Nors manau, kad istorija galbūt būtų kur kas labiau patikusi prieš gerą dešimtmetį (būnant -iolikos), bet vien dėl muzikos, kuri vardijama, buvo skaityti įdomu ir dabar. Kita vertus, gal tokios knygos kaip ši paauglystėje būtų paskatinusios imti klausytis dabar klausomos muzikos kur kas anksčiau. Štai ir šiuo metu įsijungiau romane minėtą The Smiths „How Soon is Now?“, be šios grupės dar minimi ir Misfits, Joy Division, The Beatles, U2, The Cure, Sex Pistols ir kt. Nors kai kurių taip ir nepamėgau, bet sunku paneigti, kad muzikos rinkinys – išties traukiantis akį.

Devintas dešimtmetis turi savo žavumų, kurie staiga tampa visiška romantika (o kai kam, kas jau nėra tikslinė auditorija – ir nostalgija) šiuolaikinėje literatūroje. Muzika įrašinėjama į garsajuostes, kasetės klausomos nešiojamuose grotuvuose, o jei simpatija pareiškia susidomėjimą muzika, galima įrašyti savo rinkinį ir padovanoti. Tiesa, Eleonoros ir Pako istorija prasideda nuo komiksų, o tik vėliau muzika tampa neatsiejama draugystės dalimi. Nepamirškime ir mobiliųjų, kurių tuomet nebuvo, tad reikėdavo tikėtis artimųjų malonės, kad jie leis pasikalbėti ir slapčia nesiklausys pokalbių. Žinoma, jei tik telefonas iš viso egzistuoja namuose. Nes Eleonora tokios prabangos neturi. Kaip ir leidimo susitikinėti su vaikinais. Tad kelionės iš mokyklos ir į ją tampa svarbia abiejų paauglių dienos dalimi.

Kurį laiką skaityti visai įdomu, viskas labai miela. Dalijimasis muzika, komiksais, nedrąsūs žvilgsniai ir prisilietimai, pirmieji ištarti klausimai – na, visiška romantika. Bet po šimto puslapių atsibodo. Nėra ši knyga vien tik apie meilę – tai ir santykiai su bendraamžiais, mokytojais, tėvais, požiūris į save. Dar yra nepritekliai, namas, kuriame dušas nuo virtuvės atskirtas tik užuolaida, amžina baimė dėl patėvio, kuris supykęs gali padaryti bet ką. Tiesa, dar buvo mėginta užčiuopti ir rasizmą, santykį su savo kilme, bet iš to, kas pačiai kliuvo į akis, bei to, kad pati knyga kaltinama rasizmu, neatrodo, jog autorei pasisekė šią temą gvildenti įtikinamai. Visgi, nors romane yra įvairiausių spalvų, bet greitai įsisuko monotonija. Jei nuoširdžiai, tai iš 348 puslapių būčiau išėmusi bent 200. Na, aišku, tuomet nelabai liktų kokia istorija ir kiltų klausimas, ar iš viso verta ją išleisti, bet pojūtis skaitant buvo būtent toks. Kad per daug ištęsta, viskas ima kartotis, vis pavartydavau į priekį, bandydama nusiteikti, kad galbūt jau artimiausiu metu kokia nors drama nutiks. Galvoju, kad ir apie Eleonorą per visus tuos puslapius sužinome itin menkai – labiau akcentuojama jos aplinka, namai, net ir išvaizda, rodos, yra labiau paveikta jos namų situacijos. O kas jos galvoje vyksta, apie ką ji galvoja, kai nesiklauso barnių ar nesvajoja apie Paką, nelabai ir sužinome. Ar aš per daug noriu iš tokios knygos? Nors kulminacija nuspėjama, o pabaiga nenustebino, bet bendrai – galas man patiko.

Vos nepamiršau. Kai tik pradėjau skaityti, supratau, kad ši knyga man primena paauglystėje didelį įspūdį palikusią J. Spinelli romaną „Žvaigždė“. Tad kam patiko ši, galite bandyti susipažinti su Eleonoros ir Pako istorija (arba atvirkščiai).

Ateity turėtų būti filmas, bet kol kas informacijos minimaliai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.