12.29. Nora Krug „Heimat. Vokietė apmąsto istoriją ir kilmę“


Kol komiksų/grafinių novelių lietuvių kalba atsiranda vos viena kita, stengiuosi susirasti visas ir perskaityti. Šįkart „Aukso žuvys“ išleido autobiografinį pasakojimą apie vokietę, kuri norėdama suvokti savo kilmę bei sužinoti, kiek jos pačios seneliai dalyvavo nacių režimo inicijuotoje veikloje, apie tai ima klausinėti artimiausių žmonių, susisiekia su giminaičiais, su kuriais iki šiol nepalaikė jokio ryšio, bei ieško informacijos oficialiuose archyvuose.

Kadangi tai komiksas, man itin svarbi knygos dalis yra iliustracijos. Pradžioje kiek nustebau, nes anksčiau skaityti šio žanro kūriniai pasižymėjo vien tik pieštomis iliustracijomis, tuo tarpu čia piešinius neretai keičia nuotraukos ar jų fragmentai, taip pat, įvairūs dokumentai. Nors piešiniai savo stilistika nepaliko didelio įspūdžio, tačiau nekyla abejonė, kad autorė sugebėjo suderinti skirtingą vizualinę medžiagą ir ją įkomponuoti į istoriją. Nepraleidau nė vienos nuotraukos, atidžiai kiekvieną jų apžiūrėjau, buvo smalsu sužinoti, kas rašoma dokumentuose, kurie kai kur buvo naudojami kaip fonas (kadangi vokiečių kalbos nemoku, teko pasitenkinti tik ta vertimo dalimi, kuria pasidalinti norėjo knygos autorė).

Kalbant apie tekstą, vietomis jis užliūliuodavo, o kitose vietose buvo itin pagaulus ir įtaigus. Mane pačios dėmesį labiausiai prikaustė kelios temos. Viena jų – negalėjimas pabėgti nuo savo tautiečių praeities, jaučiamas gėdos ir kaltės jausmas, nepaisant to, kad tuo metu, kai vyko Antrasis pasaulinis karas, buvo tremiami ir/ar žudomi žydai, pasakotoja dar nė nebuvo gimusi. Išties, buvo nemalonu skaityti, kai buvo pateikiami pavyzdžiai iš kasdienybės: užsienietis mesteli juokelį apie žydus, nes galvoja, kad vokietė jį palaikys, arba kai pristačiusi savo tautybę išgirsta nacių pasisveikinimą. Nemalonu, nes toks etikečių ir stereotipų lipdymas pagal kilmę ar gyvenamąją vietą yra kone įprasta pažinties dalis, nė nesusimąstant, kaip tai yra kvaila ir nepagrįsta. Ir pačiai yra tekę nesyk vartyti akis ir apsimestinai šypsotis klausantis stereotipinio bajerio ar atsakinėti apie ryškiau žiniasklaidoje nušviestus nutikimus, susijusius su Panevėžiu, nors pati žinodavau mažiau nei gyvenę kituose miestuose ir atidžiai sekę televizijos laidas bei spaudą. Tiesa, maniškė situacija – visiška smulkmena, palyginus su N. Krug. Todėl pasakotoja nusprendžia išsiaiškinti savo istoriją, giminaičių, gyvenusių Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu, gyvenimo įvykius. Besikapstydama po įvairią informaciją, klausydamasi pasakojimų, Nora atskleidžia įvairius atvejus, kaip tuomet galėjo gyventi vietiniai, taip parodydama, kad kiekvieno žmogaus atvejis – unikalus, taip pat nebijoma abejoti, kad galbūt rašytiniai liudijimai ar artimųjų prisiminimai neatskleidžia tikrosios tiesos apie žmones, kurie jai reikalingi, norint sudėlioti viską į vieną visumą. Buvo nuveiktas išties didelis darbas, mane pačią stebino, kaip noriai jos giminaičiai, kurių iki tol nepažinojo, priimdavo ją bei atsakydavo į klausimus. Kita tema, kuri nepaliko abejingos, buvo karas. Kaip žinia, nuo paauglystės mėgstu E M. Remarque ir jo aprašomą karo absurdiškumą. N. Krug pasakojime galima įžvelgti šią temą irgi, be to, nedingo jausmas, kaip viskas greitai gali pereiti nuo gan ramaus gyvenimo iki beprotiškų valdžios ir pareigūnų sprendimų, prie kurių savo valia arba prievarta prisidėdavo ir eiliniai žmonės. Grįžtant prie knygos, norėjosi kiek kitokios pabaigos, ta jos kelionė metro pasirodė labai pritempta ir saldi, galbūt situaciją būtų pataisiusi natūralesnė refleksija, kaip jai sekėsi gyventi su atrasta istorija toliau.

Komiksas gali būti įdomus tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Tema išliks aktuali tikriausiai visą laiką, o pasakojimas gali būti geras priminimas to, kaip ir kas dar ne taip seniai buvo, ir ko neturėtume niekada pamiršti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.