12.11. Santiago H. Amigorena „Vidinis getas“


Tai vos pusantro šimto puslapių istorija apie Lenkijos žydą Visentę, kuris trečiajame dešimtmetyje paliko savo artimuosius, kad pradėtų naują gyvenimą Buenos Airėse. Po truputį jaunas vyras įsiliejo į vietinį gyvenimą, sukūrė šeimą. Tik keli laiškai kas mėnesį, gauti iš motinos, primindavo apie jo šaknis. Tačiau staiga jis ima pasigesti laiškų, o kalbos apie Hitlerio planus pasiekia Visentę ir nebepalieka ramybėje.

Siužetas – visiškai paprastas ir nuspėjamas, tad nelabai ir gaunasi išduoti kažko pernelyg daug. Ne siužetas, o patirtis, jausmas čia – svarbiausi. Ne veltui pavadinimas toks, nes kalbama apie žmogaus užsidarymą, apie jo atsitraukimą nuo visko. Stipri, įtaigi istorija, kurios nesinori paleisti. Ir tiek sudėtingų klausimų. Apie kilmę, tapatumą. Apie situaciją, kai visi žydai Europoje yra naikinami, o veikėjas, būdamas žydas, šiltai ir saugiai gyvena kitame žemyne. Apie maisto prikrautą stalą, šnekas apie maistą ir alkį, kuris tuoj pat numalšinamas, kai tuo tarpu kažkur Varšuvos gete mažametis primušamas kelių suaugusiųjų dėl kelių bulvių. Apie kaltę, kad nepadarė tiek, kiek galėjo, kad laiku nepasirūpino Lenkijoje likusiais artimaisiais. Apie skausmą, kurį sunku suvokti, nepatyrus kažko panašaus, apie kurį sunku kalbėti, sudėtinga įvardinti, o toji tyla, kurios šiame kūrinyje itin daug – sunki, slegianti, nesibaigianti. Įdomu skaityti apie etapus – netikėjimo, neigimo, pripažinimo, kuris vėl išsirutulioja į neigimą, bet kokios informacijos vengimą, nes kol niekas nepatvirtino, tol gali sau sakyti, kad dar yra vilties.

Atsimenu, ši knyga sudomino, nes buvo pristatyta kaip Goncourt’ų premijos nominantė. Džiaugiuosi, kad neprasprūdo pro akis. Beje, istorija paremta autoriaus senelio istorija, tad nuostabu, kaip galima parašyti tikrais faktais paremtą pasakojimą, jo nesubanalinant, nepripildant daugybe nereikalingų žodžių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.