11.69. Sophie Kinsella „Finding Audrey“


I’ve missed hugging. God, I’ve missed hugging.

Apie S. Kinsellos knygas rašiau nesyk. Ji mane gelbėdavo tuomet, kai norėdavosi išties juokingos romantinės komedijos. Šią savaitę bandžiau skaityti viską – Mumius, Coetzee ir Gavelį, bet tiktai Finding Audrey sugebėjo išlaikyti dėmesį. Visgi tik atsivertusi supratau, kad šįkart rašytoja panoro atsiskleisti kiek kitokiame amplua. Vietoj dar vienos krizenti verčiančios klišinės meilės istorijos radau pasakojimą apie nuo nerimo sutrikimo ir depresijos kenčiančią paauglę bei jos šeimą.

Audrey jau ilgą laiką neišeina iš namų. Vienintelė kelionė – išvyka pas psichoterapeutę. Mergina net namuose nešioja akinius nuo saulės, tokiu būdu vengdama bet kokio akių kontakto. Ji geriausiai jaučiasi sėdėdama tamsiame kambaryje, žiūrėdama televizorių ar skaitydama. Kiekvienas svetimas žmogus jai sukelia paniką ir norą kuo greičiau pasprukti. Tačiau namų viduje gyvenimas vyksta: mama rūpinasi ne tik ja, bet ir dviem sūnumis, bando taikyti ne visiems priimtinus auklėjimo metodus, o tėtis bando kažkaip išlaviruoti tarp viso kasdienio chaoso.

Kad ir tema atrodo rimta, bet humorui vietos palikta. Be abejo, daugiausiai šypseną kelia santykiai tarp šeimos narių. Situacijos dažnai natūralios, na, išskyrus vieną kitą (bet užtat ir rašiau, kad dažniausiai), gal todėl ir nesyk prajuokino be didesnių pastangų. Miela, šilta istorija, kurioje su šypsena žiūrima į varginančias tėvų pastangas susikalbėti su paaugliais bei priversti juos atsitraukti nuo kompiuterio ekrano, bet tuo pačiu įvertinamos suaugusiųjų pastangos ir rūpestis, parodomas artimas šeimos narių tarpusavio ryšys.

Kalbant apie pagrindinę – Audrey – siužetinę liniją, reiktų nusiteikti, kad čia nebus jokio detektyvo. Kas tiksliai jai įvyko, galima bandyti nuspėti tiktai miglotai, todėl svarbiausia knygos dalimi tampa merginos gijimas. Jos būsena, reakcijos, mintys aprašytos išties neblogai, apie tai, kaip Audrey sekasi, ko galima tikėtis toliau, nemažai sužinoti galima iš jos pokalbių su psichoterapeute. Patiko mintis apie savijautos kreivę, kuri niekad nekyla vien tik į viršų, nes ji tai kyla, tai leidžiasi, ir kad tai yra absoliučiai normalu. Kadangi pagrindinė veikėja paauglė, šiek tiek suduriama ir su tėvų (ypač mamos) vaidmeniu, kai vaikas turi psichologinių problemų, todėl galvoju, kad šioje knygoje gali kažką naudingo surasti tiek suaugę, tiek tikslinė – paauglių – auditorija.

Na, ir yra meilės istorija. Tokia visiškai atsitiktinė, su pirmu pasitaikiusiu namuose pasirodžiusiu ne šeimos nariu (na gerai, ji pažinojo jį, nes matė vaidinime, o jis kažkada kartą buvo ją sutikęs). Aišku, geriau pagalvojus yra ten labai gerų momentų, kurie parodo, kaip svarbu palaikymas, žmogus, kuris išklauso, mėgina suprasti, kas vyksta kito galvoje. Linus pastangos ir paskatinimas merginą atlikti visokias užduotis, apie kurias buvo susitarta su terapeute, tą ir atskleidė. Net ir koncentruotasi į visa tai, o ne į jų pokalbius, kurie visgi būtų pagelbėję kiek kitaip pažvelgti į šią jų draugystę, nes dabar ji pasirodė pernelyg pritempta. Skaičiau komentarus, kuriuose teigiama, kad kitaip nei kitose knygose, šioje nėra kišama mintis, kad būtent romantiniai santykiai gydo, nes čia veikia ir vaistai, ir terapeutė. Aš šito drąsiai teigti negalėčiau, nes kai kurie pagrindinės veikėjos savijautos pakilimai ir nuosmukiai gan aiškiai siejosi su Audrey ir Linus draugystės etapais.

O šiaip dėl šiokio tokio nusivylimo esu ir pati kalta, nes turėjau visai kitokius lūkesčius romanui (pagrindinis iš jų – kad veikėja perkopusi bent jau dvidešimtmetį), nors iš kitos pusės buvau ir maloniai nustebinta, kad rašytoja rašo skirtingos tematikos knygas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.