11.45. Stuart MacBride „Šaltas granitas“


„Šaltas granitas“ pasakoja apie tai, kaip metus gydęsis kriminalistas seržantas Loganas Makrėjus grįžta į darbą ir atsiduria pačiame įvykių sūkuryje. Griovyje randamas nužudyto keturmečio berniuko išniokotas kūnas. Netrukus paaiškėja, kad tai – tik pirmoji auka. Loganui ir jo kolegoms reikia ne tik išspręsti galvosūkį, kol neatsirado dar daugiau nužudytų vaikų, bet ir kovoti su įkyriais žiniasklaidos atstovais, bet kokia kaina ieškančiais sensacijų.

Nesyk rašiau, kad man patinka pažinti nusikaltėlį, jo mąstymą, elgesį, tačiau pasirodo, kad ir tokia, tik iš kriminalistų pusės pateikta istorija, gali sudominti. Man patiko Loganas. Lyg ir neišskirtinis, bet kažkuo patrauklus – jo personažas ir būtų priežastis imti kitas serijos dalis. Nusikaltimų daug, jie persipina, kai kurie susiję, o kai kas – visai atskira istorija, vietomis jau maišėsi vardai ir kiekvieno asmens sąsajos su kiekvienu nusikaltimu galvoje, bet antroje knygos pusėje buvo galima atsipūsti ir kur kas lengviau stebėti, kaip narpliojami nusikaltimai. Kad vienas įtariamasis nekaltas (ir kaip būtų galima paaiškinti jo atsiradimą ne vietoje ir ne laiku), atspėjau kur kas anksčiau nei Loganas, tačiau to nesureikšminau, juolab, kad vis vien buvo išlikęs esminis klausimas – tai kas kaltas? Atomazga patiko, priežastys, kaip sudėliota istorija – irgi. Apie žiniasklaidą, jos poveikį formuojamai nuomonei kur kas plačiau ir įtaigiau buvo rašoma man patikusiame trileryje „Mergina rūke“, tuo tarpu Logano istorijai nelabai tie straipsniai kažką esminio ir keitė, gal tik vienoje vietoje labiau pakišo koją.

Apimtis galėtų būti kiek mažesnė, o pradžioje yra šiek tiek painiavos, bet kuo toliau, tuo įdomiau buvo. Pabaigus net ir šiek tiek gaila buvo. Tiesa, daug kas mini, kad tai žiauri knyga, aš vėlgi likau nesupratusi, kas joje tokio išskirtinio, na, juk ne pirma knyga, kai vaikai tampa aukomis? Bet aišku, jei jautriai reaguojate į vaikų skriaudimą literatūroje, šią knygą geriau aplenkti. Na, ir dar vienas minusas skiriamas knygos vertimui, nes kai kurie pasirinkimai stebino. Kai „Monopolis“ tampa monopolija, o „Skausmas jau urbinosi tarp jo akių“ (teisingumo dėlei, žodis urbinti egzistuoja, bet neatrodo, kad būtų plačiai vartojamas), skaityti neapsistojant ties teksto keistosiomis subtilybėmis sudėtinga.

Beje, pažiūrėjau, kad yra parašyta daugiau nei dešimt knygų apie Loganą Makrėjų. Skamba įspūdingai, bet kadangi tai detektyvo žanras su atskirais nusikaltimais kiekvienoje knygoje, ramu vien todėl, kad nėra poreikio skaityti jų visų. Ar pati planuoju skaityti kitas? Nesu tikra, bet ši serija potencialo turi, tad galbūt, pasiilgusi šio žanro, ateityje paieškosiu ir kitų dalių (kol kas lietuviškai yra pasirodžiusios berods trys).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.