11.33. Aldous Huxley „Geltonasis Kroumas“


Aldous Huxley man jau pažįstamas iš senokai skaityto  garsiausio rašytojo romano „Puikus naujas pasaulis“. „Geltonasis Kroumas“ namuose atsidūrė daugiau nei prieš metus, tad džiaugiuosi, kad ir toliau sėkmingai pavyksta laikytis šių metų tikslo skaityti seniai turimas knygas.

Tai pirmasis rašytojo romanas. Įdomu tai, kad jame galima rasti vėlesnių kūrinių užuomazgų, gan išsamiai išdėstyta santvarka, kurią autorius vėliau panaudoja jau minėtoje distopijoje. Dar norėčiau pagirti pabaigoje esantį vertėjos Irenos Balčiūnienės žodį, kuris padėjo atkreipti dėmesį į kai kurias pasimetusias romano detales, taip pat suteikė žinių apie A. Huxley kūrybą, jai būdingus bruožus, panašumus.

Apie ką knyga, geriausia paaiškės ją skaitant, kadangi veiksmo joje nedaug, daugiausiai – pokalbiai. Viskas prasideda, kai jaunas poetas Denis atvyksta pasisvečiuoti Geltonojo Kroumo dvare. Čia jis sutinka skirtingų profesijų, pažiūrų, charakterių žmones, su kuriais leidžia laiką diskutuodamas įvairiomis temomis, taip pat mėgindamas įveikti savo nedrąsumą išreikšti romantinius jausmus vienai iš veikėjų. Nuo visiškos tylos (prieš tai aptarto romano, kurį užbaigiau vakar) perėjau prie priešingybės – čia nebeužtenka ramiai stebėti, reikia atidžiai sekti veikėjų pokalbius. O kalbama apie viską – gyvenimo prasmę, meną, intelektą, kūrybiškumą, meilę, kūno ir sielos santykį. Ne visada sekėsi išlaikyti dėmesį, mintys vis nuklysdavo į šoną, o tuomet pastebėdavau, kad kažką suspėjau ir praleisti. Tiesa, kai kurios diskusijos užkabindavo, buvo įdomių minčių, veikėjai spalvingi, kas yra svarbu tokio pobūdžio kūriniui. Ir visgi labiausiai įsiminė Geltonojo Kroumo rūmų istorija – nejauki, niūri, liūdna.

Dar esu pasižymėjusi A. Huxley knygą „Sala“, kuri pristatoma kaip utopija. Su šiuo žanru neteko susidurti, tad tikiuosi, kad ateity bus proga užkamšyti šią spragą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.