11.26. John Boyne „Berniukas dryžuota pižama“


„Sofoklio“ leidžiama kultinių knygų serija – mano labai mylima vien todėl, kad nemažai jai priklausančių kūrinių man yra palikę išties gerą įspūdį, o kelis iš jų esu ir ne kartą skaičiusi. Todėl visuomet smalsu, kokios knygos papildys šią seriją ateity. „Berniukas dryžuota pižama“ – naujausias leidyklos pasirinkimas, o aš Velykų rytą sumaniau patikrinti, ar ji išties verta būti šioje serijoje.

Nedidelės apimties romanas nukelia į Antrojo pasaulinio karo metus. Devynmetis Brunas kartu su šeima dėl tėčio darbo atsikrausto į naujus namus. Čia nėra miesto triukšmo, o visi svetimi žmonės, kuriuos sutinka berniukas – kareiviai, vis besilankantys jų namuose. Brunas jaučiasi vienišas tarp suaugusiųjų ir įkyrios vyresnės sesers, todėl žaisdamas lauke vis labiau artėja prie smalsumą keliančios aukštos tvoros, pro kurią matyti daugybė vienodai vilkinčių žmonių, tarp kurių yra ir nemažai vaikų. Taip jis susipažįsta su Šmueliu – panašaus amžiaus berniuku, vienu iš tų paslaptingųjų gyventojų anapus tvoros.

To paties pavadinimo filmą esu mačiusi maždaug prieš dešimt metų, tačiau iki šiol prisimenu jo pabaigą. Iš dalies, tai minusas, nes skaitant nebeliko intrigos dėl siužeto vingių, tačiau iš kitos pusės – vis vien buvo smalsu, kaip šią istoriją vertinsiu dabar, kiek emociškai palies tekstas. Teksto nedaug, įtraukė nuo pirmų puslapių, tad nenuostabu, kad vieno prisėdimo perskaitymui ir užteko. Knygos stiprybė – pasakojimas iš vaiko pusės. Būdamas atokiai nuo visų suaugusiųjų reikalų ir gaudamas nelabai aiškius atsakymus į savo klausimus berniukas gyvena savotiškame burbule, kur daug visokių paaiškinimų yra susikūręs pats, jis nebando aiškintis, kiek iš tikrųjų yra teisybės jo susikurtose teorijose. Be to, bendravimas su Šmueliu atskleidžia tam tikrą vaikiškos draugystės naivumą (gal net savotišką grožį), tai matoma tais atvejais, kai kylantys klausimai dėl kito išskirtinumų nustumiami į šalį, nes dėmesys sutelkiamas į bendravimo poreikio patenkinimą, bendrą veiklą – kažkaip šitai prisimenu ir iš savo vaikystės. Tiesa, atmintyje iškyla kiek jaunesnis amžius, rodos, devynerių jau gan neblogai pažinojau ir ne tik tą idilišką draugystės su bendraamžiais pusę, bet galbūt galima tai nurašyti brendimo skirtumams, aplinkos ypatybėms. Dar vienas momentas – Brunas savo tėtį myli ir tiki, kad jis – labai geras, todėl ginčijasi su Šmueliu, kai šis kalba apie tai, kokie kareiviai blogi – visi, įskaitant naujojo draugo tėtį. Ši dalis, atskleidžianti žmogaus dvilypumą, skirtingą vertinimą, man paliko gerą įspūdį.

Ir vis dėlto romano pasakojimas pasirodė blankesnis nei paauglystėje matytas filmas. Žinoma, pabaiga – lygiai tokia pat įspūdinga, tik skaitant išlindo visokios siužeto skylės, kurios trukdė patikėti, kad taip galėjo nutikti. Norėtųsi išsiplėsti, bet atskleisčiau svarbias romano detales, tad gal tik apsiribosiu tuo, kad pernelyg dažnai buvo kalbama abstrakčiai vietoj to, kad tiesiai šviesiai būtų pasakojama apie tam tikrus dalykus (net ir vaikų pamokos buvo kažkokios nei šiokios, nei tokios, nors mokytojo pozicija Vokietijoje buvusios politikos atžvilgiu – itin aiški), o koncentracijos stovykla su tokiomis spragomis, kurios buvo pateiktos, kažin, ar būtų gyvavusi. Beje, paskutiniai knygos sakiniai, kur sakoma, kad tai įvyko labai seniai ir šiais laikais nieko panašaus nebegalėtų įvykti, net ir suerzino savo naivumu.

Tad šią knygą labiau vertinčiau kaip liūdną istoriją apie vaikų iš skirtingų pasaulių draugystę niūraus laikotarpio fone, tuo tarpu norintiems įtikinamos, stiprios istorijos apie Antrąjį pasaulinį karą, koncentracijos stovyklas siūlyčiau paieškoti kažko kito.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.