11.25. Vidas Morkūnas „Pakeleivingų stotys“


Jei ne keli suintrigavę atsiliepimai goodreads, tikriausiai taip ir nebūčiau atkreipusi dėmesį į šią knygą, jau nekalbant apie įsidėjimą į pirkinių krepšelį, kai prisiruošiau išleisti gimtadienio proga gautus knygyno čekius. Nedidukė, apie 120 puslapių turinti „Pakeleivingų stotys“ sudėta iš trumpų, dažnai vos į puslapį sutelpančių novelių. Tiesa, nors ir mažos apimties, rinktinę skaičiau ganėtinai ilgai. Nejaučiau poreikio skubėti, o ir pastebėjau, kad po keleto novelių norėdavo knygą dėti į šalį. Bet ne dėl to, kad būtų neįdomu, labiau tikriausiai dėl paties žanro. Nes knyga man patiko.

Novelės niūrios ir tamsios, vaizduojami žmonės – alkoholikai, smurtą šeimoje kentę/kenčiantys, psichikos ar fizinę ligą turintys, benamiai, praeity sovietinei valdžiai dirbę ir paskųstus žmones sąsiuvinyje žymėję, tiesiog iš pažiūros eiliniai, rutinoje užsisukę, prie mirties slenksčio ar kitose ribinėse situacijose, po kurių nebūtinai kas nors keičiasi, atsidūrę asmenys. Kad ir lakoniškai parašyta, bet vaizdumo, taiklumo netrūksta, poetiška kalba, tekstai kelia emocijas, o kasdienybė, apie kurią ir rašoma, atsiskleidžia visu savo absurdiškumu, tamsumu, o įdomiausia – ramybė, kurią skleidžia dauguma personažų. Atrodo, lyg ir visa tai nedera tarpusavyje, bet visuma gavosi puiki. Ir niekaip negaliu išmesti žodžio gražu. Kad ir skaudu ten daug kas, kad ir šviesa – vos vos juntama (ir dažnai – būtent per minėtą veikėjų ramybę), bet tamsa irgi gali būti gražiai aprašyta.

O šiaip jau tokiais atvejais gaila, kad negaliu pasigirti platesniu žodynu ir nemoku geriau išreikšti minčių, nes knyga nusipelnė kur kas daugiau nei čia surašiau.

Vienas komentaras “11.25. Vidas Morkūnas „Pakeleivingų stotys“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.