11.20. Saulius Šaltenis „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“


„Geležiniai gyvatės kiaušiniai“  – trečioji perskaityta S. Šaltenio knyga – pasakoja apie Jaelę Gvadelupę (trumpiau – Elę), kuri grįžta į prosenelio Antonio gimtinę ir patenka tiesiai tiesiai į Sausio 13-osios įvykių sūkurį. Lietuvai įsimintinas vakaras tampa šios istorijos atspirties tašku. Prisipažinsiu, kad siužetiniai vingiai kiek nustebino, kadangi anotacijos nebuvau skaičiusi, neatspėjau, kur Elė galiausiai atsidurs.

Man pasirodė įdomus pasirinkimas pagrindinę veikėją pateikti stebėtojos vaidmenyje. Nors veiksmas sukosi aplink ją, bet neretai atrodydavo, kad ji pati yra nutolusi, tik kūnas likęs. Todėl visos aplinkinių istorijos, skundai, skausmingi išgyvenimai, rodės, susigerdavo į Jaelę, bet kažkokio atgalinio ryšio iš jos sulaukti nebuvo galima. Toks migloje paskendęs Elės personažas leido netrukdomai, be kokio nors vertinimo pažvelgti į kitų veikėjų istorijas. Visgi kai kada minėtas veikėjos nutolimas atrodė ir keistokas, ne visai adekvatus, ypač kai nepavyko surasti konkretaus įvykio, priežasties, po kurios Jaelė taip pradėjo elgtis. Galbūt dėl to pagrindinė veikėja taip ir liko iki galo nesuprantama, nepažinta. Tiesa, šiek tiek gyvesnio, dinamiškesnio Jaelės elgesio galima pamatyti paskutiniame ketvirtadalyje knygos. Čia įvyksta ir itin stiprus dialogas, kuris tampa vienu iš įsimintiniausių knygos momentų.

Skaitydama grožėjausi S. Šaltenio sakiniais. Vien dėl jų stengiausi skaityti pamažu ir lėtai, kad tik galėčiau pasimėgauti kūrinio kalba. Užvertusi paskutinį puslapį kurį laiką pabuvau tyloje, nes norėjosi dar bent truputį išlaikyti pasakojimo atmosferą savyje, neišvaikyti jos mintimis apie kasdienybės reikalus. Džiugu ir dėl išlaikytos intrigos – kad ir pasakojimas ne visą laiką sugebėdavo išlaikyti dėmesį, Sniegynų Vyras nepastebimai užkariavo dėmesį, buvo labai smalsu, ar Jaelei dar pavyks su juo susitikti.

Apibendrinant, „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“ – ne tokia įtraukianti kaip ,,Žydų karalaitės dienoraštis“, tačiau vis vien paliko neblogą įspūdį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.