10.81. Hilary Mantel „Įveskite kaltinamuosius“


Įspūdžius apie pirmąją dalį „Vilko dvaras“ galite pasiskaityti paspaudę čia. Internete skaitytojai jau nerimsta, nes kitais metais turėtų pasirodyti ir trečioji dalis „The Mirror & the Light“. Už jau išleistas Tomo Kromvelio trilogijos knygas autorė gavo po Booker’io premiją, tad toks laukimas visiškai pagrįstas. Tuo tarpu Lietuvoje galime pasidžiaugti, kad po dviejų „Vilko dvaro“ leidimų sulaukėme ir „Įveskite kaltinamuosius“ vertimo. 

Ne veltui ši trilogija vadinama būtent Tomo Kromvelio, nes šios istorinės asmenybės akimis ir yra pasakojama istorija. Tomas – Anglijos karaliaus sekretorius, kuris stengiasi balansuoti tarp Henriko VIII įgeidžių, šalies saugumo bei kiek įmanoma išlaikyti savo vaidmenį Anglijos valdymo procese. Jei pirmoje dalyje karaliaus galvos skausmu buvo troškimas išsiskirti su Kotryna, kad galėtų vesti Aną, dabar tokia pačia dilema tampa noras atsikratyti naujosios žmonos. Tačiau Ana – ne iš kelmo spirta, tad lengvai nežada pasiduoti.

Atsimenu, „Vilko dvaras“ pradžioje sunkiai skaitėsi. Kol supratau, kas vyksta, kol atsiskyriau svarbiausius veikėjus (nes visus aprėpti man per daug sudėtinga buvo) ir taip toliau, užtruko šiek tiek laiko. Tuo tarpu į rankas paėmusi „Įveskite kaltinamuosius“ jau žinojau, kas manęs gali laukti, todėl kur kas greičiau įsitraukiau į aprašomus įvykius. Kaip ir pirmojoje knygoje, taip ir šioje – daug intrigų, apkalbų ir per akimirką galinčių pasikeisti veikėjų likimų. Rašytoja taikliai atskleidžia komišką paskalų galią: kaip iš lūpų į lūpas keliauja vis labiau pagražintos paskalos, o visiškai smulkūs ir nereikšmingi įvykiai netrukus neregėtai išpučiami, tad nenuostabu, jog melais apipinti pasakojimai tampa nebloga priemone atsikratyti nebereikalingų žmonių. Ryškūs veikėjai yra dar viena romano stiprybė. Kaip ir pirmojoje dalyje, taip ir šioje įspūdį palieka Tomas ir Ana – vienas kito verti partneriai, galintys reikalui esant susivienyti, o pajutus pavojų – tapti didžiausiais priešais. Kaip gamtoje išlieka tik stipriausi, taip ir dvare kiekvienas kovoja už savo būvį. Vieną dieną buvusi numylėtinė lengvai pakeičiama kita nekalto žvilgsnio ir neaišku, kokius kėslus slepiančia mergina, bendrininkai tampa priešais ir išdavikais, o saugus negali jaustis net ir pats karalius. Taip ir keliavau per puslapius, stebėdama, kaip viskas artėja prie kulminacinio įvykio, daugiau ar mažiau mėgaudamasi visomis intrigomis.

Visgi neslėpsiu, kad tekstas – ne iš pačių lengviausių. Kaip ir pirmąją dalį skaitant, taip ir šią atsivertus išliko panašus pojūtis: siužetas kaip ir įdomus, bet kai kada per puslapius vis vien gan sunkiai ir lėtai slinkau. Ir tai kiek prislopino bendrą įspūdį. Bet neabejotinai laukiu trečiosios dalies. Kad ir domėjausi Tomo likimu, tačiau vis tiek įdomu, kaip iki to bus prieita knygoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.