10.72. Herman Koch „Vakarienė“


Apie „Vakarienę“ gerų žodžių girdėjau jau prieš keletą metų, bet vis ranka nekildavo. Gal todėl, kad ji buvo priskiriama detektyvų/trilerių žanrui, o jų tuo metu iš viso beveik neskaitydavau. Pažintis su H. Koch kūryba galėjo prasidėti nuo „Vasarnamis su baseinu“, nes būtent šią buvau pasiėmusi ir gal porą puslapių perskaičiusi. Visgi skaitymo netęsiau, grąžinau knygą ir nebesukau galvos. Bet šiemet vėl akiratyje atsidūrė daug žadantys atsiliepimai apie „Vakarienę“, tad bibliotekoje ją pastebėjusi nutariau pasiimti.

Dvi sutuoktinių poros susitinka pavakarieniauti prabangiame restorane. Nors susitikimas prasideda nuo mandagių kalbų, greitai paaiškėja, kad yra tema, kurią keturiese turi aptarti, tačiau visiems ji yra tokia nemaloni, kad stengiamasi visaip nutolinti šį momentą. Tačiau po aperityvo atnešamas užkandis, po jo – pagrindinis patiekalas. Vakarienė įsisiūbuoja, užgniaužtos emocijos po truputį lenda lauk, o banalios šnekos senka.

Pradžia lėta, tačiau įtarimas, kad bet kuriuo metu turėtų įvykti kažkas, kas pakeistų nusistovėjusią tvarką pasakojime, skatina skaityti toliau. Visą vakarienę matome Polo – vieno iš ketverto – akimis. Jis, vakarienės metu karts nuo karto grįždamas į praeitį, pateikia visokių detalių, kurios sukelia daugybę klausimų ir išlaiko intrigą. Įdomiausia tai, kad kurį laiką veikėjai atrodo ganėtinai normalūs: taip, jie turi ydų, nutylėtų nesutarimų, jaučiama Polo antipatija kartu sėdinčiai porai, bet, rodos, nieko išskirtinio. Jau net įtikėjau, kad gal čia ir yra visa esmė: vakarienė, pasibaigsianti kokių nors skaudulių išsakymu, ir tiek.

Bet pamažu ėmė atsiskleisti visas bjaurumas. Kiek iš jūsų esate nors akimirkai pagalvoję, kad vietoj civilizuoto sprendimo būdo, kažkokią situaciją norėtumėte išspręsti kur kas paprasčiau, bet visuomenei nepriimtinu būdu? O kas, jei tam akimirkos norui pasiduotumėte? Taip, moraliniai, vertybiniai klausimai – svarbūs šiam siužetui. Knygos autoriaus stiprybė, manau, yra ne tik pasiekti žmonių tamsiausias kerteles bei ištraukti visokias bjaurystes, bet ir panaudoti jas taip, kad skaitytojas bjaurėtųsi, tačiau niekaip negalėtų nustoti skaityti. Bent jau man taip buvo. Gal nebūtinai būtų bjauru, bet tiesiog nemalonu. Skaičiau, stebėjau, kaip vakarienė rutuliojasi toliau, kaip atskleidžiama vis daugiau niuansų pagrindinio klausimo, apie kurį ir susirinkta pakalbėti, ką kiekvienas kalbantysis sako, kaip grindžia savo nuomonę, ir jaučiau, kad tiesiog nemalonu. Nejauku galvoti, kad taip mąstančių žmonių atrasti nebūtų sunku ir realiame gyvenime, ką jau kalbėti apie ribas, kurios veikėjams išsitrina, lieka tik tikslas, o priemonės, kuriomis jis pasiekiamas – ne toks ir svarbus. Knygos autorius nesistengia visko papasakoti „nuo..iki…“, tad lieka ir neatsakytų klausimų, bet jie neturi įtakos pačiam istorijos pagrindui ar įspūdžiui, kurį palieka pasakojimas.

Jei iš pradžių skaičiau kaip tokią gan vidutiniškai įtraukiančią knygą, tai vėliau, vos pasakotojas mestelėjo vieną kitą įdomesnę detalę, jau sunku buvo atsitraukti. Nesvarbu, kad nebuvo nė vieno simpatiško personažo. Vietomis keletui sekundžių atsitraukdavau nuo teksto, nes tiesiog tekstas buvo kur kas tamsesnis nei įsivaizdavau prieš imdama knygą, tad nesijaučiau pasiruošusi tam, ką gavau.

Stiprus, emociškai įtaigus romanas. Iš serijos: „o kodėl anksčiau jo neperskaičiau“?

Pagal romaną yra pastatyti net trys filmai: amerikiečių The Dinner (2017), italų I nostri ragazzi (2014) ir olandų Het diner (2013).

Vienas komentaras “10.72. Herman Koch „Vakarienė“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.