10.61. Amélie Nothomb „Tikrinių vardų žodynas“


Jau trečioji A. Nothomb knyga šiemet. Kad ir nesu visiškai apžavėta jos romanų, bet jos kūrybos specifiškumas traukia, smalsu, ką šįsyk rašytoja sugalvojo. Be to, trauka trumpoms istorijoms dar nesibaigė, tad stengiuosi vieną kitą mažos apimties knygą turėti tiems kartams, kai norėsis kažko vienam prisėdimui. O A. Nothomb romanai, bent kiek teko susidurti, išties trumpi. Kalbant apie „Tikrinių vardų žodyną“ galvoju, kad iš trijų skaitytų rašytojos knygų ši patiko labiausiai.

Pagrindinė veikėja Plektrūda nuo pat mažumės trokšta tapti balerina, o aplinkinių pagyros bei tetos palaikymas tik skatina pasitikėjimą savo turimu talentu. Tuo tarpu mokykloje ji kasdien turi kovoti už pripažinimą. Tad ir knyga apie mergaitės ėjimą svajonės link, jos santykius su artimaisiais, mokykla, mokytojais, bendraamžiais.

Siužeto apibūdinimas gali nuskambėti nuobodžiai, bet skaitant tikrai nebuvo nuobodu. Pradžioje įvyksta ir žmogžudystė, ir savižudybė, tad buvo lengvas šokas, kad štai, kiek visko įvyko pirmuose keliuose lapuose. Po to priminiau sau, kad čia juk A. Nothomb, o dinamiškumas ir tragikomiškos scenos jai labai būdingos. Ir nors vienu metu jau galvojau, kad nieko ypatingo ir neįvyks, o visas dėmesys bus nukreiptas į pernelyg pasitikinčios savimi, netgi erzinančios Plektrūdos kasdienybę, jos mąstymą, po kiek laiko vėlgi buvau nustebinta, nes prasidėjo kuo rimčiausia (žinoma, su ironijos, jau minėtos, rašytojos kūrybai būdingos tragikomedijos prieskoniais) drama, kurioje persipina ne viena skaudi, sunki tema. Nesinori plačiau kalbėti, nes kai knyga trumpa, tai net menkiausias užsiminimas gali sugadinti atradimo malonumą, tačiau čia yra ir iškreipto santykio su savimi, su šeimos nariais, taip pat rodoma, kaip turimi lūkesčiai ir norai gali užvaldyti tiek, kad net nebeleidžia blaiviai mąstyti ir matyti tikrosios, kai kada itin pavojingos esamos padėties.

Įsimintina knyga, kurią skaitant vietomis neaišku, ar verkti, ar juoktis norisi. Pabaiga – gan absurdiška, bet vėlgi, jau pastebėjus šios rašytojos braižą, net nekyla mintis, kad galėtų būti kitokia, įtikinamesnė. O su A. Nothomb kūryba dar tikrai susidursiu ateityje.

Vienas komentaras “10.61. Amélie Nothomb „Tikrinių vardų žodynas“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.