10.57. Alex North „Šnabždėtojas“


Pastebėjau, kad jei nepavyksta aprašyti knygos tą pačią dieną, kai perskaitau, neretai apžvalga pasirodo tik po kelių dienų ar net savaičių. Tad ir „Šnabždėtoją“ užbaigiau berods ketvirtadienį, o apžvalgą rašau šiandien, sekmadienį.

Ši knyga traukė viskuo: nuo pat viršelio (nemėgstu drugelių, tad tokiam žanrui jie pasirodė tinkami), pažado, kad bus mistikos iki anotacijos, kurioje kalbama apie serijinį žudiką. Taip jau sutapo, kad tuo pat metu pradėjau žiūrėti antrąjį serialo „Mindhunter“, kuriame FTB agentai domisi serijinių žudikų mąstymu bei nusikalstamo elgesio priežastimis, sezoną, tad jaučiausi, lyg keletą dienų visas mano laisvalaikis susidėjo iš visokio plauko nusikaltimų tyrimų. O geriausia tai, kad tiek serialas, tiek knyga – kokybiški, įdomūs, vienodai įtraukę į savo siužetą, tad „gyventi“ tarp visų nusikaltimų nagrinėjimo man patiko.

Tomas su mažamečiu sūnumi Džeiku įsikelia į namą Federbanke. Tik atsikraustę jie išgirsta istoriją apie serijinį žudiką Šnabždėtoją, kuris prieš dvidešimt metų pagrobė ir nužudė penkis berniukus. Negana to, visai neseniai neaiškiomis aplinkybėmis dingsta Džeiko bendraamžis. Nors žudikas jau seniai suimtas, dingusio vaiko tėvai policijai papasakoja apie berniuko kambaryje girdėtus šnabždesius, kurie siejasi su kadaise Šnabždėtojui būdingu aukų prisiviliojimo būdu, kai jis prisėlinęs prie namų tyliai kviesdavo vaikus pažaisti. Kol policija spėlioja, ar įkalintas nusikaltėlis neturi kokio bendrininko, bei ieško dingusiojo, Tomą neramina Džeiką apėmusi baimė ir besikartojantis prašymas užrakinti duris.

O gerumas šio trilerio yra toks, kad nieko čia nebuvo per daug. Yra mistikos, bet su ja „neužsižaista“. Ji buvo lengva, prisidėjusi prie tamsesnės atmosferos kūrimo, jautėsi vientisumas, iki galo taip ir neatsakomi visi kilę klausimai, tik tiek, kiek reikia, kad nebūtų palikta mistinė dalis nuošalyje ir neatrodytų kaip visai nereikalingai įtraukta į kūrinį. Net ir pabaiga – rodos, iki smulkmenų atidirbta, kad tik kūrinio nuotaika nebūtų išsikvėpusi kartu su tyrimo užbaigimu. Ir išties jokio išsikvėpimo nesijautė, iki pat paskutinio sakinio likau įtraukta į siužetą. Detektyvinė linija įdomi. Galimai prie to prisidėjo tai, kad kalbama apie serijinį žudiką, o toks nusikaltėlis kur kas daugiau smalsumo sukelia nei vienąsyk nusikaltęs asmuo. Kas kiek skyrių pateikiama vis naujų detalių, o tai vertė nedėti knygos į šalį ir skaityti toliau. Jei anksčiau sakydavau, kad nesu mėgėja spėlioti, kuris veikėjas slepiasi už visų nusikaltimų, nes labiau patinka tiesiog sekti esamuosius knygos įvykius, šįsyk momentais tikrai pagaudavau save svarstančią, kas tas personažas, kurio pozicija karts nuo karto pateikiama. Pliusą autoriui dedu ir už sudominančių antraeilių veikėjų sukūrimą. Ar tai būtų griežtoji Džeko mokytoja, ar kaimynystėje gyvenantis kone apsėstas kolekcionierius, ar amžinai pavargusi tyrėja, jie visi neleidžia detektyvinei linijai būti užgožtai centre esančių veikėjų nuslydimo į sentimentalumus, šeimyninių paslapčių, praeities išgyvenimų narpliojimus. Balansas išlaikytas, intriga irgi – už tai ir sveikinu.

Tiesa, pats blogiausias sprendimas buvo kiek anksčiau atsikėlus ir žinant, kad tam turėsiu tik apie 20 minučių, sumanyti perskaityti keletą skyrių, kai jau aišku, kad kulminacija – visai arti. Ar bereikia sakyti, kad svarsčiau pavėluoti į darbą vien tam, kad likusius 30 puslapių perskaityčiau? Galop pareigos jausmas nugalėjo, tad užbaigiau grįžusi vakare. Bet visą dieną mintyse sukosi, kaip grįšiu ir skaitysiu, nors jau tą rytą ir sužinojau, kas yra žudikas.

Vienas stipriausių detektyvų/trilerių iš tų, kuriuos šiemet teko skaityti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.