10.55. Kati Hiekkapelto „Klajūnai“


Užsivedžiau su detektyvais, bet nieko sau negaliu padaryti – ypač vakarais po darbo jos kur kas tinkamesnės nei visos rimtosios, kurioms stengiuosi skirti savaitgalius. Taigi, buvo „Kolibris“, tuomet „Bejėgiai“, o visai neseniai pasirodė ir trečioji dalis apie Aną Feketę – „Klajūnai“, kurią vos prieš keletą dienų ir pabaigiau skaityti.

Ana grįžta atostogų į savo gimtuosius namus Serbijoje. Tačiau poilsiui lemta greitai užsibaigti, kadangi miesto šventėje pavagiama jos rankinė, o  jau kitą dieną vagis randamas negyvas. Vietinė valdžia greitai nutraukia tyrimą, argumentuodama tuo, kad vyras nuskendo, tuo tarpu Anai atrodo, kad ši mįslinga mirtis netiriama vien todėl, kad mirusysis – romas. Aplinkiniai prašo jos nustoti domėtis šia tema, tačiau moteris nepasiduoda, o išgirstos abejonės dėl prieš daugelį metų jos šeimoje nutikusios nelaimės kaltininko tik dar labiau paskatina stengtis kuo greičiau išsiaiškinti vagies žudiką.

Rašytoja ir toliau rašo socialinėmis temomis, tad šalia detektyvinės siužetinės linijos ji skatina atkreipti dėmesį į tai, kas aktualu, dialoguose, monologuose išsakomi įvairūs argumentai, samprotaujama, kas sukelia vienokias ar kitokias žmonių reakcijas, įsitikinimus. Šįkart atsigręžiama į romus bei pabėgėlius. Pastarųjų vis daugėja Anos gimtajame mieste, kol vieni gyventojai nusiteikę priešiškai, kiti stengiasi iš jų pasipelnyti, pagrindinė pokalbių tema – irgi pabėgėliai. Tad pagrindinė veikėja, besijautusi vieniša Suomijoje, kurioje gyvena, net ir grįžusi ten, iš kur kilusi, negali jaustis sava dėl besiskiriančių nuomonių. Tiesa, knygos autorė nemoralizuoja, o kadangi tai – tik šalutinė tema, neužsiima pernelyg giliu analizavimu, tačiau man vis vien visad patinka detektyvinio žanro literatūroje rasti ne vien tyrimą, bet ir paliestą kokią kitą įdomią temą, tad pliusas rašytojai bei šiai knygų serijai.

Nors nesugalvoju, kuo „Klajūnai“ skiriasi nuo ankstesnių dalių, bet ši dalis man labiausiai patiko, todėl itin džiaugiuosi, kad nenutraukiau pažinties su šia serija. Įdomi, greitai skaitoma, sunku būdavo numesti į šalį, nes atrodydavo, kad gal dar vieną skyrių neužsimerkusi (po darbo sunkiau būna ilgiau prie teksto sėdėti. Todėl ir apžvalgos neretai pasipila tik savaitgaliais) perskaitysiu, nes įdomu, kas toliau bus. Na, gal nėra ji baisiai nenuspėjama, bet kadangi labiau už spėliones mėgstu tiesiog sekti siužetą ir jau pasiekusi vieną ar kitą išsiaiškintą faktą pagalvoti, kiek vykęs rašytojos sprendimas buvo būtent taip pasukti įvykius, tai vertinu labiau įsitraukimą. O įsitraukti pavyko, tiesą sakant, taip ir norėjosi dar daugiau Anos nuotykių. Mačiau, kad ketvirtoji dalis yra, tikiuosi, kad lietuviškai sulauksime jos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.