10.49. Fredrik Backman „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo“


Gyveno kartą Uvė“ paliko gerą įspūdį, bet kažkodėl kelissyk ją radusi bibliotekoje taip ir palikdavau. Paskutinįsyk pasiimti paskatino perskaitytas atsiliepimas, po kurio nuvaikiau visas abejones dėl jos skaitymo.

Romanas pasakoja apie septynmetę Elsą, kurios gyvenimas, rodos, nelepina. Mokykloje ji patiria patyčias bei smurtą iš bendraamžių, tėvai išsiskyrę, o namas, kuriame gyvena, pilnas pačių keisčiausių gyventojų. Visgi mergaitė turi pačią mylimiausią močiutę, kuri ne tik ją palaiko, bet ir pasakoja įvairiausias pasakiškas istorijas. Visgi nutinka taip, kad vieną dieną močiutė miršta. Tačiau net ir mirusi ji neapleidžia anūkės: Elsai ji palieka krūvą laiškų, kurie turi būti perduoti konkretiems asmenims. Pamažu mergaitė supranta, kad girdėtose istorijose daug kas buvo tikra ir susiję su realiai egzistuojančiais žmonėmis, tik viskas įvilkta į pasakų rūbą.

Kiek knygų yra apie močiutes? Per mažai. F. Backman šioje knygoje visą odę yra parašęs toms močiutėms, kurios visad laukia ištiesusios rankas, visą dėmesį ir meilę skiria anūkams. Ir dar seka įvairiausias pasakas. Nenuostabu, kad skaitant ir man mintyse iškilo tie vakarai, kai prašydavau babos („močiutės“ niekaip nepavyko prisijaukinti) pasekti pasaką. Labiausiai mėgau apie dvylika brolių, juodvarniais lakstančių, bet tikdavo ir kitos. Žinoma, jos kartojosi, bet tai nebuvo svarbu. Tikiu, kad už to prašymo slypėdavo kiti, tiesiogiai su istorija nesusiję poreikiai, kurie būdavo patenkinami klausantis jos, nors tuomet to neįsisavindavau. Tiesa, Elsos močiutės pasakos – kitokios, jose veikėjai gyvena jos pačios išgalvotame fantastiniame pasaulyje. Bet ir pati močiutė – ne iš kelmo spirta: jai visai nesunku dažasvydžio šautuvu apšaudyti kaimynę, įsilaužti į zoologijos sodą ar pridaryti kitokių eibių. Tačiau už viso to slypi ne kas kitas, o didžiulė meilė anūkei bei noras jai suteikti kuo daugiau gerų emocijų bei paskatinti nors trumpam į šalį nustumti visas negandas.

Tai knyga apie santykius: tarp tėvų ir vaikų, senelių ir anūkų, sutuoktinių, kaimynų. Apie žmogiškumą ir kiek visko slepiasi už kiekvienų durų, kokį klaidingą įspūdį galima susidaryti apie žmones vien iš trumpų susidūrimų su jais. Tai be galo šilta, jauki knyga, kurią skaitant ne tik juokas ima, bet ir graudintis norisi. Emocijas sukelia tinkamas, jau Uvės istorijoje pažintas rašytojo turimas humoras, prisodrintas ironijos ar net sarkazmo. Kai kuriuos puslapius ar skyrius tiesiog įsimylėjau, jei tik knyga būtų nuosava, tai tikriausiai kas kiek laiko atsiversčiau vis iš naujo perskaityti tas vietas, kai tik užsinorėčiau pabėgti nuo visų negerų jausmų kaip Elsa. Knygos autorius savo rašymu geba emociškai stipriai paveikti, net visas skepticizmas, kurio netrūksta mano galvoje kasdieniniame gyvenime, kažkur nueina į šalį beskaitant jo knygas.

Visgi Uvė paliko geresnį įspūdį. Močiutės istorijoje taip ir neprisijaukinau pasakų dalies. Kad ir supratau jų tikslą, viskas tinkamai sunarpliota, bet kai tik prakalbdavo apie visą tą fantastinį pasaulį, mano susidomėjimas iš karto nukrisdavo žemyn, kad ir kaip stengiausi įsijausti. Tik vėl grįžus į realųjį veikėjų pasaulį galėdavau toliau mėgautis specifiniu autoriaus rašymo stiliumi ir veikėjų bendravimo ypatumais.

Tiesa, jau yra išleista lietuviškai „Čia buvo Brita Marija“, kuri – savotiškas šios istorijos tęsinys, kadangi pasakoja apie vieną iš kaimynių, kurią visi vadino tiesiog Brit Mari. Skaitydama kurį laiką galvojau, kad naujausio vertimo nenorėsiu, nes visai nesimpatiška ši veikėja. Aišku, apsigavau, nes kuo toliau, tuo įdomiau atsiskleidė jos personažas. Tad jei tik papuls į rankas, negalvosiu ir čiupsiu.

Vienas komentaras “10.49. Fredrik Backman „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.