10.46. Bret Easton Ellis „Amerikos psichopatas“


Pirmąsyk „Amerikos psichopatą“ perskaičiau tuomet, kai pasirodė pirmasis lietuviškas leidimas 2011-aisiais (taigi, prieš aštuonerius metus, nuorodoje rasite mano atsiliepimą). Po metų žiūrėjau filmą, kuris paliko kur kas geresnį įspūdį nei romanas, ir būtent nuo šios kino juostos prasidėjo mano meilė Christian Bale vaidybai. Jau kurį laiką planavau pakartoti filmo peržiūrą, tačiau nutiko taip, kad šiemet buvo perleista ir knyga. Ilgai nesvarsčiusi nusprendžiau grįžti prie romano, nes turėjau lūkesčių, kad šįsyk pavyks knygą įvertinti kiek kitaip nei prieš kelerius metus.

Patrikas Beitmanas – dvidešimt septynerių metų, turtingas, išsilavinęs, inteligentiškas Volstryto aukštuomenės atstovas. Jo dienotvarkėje – verslo susitikimai, pokalbiai su tam pačiam socialiniam sluoksniui priklausančiais panašaus amžiaus pažįstamais, filmų peržiūra (žanrai vyrauja nuo pornografijos iki siaubo), aktyvus sportas ir įvairios kūno priežiūros procedūros. Laisvalaikiu Patrikas domisi įvairių žudikų maniakų gyvenimais, dažnai lankosi video nuomos punktuose, o šalia to karts nuo karto mėgsta ir pats ką nors nužudyti.

Tai tikrai ne viena tų knygų, kuriose žudymo scenos yra nutylimos, paminint tik patį veiksmo atlikimo faktą. Tiesą pasakius, buvau ir pamiršusi, kaip smulkiai autorius aprašo kiekvieną nusikaltimą: kadangi Patrikas retai pasitenkina greitu darbo atlikimu, romane galima rasti ne vieną detalų kankinimų, kurie beveik visada baigiasi mirtimi, aprašymą, kuris užima kai kada net kelis puslapius. Todėl tikiu, kad žmonės, kurie negali skaityti apie jokius žiaurumus, nusprendžia šios knygos neskaityti, nes net ir man kai kurias scenas skaitant buvo nemalonu.

Visgi daugiausiai vietos užima Patriko ir jo pažįstamų pokalbiai, vakarienės restoranuose, samprotavimai apie muziką, maistą, gėrimus, aprangą. Pirmą kartą skaitant mane tikrai erzino gausybė įvairių firmų pavadinimų, kai kada ištisos pastraipos sudarytos beveik vien tik iš jų. Šįsyk buvau jau nusiteikusi tam, todėl galėjau lengvai slysti ta iš dalies nereikalinga, bet iš kitos pusės – ir gan svarbia pačio kūrinio suvokimui informacija. Amžinas konkuravimas tarp pažįstamų dėl gražesnės išvaizdos, prabangesnių prekių, žinių apie etiketą išmanymo, vyrauja „kuo brangiau, tuo geriau“ nuomonė. Čia nėra teigiamų veikėjų, jokių gražių poelgių ar teisingumo – vien tik tamsuma, savanaudiškumas, vidinės tuštumos užpildymas materialiniais dalykais, kūno puoselėjimu ar, Patriko atveju, kankinimais ir žudymais. Pokalbių metu veikėjai ne tik negirdi, bet net ir nesistengia girdėti nieko kito išskyrus save. Negana to, Patriko aukos ne bet kokios – dažniausiais jomis tapdavo valkatos bei prostitutės, tik retesniais atvejais – pažįstami ar pirmi pasitaikę asmenys. Tad net ir žudymui jis paprastai rinkdavosi tuos, kurie yra žemiausiame socialiniame sluoksnyje, o kankindamas nepamiršdavo dar ir atskaityti moralą apie tai, kad jie turėtų susirasti darbą ar nusiprausti. Romane radau ir ironijos, ir satyros, netgi tragikomedijos – kai kurie siužetiniai momentai keldavo jei ne juoką, tai bent šypseną, nors žinodavau, kad čia tikriausiai labiau verkti reikėtų. Grįžtant prie pradžioje išsakytų lūkesčių, galiu tik pasidžiaugti, kad iš tiesų antrą kartą skaitant romanas atsiskleidė dar geriau, išryškėjo tai, kas, rodos, aną kartą nusistūmė į šoną vien todėl, kad kiek trikdė pasakojimo forma.

Man „Amerikos psichopatas“ – tai ne tiek knyga apie žudiką maniaką, kiek knyga apie visuomenę. Nesiklausymas ir nenoras klausytis, „visi lygūs, bet yra lygesnių“, „aš tolerantiškas, bet…“ – tik keletas gerai žinomų niuansų iš mūsų gyvenimo, kuriuos galima atpažinti skaitant šį romaną. Žinoma, nereiktų pamiršti ir jau kultiniu tapusio personažo – Patriko Beitmano. Įtaigiai sukurtas veikėjas įstrigs ilgam.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.