10.42. Anne Griffin „Kai viskas pasakyta“


Po lietuviško leidimo pasirodymo pirmuose atsiliepimuose apie knygą dėmesį traukė tokios frazės kaip „jaukus, mielas pasakojimas“, todėl grįžusi namo su krūvele naujų knygų ilgai nesvarsčiusi ir paėmiau į rankas „Kai viskas pasakyta“. Kūrinio idėja ir žadamas jaukumo pojūtis traukė ir intrigavo.

84-erių Morisas sėdi baro viešbutyje ir kelia stiklą už žmones, kurie jo gyvenime buvo svarbiausi. Romane yra pasakomi penki tostai – penkios istorijos, iš kurių susidėlioja pasakotojo gyvenimas. O praeityje – daug visko: praradimų, keršto troškimo, klaidų bei bandymų jas atitaisyti, skausmo ir džiaugsmo akimirkų.

Išpažintį primenantis pasakojimas atskleidžia, kaip tam tikri sprendimai gali paliesti ir konkrečia linkme pakreipti tiek paties pasakotojo, tiek aplinkinių gyvenimus. Tai mėgstama mano tema literatūroje bei kine, net ir mylimiausia knyga yra būtent apie tai, tad nenuostabu, jog ir šįkart nelikau abejinga turiniui ir susidomėjusi sekiau siužetą. Taip pat tai knyga, kurią skaitant kyla noras paklausti savęs: o kokie žmonės jau dabar iš tų, kurie ilgesniam ar trumpesniam laikui buvo pasirodę mano pačios gyvenime, verti tosto, dėl kokių priežasčių jie man atrodytų verti paminėjimo.

Lėtas, ramus pasakojimo vystymas tiko šiai istorijai. Kaip jau minėjau, daug kas mini jaukumą, ir tai iš tiesų tinkamas žodis knygai. Galbūt šį pojūtį sukelia tai, kad, nepriklausomai nuo to, kiek neteisybės, netekčių teko iškęsti pagrindiniam veikėjui, jis iki pat gyvenimo pabaigos sugeba atrasti ir šviesos, pasidžiaugti tuo, ką gero patyrė. Jokio dramatizavimo, savęs iškėlimo, tik ramiai, tolygiai papasakota vieno žmogaus istorija. Pabaiga nuspėjama, bet, man rodos, šis variantas – tinkamiausias tokiai knygai.

Išsiilgusiems gražių, gyvenimiškų istorijų, kurios palieka malonų jausmą viduje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.