10.32. Marius Repšys „Heraklis Nr. 4“


„Heraklis Nr. 4“ mano rankose atsidūrė visiškai atsitiktinai, kadangi neturėjau šios knygos nei planuose, nei svajonėse. Tačiau gražiai man apie ją pakalbėjo, ir nutariau, kodėl ne, ypač kai nevengiu literatūros ar kino, kuriame nagrinėjamos psichikos ligos ir sutrikimai, M. Repšio knygos atveju – maniakinė depresija (kai manijos epizodą keičia depresija, vėliau vėl pereinama prie manijos, ir taip epizodai mainosi).

Knyga pristatoma kaip biografinis romanas, taigi teigiama, kad ne viskas, kas pateikta istorijoje, yra tikra. Pagrindinis veikėjas, M. Repšio prototipas, Heraklis nuo vaikystės gyveno su mama ir patėviu, save išbandė įvairiose sporto šakose, ten jam neretai sekėsi kur kas geriau nei mokykloje, po to studijavo kūno kultūrą, o galop perėjo studijuoti aktorystės, mokėsi groti, žaisti šachmatais, na, o dabar jis – jau nemažai kam gerai žinomas aktorius, turintis ne vieną nacionalinį kino bei teatro apdovanojimą. Tačiau šalia istorijos pripažinimo link aktorius pasakoja ir apie tai, kaip ilgą laiką gyveno su liga, kurią atpažino toli gražu ne iš karto.

Pasakodamas savo gyvenimo istoriją veikėjas nagrinėja, kada jau galėjo pastebėti vieną ar kitą ligos požymį, kas būtų pagreitinę kovos su liga pradžią. Ryškiausiai pateikiami manijos epizodai: nenuilstantis, vos kelias valandas miegantis, perfekcionizmo visuomet siekiantis, vis naujų veiklų besiimantis, energijos sportui, darbui, laisvalaikio veikloms nežinia iš kur beimantis veikėjas kurį laiką nė negalvojo, kad su tuo kažkas negerai. Juk veiklūs žmonės yra gerbiami, jie gali daug pasiekti, sulaukia palankaus aplinkinių dėmesio, o tikroji realybė ne visada pastebima ir tinkamai įvertinama tiek paties tų veiklų atlikėjo, tiek aplinkinių. Kalbant apie depresijos epizodus, šių man pritrūko, jie gan vangiai ir trumpai būdavo paminėti, apsiribojant vos keliomis mintimis, susijusiomis su nukritusia saviverte ar noru mirti. Trūko lygiavertiškumo, panašaus dėmesio kiekio skyrimo tiek vienam, tiek kitam epizodui. Nors galiu teigti, kad perskaičius knygą galima susidaryti vaizdą, kokie ligos simptomai, kaip atrodo sergančio žmogaus kasdienybė, kaip ją būtų galima atpažinti.

Bet bendrai man buvo per sausa, neišraiškingas rašymo stilius, tad skaičiau lėčiau nei tikėjausi. Nors įvertinčiau teigiamai, kad pagrindinis veikėjas verkšleno menkai, nebuvo bandoma sukelti gailesčio ar užuojautos, bet bendrai emocijos ir pritrūko. Daug veiksmo (suprantu, kad tai yra neatsiejama manijos dalis), bet mažai minčių, svarstymų. Kai kada informacija buvo pateikiama visiškai sukramtyta. Pavyzdžiui, aprašant epizodą, kaip aštuonmetis bandė žudytis, po scenos aprašymo pridedama: bet tai štai, aštuonerių metų jau galvojau apie mirtį, tad jau tada kažkas nebebuvo gerai (perfrazuota, bet mintis ta pati). O norėjosi, kad aprašęs tą dieną autorius (ar bendraautorė) ir paliktų skaitytojams patiems suvokti, kas ten buvo, ir kokias emocijas bei mintis turėjo sukelti ta scena. Tiesa, nereikia pamiršti, kad pasakojama ne tik apie ligą, bet ir įvairias patirtis, bandant užsiimti įvairiomis sporto šakomis, nuotykiai spektakliuose ir filmavimuose, studijuojant. Todėl kažkam, tikiu, bus įdomių faktų, kai kurios situacijos ir prajuokinti gali.

Nors nemažai galima sužinoti apie M. Repšio gyvenimą, teatro scenos ir filmavimo aikštelės užkulisius, ši knyga skirta ne vien aktoriaus gerbėjams, galima ją skaityti ir tiesiog kaip tekstą apie žmogaus, sergančio maniakine depresija, patirtis. Kaip minėjau, paliko gerą įspūdį manijos epizodų pateikimas, gaila, kad depresijai buvo skirta mažokai vietos. Jei dar ne toks į išorę orientuotas pasakojimas būtų, tai iš viso neblogai galima būtų vertinti. Bet kuriuo atveju, tokių pasakojimų reikia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.