10.24. Graham Swift „Motinų sekmadienis“


Buvau suplanavusi skaityti vieną, bet galop pasičiupau naujausiąją G. Swift knygą, kurią vienu prisėdimu ir perskaičiau. Tai pirmoji pažintis su šio autoriaus kūryba, o ir, turiu pripažinti, kad ganėtinai vykusi.

Daugiausiai kalbama apie 1924-ųjų kovo 30 dieną – Motinų sekmadienį. Tai diena, kai visi darbuotojai gauna laisvadienį tam, kad galėtų aplankyti savo mamas. Tačiau pagrindinė veikėja Džeinė, nuo šešiolikos dirbanti kilminguose anglų namuose tarnaite, yra našlaitė, tad neturi artimųjų, kuriuos galėtų lankyti. Visus šiuos metus ji yra Polo Šeringemo, jauno kaimyninio dvaro paveldėtojo, meilužė. Motinų sekmadienis – jiems galimybė susitikti jo ištuštėjusiuose namuose. Apie šią dieną pasakojama kaip apie tolimą prisiminimą, kadangi karts nuo karto užsimenama, kad Džeinei – jau devyniasdešimt, ji žymi rašytoja, iš kurios imami interviu. Visgi toji diena, veikėjos nuomone, padariusi įtaką, jos, tuomet dvidešimt dvejų metų tarnaitės, gyvenimui, taip ir liko paslaptyje.

Tai viena tų knygų, kuriose svarbu, ne kas, o kaip parašyta. Sodri, poetiška kalba tiesiog įtraukia į pasakojimą. Labai atmosferiška knyga, skaitant nepavyksta nesigėrėti, kaip įtaigiai ir gražiai aprašomas kiekvienas žvilgsnis, pojūtis, judesys. Atrodo, ramybę jaučia ne tik veikėjai, bet ji persiduoda ir skaitytojui (šiuo atveju, man), toks jausmas, kad buvau visiškai įkritusi į knygos nuotaikas. Galvoju, kad visai tiko man ji po vakar aptarto itin niūraus romano. Be abejo, ir „Motinų sekmadienis“ – toli gražu ne linksma knyga, bet čia niūruma visai kitokia, tolygi, neapsunkusi dėl dramų, tokia visai kitokio lygmens. Nors nugarėlėje buvo minimi kiti rašytojai, su kuriais lyginamas G. Swift rašymo stilius, man skaitant kažkaip mintyse sukosi A. Baricco: kažkuo panaši nuotaika, istorijos pateikimas. Taip pat, knygos itin maža apimtis, bet perskaičius atrodo, kad į puslapius sutalpinta istorija kuo geriausiai ir nė vieno papildomo lapo nereikia. Patinka man tokios.

Įspūdis kiek apmažėjo antroje pusėje, galbūt todėl, kad ten atsirado daugiau šokinėjimo tarp laikotarpių, pašnekesių apie rašymą, vyrą, dalijamus interviu, kas man visai neatrodė reikalinga, netgi kažkiek panaikino sklandžiusią lengvai mistinę aurą. Būčiau buvusi visiškai patenkinta tik kovo 30-osios pasakojimu ir palikusi viską būtent ten.

Vėlgi, ne į veiksmą orientuotų knygų mėgėjams.

2021-ųjų metų rudenį numatytas filmas Mothering Sunday su tokiais aktoriais kaip Colin Firth ir Olivia Colman.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.