10.15. Etgar Keret „Ilgintis Kisindžerio“


Kai šią knygą padovanojo gimtadienio proga, buvau išties nustebinta. Knyga man pasirodė nematyta, autorius – visai negirdėtas, žanras – ne iš mėgstamiausių, tačiau viršelis iš karto patraukė, o peržvelgusi anotaciją pagalvojau, kad gal šįsyk visai ir pataikė. Nedaug knygų esu gavusi dovanų, pati suprantu, kaip sudėtinga išrinkti kitam tokią, kuri sudomintų, keletas kadaise gautų taip ir guli kažkur lentynoje gimtajame mieste. Tačiau dar kiek panaršiusi internete bei sulaukusi drąsinančių komentarų supratau, kad „Ilgintis Kisindžerio“ neužsigulės krūvoje šalia kitų turimų neperskaitytų kūrinių.

Šią knygą sudaro Izraelio rašytojo E. Keret sukurti 49 trumpi apsakymai. Jų siužetai, kaip ir veikėjai, yra patys įvairiausi. Berniukas, kurį tėvai pasiryžo išmokyti atsakomybės ir skatino taupyti pinigus, pasiekęs tikslą susitaupyti reikiamą sumą, nebepajėgia sudaužyti kiaulės taupyklės, į kurią pinigai ir buvo dedami. Beždžionė, dalyvaujanti vaistų nuo vėžio paieškoms skirtuose eksperimentuose, svajoja, kaip po to, kai bus surasti vaistai, galės išvykti atostogų. Fokusininkas, kuris traukdamas iš cilindro triušį ištraukia nebūtinai jį (ar nebūtinai visas triušio dalis). Berniukas, kurio senelis buvo viena iš Holokausto aukų, prisiklausęs išgyvenusio liudininko kaltinimus, skirtus Vokietijos žmonėms, nebenori autis tėvų iš užsienio parvežtų vokiškų sportinių batelių. Vyrai lenktyniauja su asfaltu ir laimi prieš jį. Vyras, prisišaukęs angelą, sugalvoja patikrinti, ar šis tikrai yra tas, kuo dedasi. Ir tai – tik kelių apsakymų siužetai. Autoriaus kurtų siužetų veikėjai – nuo vaikų iki suaugusiųjų, kaip jau galima suprasti, yra ir gyvūnų, kurie mąsto ar kalba kaip žmonės (tiesa, pastarieji – rečiau sutinkami personažai).

Apsakymai – vienas už kitą įdomesni. Labiausiai traukė dėmesį tai, kad skaitant dažniausiai sudėtinga nusakyti, kaip baigsis vienas ar kitas kūrinys. Šiek tiek buitiškumo, fantazijų, fantastinių elementų, ironijos, juodojo humoro ar net grotesko – tai sudedamosios pasakojimų dalys. Apsakymai tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti paviršutiniški, nes iš tiesų – jie daug rimtų sričių paliečiantys. Kalbama tokiomis temomis kaip vienatvė ir mėginimas jos išvengti, nesusikalbėjimas ir negebėjimas girdėti, prasmės praradimas, prievarta, paliečiama Izraelio istorija, neretai centre atsiduria minėtos šalies visuomenė, joje įsitvirtinę stereotipai, skauduliai, apie kuriuos vengiama kalbama. Veikėjai gali atlikti visiškai elementarius kasdieninius veiksmus, tačiau šalia to vyksta vidinės dramos, kadangi personažai linkę į savianalizę, stebima ir aplinka, kurioje jie būna, daromos išvados, neretai pereinančios į veiksmus (kai kada tik po nustebti privertusio veiksmo atlikimo pateikiamos priežastys). Taupūs sakiniai, bet į juos sutelpa labai daug. Skaičiau, negalėjau atsitraukti ir vis galvodavau, kur aš buvau, kad pro akis sugebėjo prasprūsti tokia visiškai mano skonio knyga. Ir juoktis, ir surimtėti, ir stebėtis daug kartų privertęs apsakymų rinkinys, įtariu, ateity dar bus atvertas ne kartą.

Labiausiai nustebinęs apsakymas, kad ir kaip juokingai skambėtų, buvo „Kiaurai sienas“. Tiesa, ne todėl, kad jo siužetas buvo išradingiausias, to priežastis – labiau asmeniška. Minėtame apsakyme svarbų vaidmenį atlieka „Marvel“ komiksų veikėjas Vision (išverstas kaip Vizionas). Žmogus, dovanojęs šią knygą, maždaug prieš porą metų paskatino labiau susipažinti su pagal komiksus pastatytais filmais, ne vieną jų kartu stebėjome ir kine. Todėl tuomet, kai skaitydama supratau, apie ką eina kalba, negalėjau sulaikyti šypsenos. Neliko abejonių, kad šiai knygai iš tiesų buvo lemta atsidurti pas mane būtent dabar.

Nors metai dar neseniai prasidėjo, bet jau norisi įvardinti šią knygą bei jos autorių metų atradimu. Ir jau tikrai nebesakysiu, kad nemėgstu apsakymų žanro.

Vienas komentaras “10.15. Etgar Keret „Ilgintis Kisindžerio“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.