10.14. Nora Ikstena „Motinos pienas“


motinos pienasViename iš socialinių tinklų guodžiausi, kad, norėdama padaryti pertrauką nuo vienos nemažai emocijų sukėlusios knygos, pasirinkau „Motinos pieną“. Tiesa, nujaučiau dar prieš imdama ją į rankas, kad ši knyga ne ką mažiau sujauks mintis. Tad nelabai kur ir pabėgau, tik tematiką pakeičiau. Negana to, kažkada perskaičiusi šio romano anotaciją pasakiau sau, kad tai bus „mano“ knyga. Gal kiek bijojau, kad tokia išankstinė nuomonė nesukeltų per didelių lūkesčių, bet užteko atsiversti pirmą puslapį ir suvokiau: taip, tai yra absoliučiai „mano“ knyga.

Romanas pasakoja apie tris moterų kartas sovietinėje Latvijoje. Labiausiai koncentruojamasi į mamą ir dukrą, tačiau gan svarbų vaidmenį atlieka ir motinos motina (įdomus pasirinkimas vadinti ją būtent taip, o ne, pavyzdžiui, močiute). Tremtinio dukra, gydytoja dėl sovietų valdžios netenka profesinės ateities ir yra išsiunčiama į atokų užkampį, ji praranda gyvenimo džiaugsmą, ramybę, iš dalies net šeimą. Jos šeima – dukra, nuo kurios ji stengiasi emociškai atsiriboti, norėdama apsaugoti, ir motina, kuri vienintelė vis stengiasi anūkei suteikti tai, ko nepajėgia biologinė mama, – meilę, tikėjimą ir rūpestį.

Skaičiau ir gėrėjausi, kaip taikliai, visai paprastais sakiniais ir viską sutalpindama į nedidelės apimties kūrinį autorė prisiliečia prie esmės, atverdama to laikmečio nuolatinius palydovus – baimę, bejėgiškumą, norą išlikti ir pasipriešinti. Įdomu stebėti, kaip dukra, nepažinusi laisvos Latvijos, kurį laiką tik nesėkmingai bando suprasti motiną, jos besikeičiančią būseną, tamsiaisiais etapais jos ištariamus žodžius. Kaip dukra pamažu auga, bręsta ir vis dažniau susiduria su sovietų realybe, absurdu ir negailestingomis taisyklėmis – tuo, nuo ko motina troško ją apsaugoti. Įtraukia ir pasakojimai apie motinos pacientes, besistengiančias pastoti arba, atvirkščiai, norinčias pasidaryti abortą, o taip pat ir tas, kurios turi rimtų sveikatos problemų. Įžvelgusi moteris kamuojančias problemas, gydytoja tegali bejėgiškai save kaltinti, kad dėl valdžios sprendimų neturi galimybių pagelbėti savo pacientėms. Sulig kiekvienu puslapiu tirštėjanti tamsa ir apatija, rodos, paveikė ir mane, nes skaitydama stebėjau veikėjų gyvenimus ir kartais, matant tą absurdą, paranojišką ir dviveidišką gyvenimo būdą, nuo kurio pabėgti nėra jokių galimybių, apimdavo tokia pati bejėgystė.

parašas

Rašytoja lankėsi 2019-ųjų Vilniaus knygų mugėje

Ir vis dėlto sakyti, kad knyga tamsi, reikštų nepastebėti tos šviesos, kurios kūrinyje ne taip ir mažai. Romane yra ir daug malonių, šviesių emocijų – čia gražiai aprašomi reti dukros ir mamos pasivaikščiojimai, anūkės apsilankymai pas močiutę. Nors gimiau jau nepriklausomybės laikais ir galiu tik bandyti įsivaizduoti, kaip žmonės jautėsi sovietmečiu, bet kūriniui artėjant prie pabaigos ir galop skaitant apie Baltijos kelią emocijos jau liejosi per kraštus – dėl dužusių likimų, bejėgiškumo, kuris dusino iš vidaus, žmonių, taip ir nesulaukusių geresnio rytojaus, ir dėl to begalinio tikėjimo artėjančiomis permainomis, ženklais, kad laisvė jau nebetoli. Vėlgi, komplimentai autorei už gebėjimą taip gerai perteikti atmosferą ir emociją, jos pokytį, neretai drastišką, staigiai įvykstantį.

Įtaigi, stipri, skaudi, bet tuo pačiu ir šviesumo turinti istorija, kuri įtraukė nuo pirmo puslapio ir nepaleido iki pat paskutinio sakinio. Apsilankiusi knygų mugėje nepraleidau progos susitikti su autore ir gauti parašą, o ateity planuoju susirasti ir kitą prieš kelerius metus lietuviškai pasirodžiusią autorės knygą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.