10.1. Lesley-Ann Jones „Freddie Mercury. Visa biografija“


Turiu ne taip ir mažai mėgstamų atlikėjų ar grupių, tačiau jau kurį laiką apsiriboju tik dainomis, t.y. labai retais atvejais pasidomiu jų asmeniniais gyvenimais, karjeros ypatumais, galbūt kiek dažniau – istorijomis, kurios slypi po konkrečia daina.  Tikriausiai net nėra tokios grupės, kurios visų narių vardus būčiau įsiminusi, nesvarbu, kad esu jų klausiusi šimtus ar tūkstančius kartų. Iki šiol daugiausiai žinojau apie Amy Winehouse, tam įtakos turėjo prieš keletą metų pasirodęs dokumentinis filmas. Apie Freddie Mercury daugiau sužinoti irgi paskatino filmas, tiesa, vaidybinis, pasirodęs pernai antroje metų pusėje, susilaukęs didelio populiarumo ir Lietuvoje. Į filmą ėjau žinodama vos kelis sausus faktus, Queen muzika buvo žinoma, tiesa, ne taip gerai išnarstyta kaip mėgstu (t.y. nesu perklausiusi visų jų albumų), bet kelios dainos karts nuo karto būdavo įsijungiamos. Tiek prieš eidama į kiną, tiek po jo skaičiau ar girdėjau ne vieną nuomonę apie iškraipytus faktus, tad, žinoma, kilo noras išsiaiškinti šį tą daugiau apie F. Mercury ir Queen.

Biografijos autorė, turinti nemenką žurnalistės patirtį, atliko visai išsamų darbą, rašydama knygą rėmėsi įvairiais rašytiniais šaltiniais, kalbino F. Mercury pažinojusius žmones. Patiko tai, kad pateikiamas jo gyvenimas nuo pat vaikystės iki mirties, nesikoncentruojama į siaurą sritį, dėmesys skiriama jo šeimai, asmenims, kurie jį lydėjo įvairiais gyvenimo etapais, grupės Queen veiklai. Nors centre – pats F. Mercury, bet neblogą vaizdą galima susidaryti ir apie kitus grupės narius. Įdomu buvo skaityti apie jų kūrybinį procesą, koncertus, kaip vykdavo įrašinėjimai, kiek (ne-)sutardavo dėl muzikos ir tai, kas vykdavo užkulisiuose. Skaitant apie kiekvienos dainos, kuri buvo paminėta, atsiradimą, taip ir norėdavosi tuoj pat ją susirasti ir perklausyti (nepriklausomai nuo to, ar ją jau žinojau, ar ne). Ir iš tikrųjų, nusprendusi padėti knygą kitai dienai, įsijungdavau youtube ir ieškodavau įrašų iš įvairių koncertų, tuomet jau tekdavo kovoti su „dar vienas įrašas ir eisiu miegoti“ pažadu. Apskritai, labai realistiškas grupės karjeros vaizdinys sukuriamas biografijoje: kalbama apie tai, kiek laiko, pastangų reikėjo, kol juos pastebėjo ir jais patikėjo, apie grupės pakilimus ir nuosmukius. Jei filme buvo vaikomasi saldžių daugumai muzikinių filmų būdingų banalių „atsitiktinumų“, tai knygoje galima įvardinti gal vieną kitą įvykį kaip atsidūrimą vietoje ir laiku, bet vis vien galop viskas sueidavo į tai, kad ne tik talentas, bet ir daugybė įdėto darbo buvo jų stiprybė. Be abejo, skiriama nemažai skyrių ir F. Mercury asmeniniam gyvenimui, jo draugystėms bei pasirinkimams, vienatvei, silpnybėms, yra įdėta nemažai nuotraukų iš skirtingų laikmečių. Galiu tvirtinti, kad perskaičius šią biografiją susidėlioja vientisas, gan platus vaizdas apie grupę ir jos lyderį. Tiesa, šioje vietoje dar norisi atkreipti dėmesį į tai, kad autorė nevengė parodyti kelių pasakojimo pusių, t.y. kad nebūtinai viskas yra teisybė, nes vieni įvardindavo vienokią „tiesą“, o kiti kitokią kalbėdami tuo pačiu klausimu, ir kad kaip buvo iš tiesų žino tik Freddie ir tie žmonės, kurie patys dalyvavo aprašomame įvykyje. Tai, kad pasakotojas nevaizduoja visažinio, man atrodo privalumas, kai kalbame apie knygą, skirtą jau mirusio žmogaus gyvenimui aptarti.

Tik gaila, kad knygos leidimas toks vargingas. Nepamenu, kada paskutinį kartą mačiau nors pusę tiek klaidų tekste, kiek jų yra šioje biografijoje. Kai pradžioje akys vis užkliūdavo už kokios nesąmonės (netaisyklingo linksnio, nesuprantamos žodžių tvarkos sakinyje), galvojau, gal tik laikinai čia, bet klaidų visiškai nemažėjo, toks jausmas, kad niekieno nepatikrintas ir neredaguotas vertimas nukeliavo tiesiai į spaustuvę. Neužbaigti sakiniai, nukąstos žodžių galūnės, praleistos raidės, neaiškūs vertimai – to tikrai netrūko. Dar man užkliuvo pavardžių, grupių lietuvinimas. Kai kuriuose puslapiuose pavardžių buvo tiek, kad užėmė gal trečdalį viso teksto, bet įdomiausia tai, kad leidžiant knygą buvo nuspręsta rašyti ne tik angliškus, bet ir sulietuvintus vardus. Vertimas/sulietuvinimas pateikiamas pačiame tekste, skliaustuose šalia originalo (arba atvirkščiai, nes tvarkos šiuo klausimu irgi nebuvo). Kai kur to atsisakyta (bet gal tais atvejais, jei jau prieš tai buvo pateiktas originalas šalia), tačiau rezultatas toks, kad minėtu atveju, kai vardijama tikrai daug pavardžių, vertimai/originalai šalia prideda tik dar daugiau chaoso tekstui. Ypač kai ir taip gan sudėtinga skaityti tuos puslapius, kuriuose įvardijama daug asmenų, kadangi reikia suprasti, apie ką čia tokius kalba, kurie iš paminėtųjų svarbūs ir verti įsiminimo, o kuriuos galiu praleisti be didesnio įsigilinimo. Tai kažkaip ir liūdna, kad rimčiausia lietuviškai kada nors pasirodžiusi F. Mercury biografija yra taip nekokybiškai išleista.

Skaitydama stebėjausi, kad tiek daug jiems pavyko nuveikti per ne tiek ir daug (lyginant su kitomis grupėmis) laiko, sunku įsivaizduoti, kaip sutilpo į tiek metų daugybė aprašytų nutikimų, koncertų, albumų ir asmeninio gyvenimo peripetijų. Spalvingas gyvenimas, Queen’ų įtaką muzikai, prasidėjusiai video klipų erai (skyriai apie tai įtraukė, kadangi iki tol nelabai kažkokios informacijos buvau skaičiusi), gerbėjams – tai tik kelios papildomos temos šalia pagrindinių, dėl kurių skaitymas tampa dar įdomesnis. Knygoje kalbama ne tik apie atlikėją bei grupę, bet ir tai, kas vyko aplink, autorė stengėsi pažiūrėti ir plačiau, tokiu būdu pateikdama įrodymus, kodėl Queen vis dar garsūs, o jų muzika išliko klausoma iki šiol, kuo pagrįstas jų fenomenas. Aišku, dėl nekokybiško vertimo rekomenduoti negaliu, bet jei labai norisi, o užsienio kalbos netinka, tada pasirinkimų nelabai yra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.