9.53. Margaret Atwood ,,Oriksė ir Griežlys“


Margaret Atwood populiarumas pastaruosius keletą metų išaugo nemenkai – ją skaito ir paaugliai, ir suaugę. Priežastis – tiek kritikų, tiek žiūrovų neprastai vertinamas serialas, sukurtas remiantis romanu ,,Tarnaitės pasakojimas“. Ir pati žiūrėdama minėtą serialą (kurio pagrindinė veikėja vis labiau erzina) užsinorėjau perskaityti dar ką nors iš šios rašytojos kūrybos, tad ilgai negalvodama bibliotekoje pasičiupau ,,Oriksė ir Griežlys“.

Romanas nukelia į ateitį, kurioje likusi tik saujelė išgyvenusiųjų, bandančių visais būdais išgyventi. Vienas jų – Džimis, pasivadinęs Sniego žmogumi, kuris ne tik siekia išlikimo, bet ir prižiūri žmonių mutantų būrelį. Pagrindinis veikėjas prisimena praeitį, ieškodamas paaiškinimų įvykiams, kurių rezultatas – pasaulinė katastrofa.

Nesunku nuspėti, kad knygoje yra dvi siužetinės linijos. Viena – praeitis, kurioje galime stebėti Džimio gyvenimą bėgant metams, pažintį su Griežliu, kuris, kaip galima numanyti nuo pat pirmo knygos puslapio, taps svarbiu veikėju šiame pasakojime. Antrojoje – dabartis, kurioje Sniego žmogus gyvena gamtoje, slepiasi nuo saulės ir mums nepažįstamų gyvių bei kuria istorijas apie sudievintą Griežlį prižiūrimai grupei ypatingų žmonių.

Mane žavi, kad autorė turi tokių įdomių ir ne visai be pagrindo sukurtų idėjų. ,,Tarnaitės pasakojimas“ nukėlė į ateitį, kurioje beprotiškus sprendimus valdžia padarė, nesugalvodami, kaip kitaip išsaugoti žmoniją nuo išnykimo dėl išplitusio nevaisingumo. Tuo tarpu ,,Oriksė ir Griežlys“ atsigręžia į didžiulius mastus pasiekusį žmonių vartotojiškumą bei genų inžineriją. Genetiniai eksperimentai, kuriuose sutinka dalyvauti žmonės, rizikuodami savo gyvybe, dėl ne tokių ir didelių, bet jiems išlikimui svarbių, pinigų (jei tik po bandymų apskritai dar liks gyvi), vaistai, kuriami ne tik išgydyti, bet ir susargdinti (nes o kaip kitaip išlaikyti pelną, jei staiga niekas nebesirgs), dirbtinis maistas, idealių gyvūnų, atitinkamai pagal jo paskirtį, ir idealių žmonių, kuriems sudėtos visos tobuliausios savybės, kūrimas, pasitelkus genų inžineriją. Didžiulės sumos pinigų, kurias sutinka mokėti organizacijos, valstybės ar pavieniai žmonės, trokšdami pristatytos jiems naudos. Skaityti ir įsivaizduoti kuriamą visuomenę, tai, kaip kiekvienas veikėjas vertina dabartį bei ateitį, įdomu. Juolab, kad man dažniausiai patinka skaityti ar ekrane stebėti tokius nemalonius, keistus, bet taiklius pasakojimus.

Bet visgi negalėčiau teigti, kad romanas įtraukė. Skaičiau krūvą pačių geriausių atsiliepimų, tačiau atrodo, kad lygiai kaip ir ,,Tarnaitės pasakojimo“ atveju, taip ir šiuo man vėlgi pritrūko kažko, kas sukeltų dar didesnį susidomėjimą, intrigą, kuri skatintų skaityti kuo greičiau, svarstyti apie tai, kas toliau nutiks, kokios aprašomos dabarties priežastys, o neskaitant mintys suktųsi apie tai, kaip noriu kuo greičiau pasidaryti darbus ir sėsti prie šios knygos. Kaip ir įdomu, kaip ir patinka, bet kažkas, rodos, ,,nesusijungia“ iki galo ir todėl negaliu mėgautis skaitymu taip, kaip norėčiau. Dabar galvoju, kad to priežastis galėtų būti veikėjai ir jų santykiai, kurie ne per labiausiai traukė dėmesį. Džimis studijavo visai nepraktišką specialybę (humanitariniai mokslai, kai pasaulį užkariavusi genų inžinerija, nelabai naudos duoda), ,,žodžių“ žmogus, praeity besikoncentravęs į neįpareigojančius vienadienius santykius bei turėjęs motiną, kuri matė visą mokslininkų beprotybę ir bandė kartu su bendraminčiais priešintis tam, kas vyksta visuomenėje. Griežlys – keistuolis, ,,skaičių ir formulių“ žmogus, dėl to daug geriau supratęs, kas vyksta pasaulyje bei kas galėtų nutikti ateity, tapęs vieninteliu Džimio draugu dar mokykloje. Atrodo, kad jų skirtumai bei tai, kad abu jautėsi nepritampantys prie kitų žmonių, ir suvedė juos į tokią gan keistą draugystę, kai abu kalbėdavo skirtingomis kalbomis (netiesiogine prasme) ir apie dalykus, kurie, rodos, rūpėjo tik vienam iš jų, t.y. atrodė, kad jiems tiesiog patogu būti kartu. Vėliau sušmėžuoja ir Oriksė, priklausiusi pornografijos verslui, tačiau ją pažinti tiek, kad ji bent kiek rūpėtų, buvo sudėtinga, toks jausmas, kad patys veikėjai ją mėgo/mylėjo taip ir nepažinę nei kas ji tokia, nei kas jos galvoje iš tiesų yra. Apskritai, džiugu, kad jie kitokie nei įprasta dažnam distopinę istoriją pasakojančiam kūriniui, nes nė vienas iš jų nėra herojus. Kita vertus, nei vienas iš jų nepatraukė savo charakteriu, susidomėjimas vis labiau mažėjo jais, o to rezultatas, matyt, kad ir pati istorija nebe taip įtraukė.

Vis dėlto, perskaičius paskutinį skyrių užsinorėjau sužinoti, kaip jiems sekėsi toliau. Tęsinio nėra, o kitos dvi trilogijos dalys (taip ir neišleistos lietuviškai) pasakoja visai kitas istorijas, tad galima tik patiems kurti teorijas, kas buvo toliau. Galvoju, kad tokia pabaiga – dar vienas pliusas autorei, nes iki pat pabaigos ji išlaikė vientisą niūrią atmosferą, be jokių nereikalingų paskutinės minutės ,,genialių“ sprendimų.

Iš tikrųjų keista, kad nė viena leidykla nesugalvojo pasinaudoti vėl išaugusiu rašytojos populiarumu (jau nekalbant apie tai, kad ji – viena iš tų, kurias verta leisti vėl ir vėl) ir perleisti seniau pasirodžiusias ar (dar geriau) išversti vieną kitą, kurios Lietuvoje dar nebuvo. Tik ,,Tarnaitės pasakojimas“ maždaug prieš metus buvo trumpam sušmėžavęs knygynuose, bet dėl tylaus pasirodymo tuomet, kai daugelis jau buvo nuleidę rankas rasti šią knygą prekybos vietose, nesulaukęs didelio perkamumo ir (greičiausiai dėl to) labai pigiai išparduotas. O gaila, nes Margaret Atwood yra išties ryški moderniosios literatūros atstovė, nevienadienės kūrybos autorė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.