9.40. Kati Hiekkapelto ,,Kolibris“


Atrodo, kad 2018-uosius galėsiu įvardinti detektyvų metais, nes šiemet juos skaitau ne tai taip ir retai, palyginus su ankstesniais metais. Paskutinė perskaityta knyga – taip pat minėto žanro atstovė, priklausanti serijai apie Aną Faketę (leidykla žada išleisti ir kitas dalis).

Ana Faketė – smurtinių nusikaltimų tyrimų skyriaus naujokė. Nors iš pažiūros daugelis ją priima draugiškai, būtent priskirtas partneris Eskas nuo pradžių rodo nepasitenkinimą jos buvimu. Greitai paaiškėja, kad jis nemėgsta imigrantų, o Ana – būtent viena iš jų. Moteris – Jugoslavijos vengrė, vaikystėje su šeima dėl karo privalėjusi atsikraustyti į Suomiją. Negana to, kad kolega rodo priešiškumą, jau pačią pirmąją darbo dieną tenka imtis rimtų užduočių: paauglė, telefonu besikreipusi į policiją pagalbos, vėliau ima viską neigti, o bėgimo trasoje rastas lavonas – pirmas, tačiau, kaip išaiškės, ne paskutinis – panašios aplinkybės ir pas aukas kišenėje rasti vienodi pakabukai, leidžia įtarti, kad apylinkėse siautėja serijinis žudikas.

Man patinka, kai detektyvuose šalia tyrimo nagrinėjamos ir kitos temos. Šiuo atveju, nemažai dėmesio skiriama imigrantams, vietinių nuomonei apie juos. Ana sulaukia kreivų žvilgsnių ir pašaipų ne tik iš Esko, bet ir iš kitų sutiktųjų. Tiesą sakant, kai kada net nėra aišku, ar jie iš tiesų kreivai žiūrėdavo, ar Ana dėl karts nuo karto jaučiamo svetimumo bei vienišumo pernelyg jautriai vertindavo kiekvieną žvilgsnį. Pateikiamos priešingos nuomonės, tačiau, kas svarbiausia, nesistengiama imigrantų pateikti tik viena kažkuria spalva (juoda arba balta) – pritariama požiūriui, kad tiek tarp vietinių, tiek tarp iš svetur atvykusių gyventi žmonių yra ir veltėdžių, nedirbančių bei laukiančių, kol valstybė juos parems, ir darbščių, siekiančių aukštų tikslų asmenų. Viena iš pastarųjų – Ana, kuri nepaisant silpnumo akimirkų, pateikiama kaip stipri, savo vertę žinanti moteris. Ryžtinga, užsispyrusi, kovojanti už savo teisybę ir už save, gebanti parodyti savo stipriąsias puses, profesionalumą ir atkaklumą – visos šios savybės veda ją tolyn, o aplinkiniai ją ima vis pozityviau vertinti. Tokio charakterio veikėja tinka detektyvo žanrui, tad džiaugiausi, kad Ana nėra viena iš tų verkšlenančių, kurios po kiek laiko atsiskleidžia kaip visai kitokios, staiga randa jėgų ir drąsos visokiems žygdarbiams. Anos personažas – vientisas, neblogai išplėtotas, todėl įtikinantis.

Pagrindinė kriminalinė istorija ganėtinai paini. Įtariamųjų vis daugėja, motyvų, kodėl vienas ar kitas galėjo tai padaryti – irgi, tad skaityti įdomu. Sakyčiau, kad pradžia buvo lėta, ilgokai pradėta ji gulėjo ir ranka nekilo prie jos, bet užteko tik kiek daugiau perskaityti, kad antrą pusę knygos įveikčiau per vieną vakarą.

Visgi šalutinė detektyvinė linija labiau intrigavo. Į kai kuriuos skyrius įterpti paauglės pasakojimai apie praeitį ir kaip buvo nueita iki to, kas jos namuose vyksta dabar, ne tik leisdavo kiek nutolti nuo serijinio žudiko paieškų, bet ir keldavo smalsumą. Kaip pasibaigs ši istorija buvo ne ką mažiau įdomu nei ieškomo nusikaltėlio tapatybė. Gal todėl pabaigoje kiek nusivyliau – kulminacija ir atomazga, susijusi su šia paaugle, atrodė per daug skubota ir iki galo neįtikinanti.

Nors ne tik aukščiau minėtos šalutinės linijos pabaiga blanki – ryškesnės kulminacijos, didesnio netikėtumo išsiaiškinus žudymo priežastis norėjosi sulaukti ir iš pagrindinės istorijos. Visgi žudiko tapatybės atspėti nepavyko, tad sakyti, kad viskas buvo aišku ir nuspėjama, negaliu.

,,Kolibris“ turi ne tik stiprią, bet ir žmogišką (t.y. kai kada klystančią, krentančią žemyn ir vėliau vėl kylančią) pagrindinę veikėją, intrigą kuriantį siužetą, susitelktą ne tik į nusikaltimus, bet ir į žmonių tarpusavio santykius, imigrantų padėtį visuomenėje. Tik labai norėjosi įsimintinesnės ir įtaigesnės kulminacijos bei pabaigos.

2 komentarai “9.40. Kati Hiekkapelto ,,Kolibris“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.