9.37. Matt Haig ,,Kaip sustabdyti laiką“


Pamačiusi autoriaus pavardę vieną akimirką net susimąsčiau, ar nesu nieko skaičiusi iš jo kūrybos. Visgi atrodo, kad jis man pažįstamas tik iš savo knygų viršelių: iki šiol lietuviškai yra išleistas ne vienas tiek vaikams, tiek suaugusiems skirtas kūrinys. ,,Kaip sustabdyti laiką“ – naujausias vertimas, nuo kurio ir pradėjau pažintį su M. Haig.

Romane pasakojama apie Tomą Hazardą, kuris atrodo kaip keturiasdešimtmetis, tačiau iš tikrųjų jo amžius siekia keletą šimtmečių. Per visą savo gyvenimą patyręs begalę nuotykių dabar jis tenori ramybės. Vyras įsidarbina mokykloje istorijos mokytoju, čia susipažįsta ir su žavia kolege. Visgi Tomas priklauso paslaptingai draugijai, kurios nariai yra tokie kaip jis – ilgaamžiai žmonės. Nors draugija skelbiasi sauganti savo narius (kas kiek laiko suteikia jiems naują tapatybę, remia materialiai ir kt.), ji turi begalę taisyklių ir ribojimų, trukdančių jaustis eiliniu žmogumi, – o šito Tomas labiausiai trokšta.

Vos perskaičiusi knygą suskubau tikrinti, ar nėra numatoma ekranizacija (atsakymas – taip, o tarp galimų aktorių figūruoja pats Benedict Cumberbatch). Kodėl tuo susidomėjau? Atsakymas paprastas: siužetas tiesiog tam pasmerktas. Skaitant galvoje sukosi ,,The Age of Adaline“ (2015) bei ,,Midnight in Paris“ (2011). Pirmasis pasakoja apie moterį, kuri po vieno įvykio nustoja senti, o antrasis – apie vyriškį, kuris viešėdamas Paryžiuje kiekvieną vidurnaktį patenka į praeitį ir sukiojasi tarp tokių žymių asmenų kaip E. Hemingway ar F. S. Fitzgerald. Abu filmai be proto gražūs vizualiai, o ,,Kaip sustabdyti laiką“ man atrodo kaip visiškas jų mišinys. Romane keičiasi laikotarpiai (tad kinta ir aplinka, kostiumai), Tomas turi išlikti keičiantis kultūrai, tikėjimams, politinėms santvarkoms. Jis susiduria su žmonių tamsumu (raganų medžioklė), susipažįsta su iškiliomis asmenybėmis, nė nenumanydamas, kad jos paliks ryškų pėdsaką istorijoje (Šekspyras – viena iš jų). Tomui tenka išgyventi tiek netektis, tiek didelę meilę, bet jis nepasiduoda ir tvirtai laikosi savo pagrindinio tikslo (kokio – galima sužinoti skaitant knygą).

,,Kaip sustabdyti laiką“ perskaičiau per dieną, nes tai viena tų knygų, kurias skaitydamas nejauti, kaip mažėja puslapių . Labiausiai patiko praeitis – dinamiškesnė, spalvingesnė, tad pasakojimų, nukeliančių į ankstesnius laikus, laukdavau labiausiai. Dabartis nykoka, gal dėl draugijos ir jos taisyklių, o gal dėl paties personažo – nė nežinau, kaip tiksliai įvardinti, bet jis man pasirodė tiesiog nuobodus, pilkas, tad dabarties įvykiai, kuriuos norėta paįvairinti trilerio elementais, nekėlė stipresnių emocijų. Manau, romanas galėtų patikti mėgstantiems grožinę literatūrą, kurioje galima rasti įdomių minčių apie gyvenimą, vertybes, – to yra ir šioje knygoje (tiesa, sakyčiau, kad tos mintys pateikiamos neįkyriai). Arba tiesiog mėgstantiems gražias, kiek sentimentalias istorijas su mistikos prieskoniu (kažkodėl norisi lyginti su G. Musso, bet tik vieną jo knygą esu skaičiusi, tai gal ir klystu?).

Kadangi pati skaičiau tuo momentu, kai buvo užėjęs noras perskaityti lengvą, neapsunkinantį galvos pasakojimą, atminty knyga išliko kaip tinkanti tokioms aplinkybėms. Kaip ir minėjau, tai knyga, kuri sukurta būti filmu, todėl vaizdumas, kelionė per laikotarpius įtraukia. Žinoma, yra prie ko prisikabinti (sentimentalumas, banali ir neįtikinanti pabaiga, neįdomus personažas, kad ir koks jo gyvenimas būtų spalvingas), vis dėlto tinkamas laikas ir nusiteikimas būtent tokiai knygai leido pasimėgauti kūriniu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.