9.24. Christine Féret-Fleury „Nepaprastas Paryžiaus skersgatvio knygynas“


Po lietuviškuoju pavadinimu slepiasi kiek kitaip skambantis ir itin žavus „La Fille qui lisait dans le métro“ (vertimas galėtų būti „Mergina, kuri skaitė metro“). Abu pavadinimai puikiai nusako, apie ką ši knyga. Žiuljeta, gyvenanti monotonišką ir džiugesio nekeliantį gyvenimą, kasdien tuo pačiu metu važiuoja metro. Važiuodama ji ne tik skaito knygą, bet ir stebi kitus skaitančius keleivius. Moteriai įdomu, ką jie skaito, kokią emociją jaučia skaitydami. O vieną rytą ji nutaria išlipti anksčiau. Beklaidžiodama nevaikščiotomis gatvėmis ji aptinka knygyną, priklausantį Suleimanui ir jo dukrai. Savininkas, padedamas pagalbininkų (platintojų), kiekvienai knygai tinkamu metu suranda ypatingą žmogų – tokį, kuriam gautas leidinys įkvepia priimti tam tikrus gyvenimo sprendimus. Impulsyvus išlipimas kitoje stotelėje bei pažintis su Suleimanu paskatins ir pačią Žiuljetą nemažiems pokyčiams.

Vos pradėjusi skaityti šį romaną, prajukau. Lygiai kaip ir Žiuljeta, stebinti kasdien sutinkamus tuos pačius keleivius, taip ir aš pati kiekvieną rytą atkreipiu dėmesį į vieną nepažįstamą moterį, kuri jau laukdama stotelėje autobuso būna atsivertusi knygą. Įdomu stebėti ne tik besikeičiantį perskaitytų puslapių skaičių, bet ir smalsu, kokį kitą kūrinį išsirenka skaitymui. Ką jau kalbėti apie tai, kad apskritai visad atkreipiu dėmesį į tai, ką skaito nepažįstamieji, kokios knygos stovi lentynose pas aplankytus žmones, žurnalų puslapiuose esančiose nuotraukose (bet tai tikriausiai kiekvieno skaitytojo įprotis). Sakyčiau, kad „Nepaprastas Paryžiaus skersgatvio knygynas“ ir yra būtent tokiems žmonėms, kurie ne tik skaito knygas, bet ir mėgsta skaityti ar domėtis apie jas ar autorius, nes romano stiprybė – nesibaigiantis kalbėjimas apie literatūrą. Apstu pavadinimų (skaitant mintyse dėliojau varneles prie tų, kurias skaičiau, kurių ne, o kurios knygos net negirdėjusi buvau), ne vienas įdomus faktas apie autorius paminėtas, na, ir be abejo, knygyno aplinkos aprašymas, kvapai, pokalbiai, susiję su skaitymu. Vaizduojamas knygynas – patalpa, kurioje visur vien tik literatūros kūriniai, sukrauti į dėžes ar tiesiog sudėti krūvomis visur, kur tik telpa, yra kažkas panašaus į svajonę, kai norisi kuriam laikui kur nors pradingti. Čia vėlgi iškilo prisiminimas apie tai, kaip maždaug prieš metus dirbau viename prekybos centre vykusioje knygų mugėje. Kadangi apie knygas nusimaniau, man buvo paskirta užduotis sandėlyje atrinkti ir į salę išnešti tas, kurios atrodytų vertingiausios, tad beveik visą dieną leidau besiknisdama tarp didžiausių krūvų visokiausių knygų. Jau nekalbant apie tai, kad knygų dėliojimas, lentynų pertvarkymas dirbant knygyne buvo bene didžiausias malonumas. Dėl pastarųjų prisiminimų nenuostabu, kad ir skaitydama šį romaną bei galvoje kurdama aprašytus vaizdus, dalyvaudama veikėjų pokalbiuose apie literatūrą jaučiau vien tik šviesias emocijas.

Visgi pats siužetas – gan silpnas. Silpnybė, galvoju, slypi apimtyje. Visi pokyčiai – per daug greiti, todėl ne iki galo įtikinami, per mažai svarstymų, abejonių, ko tikrai norėtųsi iš pagrindinės veikėjos, kuri iki tol visą gyvenimą darė viską, ko iš jos buvo tikimasi, be jokių nuklydimų, o dabar užteko vienos pažinties, keleto susitikimų, kad viskas apsiverstų aukštyn kojomis ir ji priimtų nemenkus sprendimus. Trūko realumo, išbuvimo sprendimo priėmimo momente. O gal tik mano skepticizmas trukdė. Tiesa, kas ieškos romantikos, šiame romane jos visai neras (nelaikau to trūkumu) – tik meilę knygoms, užrašytam žodžiui.

„Nepaprastas Paryžiaus skersgatvio knygynas“ – mėgstantiems romanus apie literatūrą, ieškantiems knygose motyvacijos, įkvėpimo keistis, mesti nepatinkantį gyvenimo būdą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.