9.22. Samanta Schweblin „Prieraišumo laisvė“


2017-aisiais patekusi į Man Booker International Prize trumpąjį nominantų sąrašą, „Prieraišumo laisvė“ galop pasirodė ir Lietuvoje. Vos daugiau nei šimto puslapių romanas įrodo dar sykį, kad gerai parašytai istorijai visiškai pakanka tokios apimties.

Tamsoje kalbasi berniukas ir moteris. Jis kalbina, atlieka lyg kokio vedančiojo vaidmenį, o moteris pasakoja istoriją, kurioje – ne tik ji su savo dukra, bet ir berniukas su savo motina. Prasidėjusi nuo keisto dviejų moterų pokalbio automobilyje, kur paaiškėja visų nepaaiškinamų įvykių pradžia, istorija vis labiau intensyvėja, įtampa didėja, o skaitydama galvojau, kad tik nesutrukdytų niekas jos pabaigti, nes palikti kitam metui jokio noro nebuvo. Pernelyg gerai išlaikyta mistinė, niūri atmosfera, daug įtampos, todėl nesinorėjo viso to paleisti nepabaigus skaityti. Stiprus, netgi, nebijosiu šįsyk šio žodžio, prikaustantis pasakojimas leido skaitant jausti tokį malonumą, kokį jau seniai buvau patyrusi skaitant. Dialogas intensyvus, dėl veikėjų nuolatinio skubinimo, teigimo, kad neužteks laiko, kad nereikia nukrypti į šalutines detales, ir pati jausdavau kylantį nerimą.

Neapleido jausmas, kad veikėjai taip ir liko svetimi, nepriklausomai nuo to, kiek pateikiama apie kiekvieno iš jų gyvenimo detalių. Bet šio romano atveju tai nėra minusas. Netgi sakyčiau kitaip negalėjo būti, kai atrodė, kad personažai susitelkę tik į save ar savo vaiko poreikius (įdomiai aprašytas ryšys tarp motinos ir dukros nusipelnytų atskiros pastraipos), o kūrinyje tvyro nuolatinė baimė, kažko negero nuojauta.

Mistinis, niūrus romanas, kurį skaitant negalėjau nesižavėti autorės gebėjimu taip puikiai kurti atmosferą ir narplioti istoriją. Iki pat pabaigos išlaikoma įtampa bei nesibaigiančios spėlionės apie tai, kas ir kodėl vyksta ir dar tik įvyks, kas – tik veikėjų interpretacijos, o kas nutiko iš tikrųjų.

Kol kas geriausia, ką skaičiau šiemet.

Vienas komentaras “9.22. Samanta Schweblin „Prieraišumo laisvė“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.