9.13. Marius Povilas Elijas Martynenko „Be penkių pasaulio pradžia“


Pirmąkart apie autorių išgirdau rudenį vykusioje „Tyto albos“ spaudos konferencijoje. Sudomino tiek, kad susiradusi jo tinklaraštį perskaičiau nemažą dalį įrašų. Net ir pačią knygą skaityti „skubėjau“ – vos gavusi jau pakeliui varčiau ir galvojau, kaip grįžusi po darbo skaitysiu toliau.

M. P. E. Martynenko rašymo stilius kabina. Tiesa, jis patiks ne kiekvienam, kadangi jo kalba tiesmuka, netrūksta vulgarybių. Kai draugės paklausiau, kodėl įvertino žemu balu, atsakymas buvo paprastas: „nes kas antras žodis šiknaskylė“. O aš į tai žiūriu kiek kitaip: jei forma netrukdo atskleisti turinio, tekstas slysta natūraliai, nekyla dviprasmiško pojūčio, kad kažkas nedera, tampa net ir nesvarbu, kiek kartų koks žodis buvo paminėtas. O šiuo atveju taip ir buvo.

Skaitydama knygą vis dalindavausi ištraukomis su keletu žmonių. Su tais, kurie, kaip ir aš, skaitydami galėjo pagalvoti, kad „ne tik aš taip galvoju/jaučiuosi/darau“. Net ir dabar peržvelgdama tai, ką siunčiau kitiems, galiu tik dar sykį sau patvirtinti, jog tos ištraukos – pernelyg gyvos, žinomos ir taiklios, kad būtų likusios nepastebėtos. Tų tekstų, kurie man patiko, stiprybė, manau, ir yra ta, kad juose arba rasdavau sau artimų minčių, idėjų, arba tai buvo tiesiog gerai emociškai išjausti monologai. Jie persmelkti ironijos, numanomų nutylėjimų, skausmo, beprasmybės, bet kartais juose išlenda ir pozityvumas ar naivumas. Nors kai kurie tekstai ir praslydo pro akis, nepatraukė dėmesio, autoriaus būdas pateikti tekstuose savo gyvenimo faktus (o jis tikrai turi ką papasakoti), požiūrį į save, aplinką, santykius paliko išties neblogą įspūdį. Tiesa, kadangi prieš imdama knygą per daug nesigilinau, ką joje rasiu, tikėjausi, kad joje bus daugiau nematytų tekstų (bet pati, matyt, kalta, kad keletą rudens vakarų neišlindau iš autoriaus tinklaraščio).

Pabaigai dar norisi pagirti knygos leidimą. O tai nemenkas komplimentas vien todėl, kad ne taip dažnai pastebiu dėmesio vertą leidinio apipavidalinimą.

Vienas komentaras “9.13. Marius Povilas Elijas Martynenko „Be penkių pasaulio pradžia“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.