9.8. Lena Andersson „Be įsipareigojimų“


Perskaičiusi Esterą rašiau, kad antrosios dalies neplanuoju skaityti. Bet man pasakė: imk, pasijuoksi. Nedažnai juokiuosi, tad paėmiau. Nors didesnės apimties nei pirmoji, bet, man atrodo, perskaičiau kur kas greičiau. Tik pasijuokti nelabai teko, kad ir supratau, jog juokas gali imti iš to, kaip veikėja eilinį sykį pameta galvą.

Praėjo penkeri metai po pirmosios dalies įvykių. Estera vėl įsimyli. Vėl greitai atskleidžia savo jausmus vyrui ir vėl negauna norimo atsako. Vėl interpretuoja mylimojo Olofo elgesį ir žodžius taip, kaip jai pačiai patogiau, tikisi, kad vieną dieną viskas pasikeis, jie bus kartu ir viskas bus labai gražu. Tik kad atrodo taip vienintelei Esterai.

Anąsyk rašiau, kad rašymo stilius netiko man, bet šį sykį skaičiau ir kaip tik visi lakoniški, šaltoki sakiniai, net kai buvo kalbama apie tokią emocingą veikėją kaip Estera, buvo pats tas visai istorijai pateikti. O stilius visai nekito, lyginant su pirmąja dalimi, tad matyt viskas priklauso nuo aplinkybių, nuotaikos, paskutinių skaitytų knygų ir dar nežinia ko. Toks autorės rašymas iš tiesų gelbsti pačiam romanui nepatekti prie primityviųjų meilės romanų, kadangi, pripažinkime, siužetas skamba banaliai ir primena būtent pastaruosius. Kas dar išskiria skaitytą knygą iš eilinio meilės romano, tai, be abejonės, įžvalgos, pasvarstymai bei priežasčių, kodėl iš keleto variantų buvo pasirinktas vienoks ar kitoks sprendimas (kažką padaryti, laikytis tam tikros nuomonės ar kt.), išvardijimas – tiksliau tariant, analizė, dėmesio kreipimas ne į išorę, kai iki smulkmenų aprašomi veiksmai, elgesio niuansai, atodūsiai ir visa kita, o į vidų – mąstymo ypatumus, emocinę būseną. Ir čia yra stiprioji romano dalis, kadangi autorės kai kurios įžvalgos, pavyzdžiui, apie tai, kodėl pasirenkame galvoti vienaip ar kitaip, kaip žmonės sugeba klaidingai interpretuoti kitų elgesį ar žodžius ir kas apskritai skatina klaidingas interpretacijas, yra įdomios, tinkamos įvairiose (taigi, nebūtinai kalbant apie romantinius santykius) gyvenimo situacijose bei kai kada neblogai atpažįstamos iš realių situacijų.

Tad viskas kaip ir būtų neblogai, jei ne pagrindiniai veikėjai. Kad Estera – ne pats įdomiausias personažas, jau nekalbant apie tai, kokia ji erzinanti yra, kai įsimyli (tiesa, kitokios pažinti nelabai ir teko), jau žinojau, bet geriau susipažinusi su šios dalies vyriškiu – Olofu, supratau, kad geresnės (ironija) poros surasti veikėja ir nebegalėjo. Jis toks permainingas, kad didžiąją romano dalį sudėlioti tikslų jo paveikslą buvo gan sudėtinga, nes kai kurį jo elgesį tarsi jau paaiškindavau, o po kelių skyrių viskas griūdavo. Tikriausiai du bruožai, kuriuos galiu įvardinti kaip ryškiausius, buvo absoliutus neapsisprendimas ir manipuliacija. Pirmasis labiau nervino, o antrasis Olofą darė gan šlykštų ir nemalonų veikėją. Ir šis įspūdis romanui artėjant į pabaigą vis didėjo. Tad autorei kaip ir pasisekė sukurti nepatrauklų personažą ir parodyti, kaip kuo puikiausiai ir tokiais asmenimis galima žavėtis ir kaip susižavėjusios akys nepastebi to, kas prieš akis, bet vietomis kiek persūdyta pasirodė, o ir tai, jog Estera taip ir nesugebėjo pasimokyti iš savo klaidų, o, atsižvelgiant į amžių ir užuominas, kažkokių panašių santykių ji turėjusi ne vienus, tai kaip ir norėtųsi kažkokio progreso, nes dabar ji nė kiek nejuda pirmyn.

Dvejopas mintis kėlęs romanas. Kol skaičiau, tai atrodė, kad beveik niekas man ten nepatiko, o dabar aprašant visai paprasta buvo išskirti, dėl ko knyga pasirodė verta skaitymo. O tai gan neblogas rodiklis.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.