9.7. Vanda Juknaitė „Išsiduosi. Balsu“


Net nepamenu, kada paskutinįsyk taip grožėjausi knygos pavadinimu. Kone kaskart pamačiusi ją lentynoje ar išgirdus kalbant apie šią knygą pagalvodavau, kaip gražiai ir taikliai skamba poros žodžių junginys.

Kalbėti apie tokį knygos turinį kaip visuomet nėra lengva, nes joje pateikti esė ir pokalbiai. Viskas grįsta autorės ir dialogo dalyvių realiai turėta patirtimi, kuri neretai – skaudi, nemaloni. Tekstai, nesvarbu, kiek metų praėjo nuo jų atsiradimo, vis dar aktualūs. Štai kad ir pokalbyje su S. Parulskiu užsimenama apie kultūros leidinių likimą, jų menką finansavimą bei keliamas klausimas, kiek tikrai jie visi reikalingi ir ar nevertėtų kažkokios naujos koncepcijos ieškoti. O juk visai neseniai vėl iškilo ši opi pastariesiems leidiniams problema, kuri rodo, kad metai bėga, o situacija nesikeičia. Visgi daugiausiai dėmesio skiriama skurstantiems, artimųjų neturintiems ar menkai prižiūrimiems vaikams, kurie valkatauja gatvėse, gyvena šiukšlynuose. Šalia to V. Juknaitė samprotauja apie laisvės sampratą, prisimenami įvykiai, susiję su trėmimu į Sibirą, gyvenimą kolūkiuose, daug dėmesio skiriama moraliniams dalykams, vertybėms, jų puoselėjimui. Tekste juntamas autorės apsiskaitymas, jos gebėjimas prieiti prie kiekvieno žmogaus, apskritai, šviesus, gėrio pilnas žmogus, kuris pasakodamas apie tai, ką išgyveno ir kokių patirčių gyvenime turėjo, sugeba atrasti ir paminėti, kas tose patirtyse buvo ir gero, reikalingo, vertingo. Bet visa tai pateikiama be kažkokio hiperbolizavimo ar susireikšminimo.

Skaičiau ir galvojau, kad būtų kai kada gera grįžti į tuos laikus, kai tokie tekstai sugebėdavo išjudinti kažką kažkur ten giliai viduje. Kad labiau įvertinčiau. Nes dabar matau, suprantu, kad autorė turi ką pasakyti, tekstai gan patrauklūs, nebanalūs, bet ten, kur atsirastų jausmas, yra kažkokia siena, pro kurią jie neprasibrauna.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.