8.53. Holly Bourne „Manifestas, kaip būti įdomiai“


Paaugliški filmai jau seniai yra mano „guilty pleasure“, t. y. net tuomet, kai ėmiau domėtis geru, visuotinai pripažintu kinu, ieškoti mažiau populiarių, bet vertų dėmesio neholivudinių filmų, vis tiek kartais įsijungdavau pažiūrėti ir paaugliškas (nebūtinai) romantines dramas ar komedijas, kad ir kokios jos banalios būtų. „10 Things I Hate About You“, „The Breakfast Club“, „Clueless“, „Sixteen Candles“, „Say Anything“, „Pretty in Pink“ – keli įsimintiniausi pavyzdžiai (o pirmąjį žiūrėjau nesyk). Žinoma, mačiau ir jau kultiniu vadinamą „Mean Girls“. Būtent į pastarąjį ir yra panašiausias ką tik perskaitytas „Manifestas, kaip būti įdomiai“.

Bri – nepopuliari, mokykloje beveik nepastebima mergaitė, į ją bendramoksliai atkreipia dėmesį nebent norėdami pasityčioti dėl jos mokslo pasiekimų arba dėl keistų, akį rėžiančių drabužių. Ji turi tik vieną draugą – su juo ir leidžia laiką žiūrėdama klasikinius filmus, klausydamasi kokybiškos muzikos, diskutuodama apie kultūrą, visuomenę, socialinius reiškinius ir kritikuodama tai, kas neįeina į tokias sąvokas kaip kokybė, vertė ar kt., taigi, ir vadinamąjį mokyklos elitą – populiarius paauglius. Jie aukština save ir žemina kitus, bet kažkodėl aplinkiniai vis tiek domisi jų gyvenimu ir nori jais sekti, su jais draugauti. Viskas pasikeičia, kai ji išgirsta iš mylimo literatūros mokytojo, kad parašyti įtraukiantį romaną sugebės tik įgijusi daugiau patirties. Noras tapti rašytoja ir sulaukti teigiamo atsakymo iš leidėjų paskatina keistis: ji nusprendžia ne tik įsilieti į populiariųjų būrį, bet ir rašyti tinklaraštį apie savo pokyčius bei tai, kas iš jų išėjo.

Knygą galima rekomenduoti dėl kelių priežasčių. Romano veikėja ne šiaip svajoja būti populiaresnė ir užmegzti santykius su trokštamiausiu mokyklos vaikinu, bet ir imasi ryžtingų veiksmų. Romano eigoje ji samprotauja apie populiariųjų gyvenimą, rodo, kad jie nėra geresni už atstumtuosius, o jų laisvalaikis ne toks ir ypatingas, kaip gali pasirodyti iš pasakojimų ar nuotraukų bei įrašų socialiniuose tinkluose, kad jie tokie pat žmonės su savo keistenybėmis, ydomis ir jausmais. Be to, knygoje nagrinėjama savęs žalojimosi, savižudybių tema – Bri kalba apie priežastis, verčiančias ją žalotis, matoma ir kova su pagunda tą daryti, veikėjos pastangos ieškoti kito, ne tokio destruktyvaus būdo išlieti emocijas. Autorei pavyko gan įtaigiai aprašyti tam tikras situacijas, veikėjos mintis, jausmus. Galop, tai lengvai skaitoma, vietomis visai juokinga knyga. Kadangi skaityti ją ėmiau užsinorėjusi ko nors, kur nereiktų daug galvoti, o siužetas ir knygos atmosfera pernelyg neapkrautų galvos, šis romanas buvo pats tas. Papildomas pliusas už diskusijas apie kiną – nors kino pastaruoju metu mažai mano gyvenime, bet jis vis dar man įdomus.

Kalbant apie tai, kas mažiau patiko, išskirčiau keletą niuansų. Su malonumu išimčiau dalį apie veikėjos ir mokytojo santykius. Visai to čia nereikėjo – per daug norėta aprėpti, pridėjo dirbtinumo, nebuvo įdomu, net erzino, tas dalis norėjosi praleisti. Na, ir žinoma, skirstymas į populiariuosius ir atstumtuosius, stereotipiški personažai, nuspėjamumas (geriausias draugas, kuris iš tiesų beviltiškai įsimylėjęs Bri, ir laukia, kol ji atsakys į jo jausmus, populiariausia mokyklos mokinė, kuri tik apsimeta laiminga, nors iš tiesų turi savo problemų ir kt.), tam tikros klišės – dėl viso šito sunku romaną vertinti labai gerai.

Tai standartinė paaugliams skirta istorija jiems aktualiomis temomis, su neįkyriais pamokymais ir pakenčiamais personažais. Tuo momentu, kai skaičiau, man visai tiko, galėjau atitrūkti nuo pastaruoju metu skaitytų knygų ir tiesiog kasdieninės rutinos.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.