8.50. Javier Marías „Įsimylėjimai“


Pagrindinė veikėja Marija Dols, atliekanti ir pasakotojos vaidmenį, dirba vienoje Madrido leidykloje ir kelerius metus kiekvieną rytą pusryčiaudama kavinėje stebi nepažįstamą porą, gėrisi jos tobulumu. Tačiau vieną rytą ji jų nebesutinka ten, bėga dienos, o jų kaip nėra, taip nėra. Tik visiškai atsitiktinai moteris sužino, kad vyras buvo nužudytas. Marija išdrįsta prieiti prie našlės ir pareikšti jai užuojautą, netrukus susipažįsta su jos bičiuliu ir jį įsimyli.

 Šios knygos planuose niekad nebuvo, kad ir mačiau žiniasklaidoje ją išskiriant kaip vieną vertesnių skaitymo 2016-aisiais pasirodžiusių knygų. Bet vėlgi, kai norisi skaityti, o kažkokių konkrečių skaitinių, kuriuos tikrai noriu perskaityti, nėra, atsiranda ir tokių neplanuotų pasirinkimų. Perskaičiusi pirmąją dalį, pagalvojau, kad gal visai ir neblogas romanas bus, tačiau po to, kai po keleto dienų pertraukos pastebėjau, jog absoliučiai viskas, ką skaičiau, išgaravo iš galvos, o skaityti toliau buvo sunku, tekstas plaukė kažkur pro šalį, net ėmiau svarstyti apie skaitymo nutraukimą, juolab, kad per šį laiką susikaupė keletas eilės laukiančių knygų, tad, nebaigusi „Įsimylėjimų“, nuostolio nebūčiau pajautusi. Visgi kažkuriuo metu įvyko persilaužimas ir, nepaisant karts nuo karto pasitaikiusių nesusikoncentravimo ties tekstu ir minčių pašalinėmis temomis atsiradimo, sulig paskutinio puslapio užvertimu supratau, kad galiausiai romanas pranoko turėtus lūkesčius.

„Įsimylėjimai“ – tai labiau ne veiksmo, o pokalbių, samprotavimų romanas. Veikėjų veikla, kasdienybė – tik fonas monologams ir dialogams, kurių čia apstu. Tai nėra banalus meilės romanas, koks gali pasirodyti iš viršelio, pavadinimo bei anotacijos. Tiksliau tariant, meilės istorija gal ir niekuo neoriginali, svarbiau yra pats pateikimas. Pirmoje dalyje dėmesys skiriamas ne tik Marijos pomėgiui stebėti porą, supažindinimui su veikėjais, bet ir našlės išgyvenamam gedului. Kitose dalyse tęsiama tai, kas buvo pradėta pirmojoje – pateikiamos Marijos mintys ir svarstymai apie įsimylėjimo, meilės būsenas, mirtį, žmogžudystę kaip veiksmą, piešiami įvairūs vienokiuose ar kitokiuose santykiuose esančių žmonių vaidmenys, veiksmai, įsivaizdavimai (klaidingi ar teisingi), šalia to, be abejo, vystoma ir „išorinė“ linija, t.y. jos bendravimas su kitais veikėjais, tam tikri siužeto posūkiai, nulemiantys svarstymų temas. Kai kada nuo ištisų puslapių negalėjau atitraukti akių, tiek žavėdavo tekstas ir logiški, taiklūs samprotavimai ir pastebėjimai, kai paprastai, bet tuo pačiu ir iš įvairių pusių būdavo pažvelgiama į vieną ar kitą problemą. Veikėja romane abejoja, vertina, svarsto, kiek jos vertinimams daro įtaką emocijos, santykis su konkrečiu asmeniu ar įvykiu. Romanas gražus savo sakiniais, išplaukiančiais apibendrinimais, įžvalgomis, tekste karts nuo karto atsiranda natūraliai įterptų dialogų, kuriuose nagrinėjami klasikos kūriniai, analizės susisieja su „Įsimylėjimų“ įvykiais. Būna, kai skaitant visiškai negaliu įsitraukti, nes pateikiami požiūriai visai nesisieja su manuoju, skamba nelogiškai ar nepatraukliai, tuo tarpu šio romano atveju žavėjo taiklumas ir pastabumas, gebėjimas nepersūdyti ir nepersaldinti, pateikiamas toks gan skaudžiai niūrus realistiškumo įspūdis. Tad galima įsivaizduoti ir kokia nuotaika romane vyrauja. Nusišypsoti pavyksta nebent nejučia suvokiant, kiek daug teisybės veikėjų žodžiuose. Bet šviesos ten mažokai.

Nors, kaip galima suprasti, buvo sudėtingų momentų su šiuo romanu, bet atrodo, kad galiausiai sugebėjo nemenkai įstrigti. Net ir leidyklai pliusą norisi uždėti.

Reklama

1 mintis apie “8.50. Javier Marías „Įsimylėjimai“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.