8.4. Jacques Chessex ,,Tironas“


tironasPasirodo, yra dar knygų, kurios man patinka ir kurias aptariant nesinori ieškoti, ką čia parašius po ,,tačiau“, kai jau išvardinta viskas, ką gero radau. O ir goodreads jau kažkaip net nebesmagu įvertinti knygą trejetu ar dvejetu, lyg specialiai tai daryčiau, nes būtent tokie įvertinimai paskutiniu metu ėjo vienas paskui kitą. Taip, ,,Tironas“ tapo būtent tąja knyga, kuri sugebėjo pralaužti ledus.

Romane pagrindinis veikėjas Žanas Kalmė, 38-erių metų lotynų kalbos mokytojas, sužino apie tėvo mirtį, tačiau, kitaip nei jis manė, ši žinia nė kiek nepadeda pasijausti išsilaisvinusiam iš mylėto, bet kartu ir nekęsto tėvo, kuris, būdamas visų gerbiamas gydytojas, tuo pačiu buvo ir despotas, pasižymėjęs fizine jėga bei gebėjimu visiškai valdyti savo šeimos narius.

Tai knyga, kurią aptarti man nelengva, ką jau pastebėjau, bandydama porą dienų aprašyti įspūdžius. Iš viso buvo mintis parašyti ,,patiko“, padėti tašką ir tiek. Bet žinoma, tą mintį nuvijau šalin, nes ši knyga verta daugiau nei vieno žodžio. ,,Tironas“, į kurį gal kiek ir nepatikimai žiūrėjau prieš pradėdama skaityti, gan greitai įtraukė į visą aprašomą atmosferą ir Žano gyvenimą, kuriame daug gėdos, nevisavertiškumo, baimių, smerkimo. Niūrus, slogus, gal netgi ir monotoniškas romanas, kuriame šviesaus nelabai ką įmanoma rasti. Nebent kai kurie poetiški apibūdinimai, ištraukus juos iš konteksto ir pateikus atskirai, galėtų atrodyti kaip ganėtinai spalvingi ir įnešantys šviesos, bet skaitant juos pačiame romane jie kelia labiau liūdesį, taip prisidėdami prie bendros nuotaikos kūrimo. Tokioms knygoms kaip ši, kurios koncentruojasi ne į veikėjų išorinį gyvenimą (veiksmą), o į vidų, santykius su kitais žmonėmis, man atrodo itin svarbu, kaip autorius geba perteikti emocijas, priversti skaitytoją pajausti jas ir gal net kartu jas išgyventi su veikėjais. O J. Chessex valdo žodį gan neprastai. Kaip ir minėjau, gan greitai ,,įkritau“ į romaną ir nuo pat pradžių, kas patiko, ir buvo būtent toji atmosfera ir kuriama nuotaika, kurią sugebėjo išlaikyti iki pat pabaigos. Svarbiausia, kad taip ir nepasidarė nuobodu, o minėta monotonija ,,Tirono“ kontekste yra privalumas, o ne trūkumas.

Ir būtų neteisinga sakyti, kad viskas sukasi tik apie Žano ir tėvo santykius, jų pasekmes tolesniam sūnaus gyvenimui. Čia yra ir motina, visą gyvenimą kentėjusi vyro žeminantį elgesį, bet po mirties vietoj pajausto palengvėjimo tegalinti kalbėti apie tai, koks puikus jos vyras buvo. Yra ir Žano santykis su motina, kuriame taip pat meilė maišosi su pykčiu ir neapykanta dėl to, kad ji gyveno su tokiu žmogumi kaip tėvas, nieko nedarė, kad gyvenimas pasikeistų, o dabar dar sugeba atsiliepti apie jį vien tik teigiamai, ignoruodama visą blogį, kurį jai suteikė. Ir visame tame yra ne ką mažiau stiprių momentų, sunkios ir skaudžios, tačiau tikroviškos realybės. Galima kreipti dėmesį ir į kai kuriuos dažniau šmėžavusius kitus antraeilius veikėjus, jų santykius ar reikšmę Žanui.

O ką jau kalbėti apie pabaigą, kuri prikaustė savo smulkmeniškumu ir privertusi skaityti kiekvieną sakinį lėtai bei su įtampa net tuomet, kai jau žinojau ne tik kas bus, bet ir kaip (,,kas“ – pačioje knygoje pasakoma iš anksto, ,,kaip“ – išklausinėjau dar prieš skaitydama knygą), artėjant prie aukščiausio taško, kad ir kaip nelogiškai skambėtų, delnai kilo prie akių, nes nesinorėjo to matyti, skaityti, įsivaizduoti.

Neapkalbėjau dar dalies kitų knygoje matytų bei palikusių didesnį ar mažesnį įspūdį momentų bei temų (kad ir mirties tema, vietomis pateikta tragikomiškai, Žano negebėjimas ,,susitvarkyti“ su savimi, kai reikia bendrauti su vadovauti gebančiais ir autoritetą gebančiais parodyti žmonėmis, nes juose jis mato savo tėvą, galop – Žano ir Terezos santykiai ir kt.), bet tegu tai ir lieka tik paminėta. Pabaigai tesinori pasakyti, kad autorius sugebėjo gan talentingai parašyti gilų, tamsų pasakojimą, išlaikantį dėmesį iki paskutinio puslapio.

2 komentarai “8.4. Jacques Chessex ,,Tironas“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.