7.38. Michelle Gable ,,Susitiksime Paryžiuje“


susitiksime-paryziuje

,,Susitiksime Paryžiuje“ – romanas, pasakojantis apie realiai egzistavusią Molboro hercogienę Gladys Deacon. Nors jaunystėje ji pasižymėjo kaip moteris, keitusi vyrus kaip kojines, bendravusi su krūva žymiausių menininkų ir politikų, senatvėje ji pateikiama kaip moteriškė, apleistoje sodyboje auginanti daugybę šunų, ūkiniame pastate slepianti mistinį lenkų tautybės žmogų, o kiekvieną užėjusįjį pasitinkanti pusnuogė, su šautuvu ir laidanti keiksmus. Sutikusi prižiūrėti jau minėtoje sodyboje gyvenančią moterį atsikrausto jauna amerikietė Pru. Netrūkus pasirodo ir rašytojas Vinas, kuris yra pasiryžęs bet kokia kaina parašyti hercogienės biografiją. Sunkiausia tai, kad senyvo amžiaus moteris niekaip neprisipažįsta esanti hercogienė. O po trisdešimties metų kita amerikietė Anė kartu su mama atvyksta į kaimelį, kuriame gyveno hercogienė senatvėje, dėl palikimo reikalų. Atsitiktinai į rankas pakliuvusi hercogienės biografija Anę paskatina leistis į praeitį ir ieškoti atsakymų į klausimus ne tik apie hercogienę, bet ir apie ją pačią.

Tai – antroji autorės knyga, kurią skaičiau. Apie ,,Butas Paryžiuje“ mano nuomonę galite paskaityti čia, o man perskaičius savo atsiliepimą iš karto į akis krito vienas bendras bruožas – ,,Susitiksime Paryžiuje“ skaityti buvo lygiai taip pat lengva ir greita kaip ir pirmąjį lietuviškai išleistą jos romaną.

Žinoma, panašumų galima pastebėti ir daugiau. Lygiai taip pat narpliojama prieš kurį laiką savo gyvenimą nugyvenusio žmogaus istorija, centre – ryški asmenybė, besisukinėjusi tarp žymių kultūros ir politikos atstovų, kurie žinomi iki pat šių dienų. Toji asmenybė vertinama prieštaringai, tačiau matyt todėl ir kėlė ji tokį susidomėjimą ir sąmyšį. Dabarties siužetinėje linijoje tiek vienoje, tiek kitoje knygoje – jauna moteris, kuri pasimetusi gyvenime ir todėl gilinimasis į seną istoriją palengva ją užvaldo. Na, ir, žinoma, pavadinimai, kuriuos sieja tas pats miestas – Paryžius. Tik, jei pirmojoje knygoje Paryžius išties buvo toji vieta, kurioje vyko veiksmas ir pažinti šį miestą bei pajausti, kad skaitant į jį tarsi patenku bent minimaliai buvo įmanoma, ,,Susitiksime Paryžiuje“ pavadinimas ne taip ir patraukliai atrodo jau įpusėjus knygą – kyla klausimas: kodėl Paryžius? Juk veiksmas vyksta Anglijoje tiek praeity, tiek dabarty. Į pabaigą atsiranda ir Paryžius, išaiškėja, iš kur būtent tokia pavadinimo formuluotė, bet šiuo atveju, manyčiau, buvo šauta pro šalį. Ir kad ir kaip keistai atrodysiu tikriausiai ne vienam, bet Anglija, tokia, rodos, banali ir nusibodusi vien dėl dažno jos minėjimo tiek žiniasklaidoje, tiek aplinkoje, man atrodo ne mažiau patraukli šalis nei Prancūzija. O šiam romanui Anglija netgi labai tiko.

– (…) Dieve, buvai našlaitė, tiesa? Tiesiai iš Dikenso romano, be to, dar išdykusi ir murzina.
– Dikenso personažas? (…) Keista, bet aš lygiai taip pat pagalvojau apie tave. Matyt, nenuostabu, kad atsidūrėme toje pačioje knygoje.

Daug kalbama apie literatūrą, daug cituojama jau klasika tapusių kūrinių. Jaučiausi, lyg man kažkas badytų pirštu ir klaustų: nagi, kada paskutinįsyk skaitei kažką iš klasikos? O taip, seniai. O veikėjai čia itin nusimanantys literatūroje, gebantys įterpti į savo kalbėjimą citatas iš vienos ar kitos knygos bei sulaukti teisingo spėjimo, koks tai autorius, iš porininko, tuo metu dalyvaujančio dialoge. Neblogai.

Romane po truputį dėliojamas ne tik Molboro hercogienės gyvenimas, bet ir kurį laiką su ja gyvenusios ir ją prižiūrėjusios jaunos merginos bei ten pat apsistojusio rašytojo, norėjusio parašyti hercogienės biografiją, likimai. Nepamirštama ir dabartis – sulig kiekvienu pasakojimu Anei atsiskleidžia paslaptys, susijusios su ja, jos mama ir niekad nepažintu tėvu. Iš tikrųjų, šis romanas – nemenka muilo opera, gan greitai pasidaranti nuspėjama, bet skaičiau ir tikėdavausi vis: o gal tai, ką galvoju, nebus visgi tiesa?

Muilo operų karts nuo karto irgi reikia. O ir Molboro hercogienė – įdomi ir kėlusi juoką veikėja, kuri ir senatvėje sugebėdavo parodyti savo charakterį.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.