7.35. Ursula K. Le Guin ,,Žemjūrės burtininkas“


zemjure,,Žemjūrės burtininkas“ – tai pirmoji ciklo ,,Žemjūrė“ dalis. Ši knyga jau buvo lietuviškai išversta prieš kurį laiką, o šiemet Alma littera nusprendė iš naujo išleisti šią seriją. Pamenu, kiek dvejojau prieš imdama, bet galiausiai pagalvojau, kad tai bus pats tas, kai norėsis kažkokios fantastinės trumpos istorijos.

Žemjūrė – tai bekraštė jūra, kurioje yra įvairaus dydžio salų. Čia gyvena ir drakonai, ir visa galybė burtininkų, kurie yra paskirti tam tikrai salai ir privalo rūpintis įvairiausiais reikalais. Būdamas dar visai mažas, Gedas, kalvio sūnus, supranta turįs magiškų galių. Netrukus jis išsiunčiamas į burtininkų mokyklą, tačiau dėl savo išdidumo ir puikybės jis padaro baisią klaidą, išleisdamas į pasaulį šešėlį, kuris, visų pirma, yra pavojingas jam pačiam. Gedas išsiruošia į kelionę tam, kad galėtų sunaikinti ištrūkusį blogį.

Ir meluočiau sakydama, kad tai – tik eilinė fantastinė pasaka apie gėrio ir blogio kovą. Ne, tai – tik paviršius, po kuriuo slepiasi jaunojo burtininko tobulėjimas, brendimas, charakterio formavimas. Pradžioje jis erzino savo puikavimusi ir išdidumu, pernelyg dideliu pasitikėjimu savimi ir įsivaizdavimu, kad jis yra daugiausiai mokantis ir turi visur būti pirmas bet kokiomis priemonėmis. Ir tokių savybių demonstravimas man galbūt užtruko per ilgai, nes net matydama, kaip jis keičiasi, kaip pakitęs jo elgesys ir mintys, taip ir netapo jis man savas, tas veikėjas, dėl kurio jaudinčiausi ir su jauduliu stebėčiau knygos įvykius. Netgi galvoju, kad jei pradžioje dar buvo galima įsivaizduoti, koks jis (kad ir nežavintis bei erzinantis personažas jis buvo), vėliau jis man pasirodė nykus ir bespalvis.

Įvykių ne tiek ir mažai, tad veiksmo mėgėjai turės ką veikti, skaitydami šią knygą. Tačiau manęs ši knyga taip ir neįtraukė, akys bėgo per eilutes, bet visiškai nejutau teksto, nejutau istorijos, intrigos ar smalsumo, visai nebuvo įdomu, kas vyks toliau, kaip atrodys galutinė kova. Pabaigą skaitydama, rodos, visiškai miegojau atmerktomis akimis, nes kulminacija tiesiog praslydo, nepajaučiau aš jos.

Tad nepaisant krūvos skaitytų gerų atsiliepimų suprantu, kad kitų dalių nei ieškosiu bibliotekose, nei lauksiu, kol tos dalys bus išleistos iš naujo. Susipažinau su šiuo ciklu, ir to pakaks.

Ekranizacijos

2006-aisiais pasirodė Gedo Senki (Tales from Earthsea) – Gorô Miyazaki režisuotas animacinis filmas, kurį kuriant buvo remtasi keliomis šio ciklo dalimis. Tiesa, pati knygų autorė nebuvo patenkinta tokia ekranizacija.

2005-aisiais pasirodęs dviejų dalių mini serialas Earthsea taip pat nepaliko gero įspūdžio knygų autorei.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.