7.26. Anna Piwkowska ,,Frančeska“


frančeska,,Nieko rimto“ leidykla – ne tokia ir nerimta. Prieš kurį laiką pristačiau jų puikią knygą Septynios minutės po vidurnakčio, o šįvakar (šiąnakt?) pristatysiu ir ką tik užverstą ,,Frančeską“, kuri nagrinėja rimtas temas bei žavi savo išskirtinumu iš kitų paaugliams skirtų knygų.

Frančeska – trylikametė, kuri po to, kai mama dėl ligos patenka į ligoninę, yra priversta kraustytis pas močiutę, kurią mato pirmąsyk per savo gyvenimą. Mokykloje – irgi ne pyragai. Jos klasėje pradeda mokytis juodaodė Soraja, iš kurios kai kurie vaikai ima šaipytis, o kur dar pirmosios meilės ir susižavėjimai. Tarsi dar to nebūtų gana, Frančeska suranda naują aistrą – poeziją.

Pradžia man pasirodė panaši į ,,Septynios minutės…“: mama serga, pagr. veikėjas persikelia pas žmogų, kurio nė nepažįsta. Galvojau, nejaugi tai bus tiesiog mergaitiška minėtos knygos versija. Bet šis spėjimas nepasitvirtino – pamažu ,,Frančeska“ atsiskyrė nuo visų turėtų sąsajų su anksčiau skaityta knyga ir tapo savarankiška bei išties žavinčių detalių turinčia istorija.

Skaitydama galvojau, kad ši knyga – tikrai ne kiekvienam dvylikamečiui ar vyresniam skaitytojui. Tikiu, kad kai kuriems poezijos tema, Frančeskos domėjimasis poetėmis, eilėraščiai (taip, yra šioje knygoje ne vienas eilėraštis!) nė iš tolo neatrodys patraukliai. Nors pati nesu šio žanro gerbėja, bet skaityti apie personažą, besidomintį tokia sritimi, kurią grožinėje literatūroje sutinku išties retai, buvo įdomu. O dar kai paminėjo S. Plath, mano susidomėjimas kilo žaibo greičiu. Kai pasiūla didelė, tačiau surasti kažką kitokio, ko nebūtų kas antroje skaitomoje knygoje, darosi vis sudėtingiau, natūralu, kad tokia knyga kaip ,,Frančeska“ sukelia smalsumą, kuris tik didėja verčiant puslapius.

Šalia poezijos, kaip jau minėjau, Frančeska susiduria su nemažai visokiausių dilemų. Lengva suprasti, kaip yra sudėtinga gyventi, kai vienintelis artimas žmogus, kurį pažinojai, suserga ir nė nežinai, kokia tai liga, todėl gali prisigalvoti visokiausių baisybių (ir kaip skaudu, kai pasirodo, kad kai kurie spėjimai – gryniausia tiesa), kaip turėtų būti nelengva tokioje situacijoje, kuri ir taip kelianti stresą, patekti į visai svetimus namus, glaustis ant sofos ir kęsti visai nepažįstamą žmogų, kuris atrodo atstumiantis, lyg kokia siena, atitverianti mergaitę nuo mamos. Knygoje pateikiamos ir rasizmo problemos (tiesa, pradžioje tai matyti labiau, vėliau pereina į antrą planą, bet visiškai pamiršti to skaitant iki paskutinio puslapio taip ir neišeina), ir sunkumai, kai neaišku, kokie jausmai yra berniukų atžvilgiu, kokia tikroji tų jausmų reikšmė, kaip suprasti, kas yra iš tiesų jaučiama vienam ar kitam bei kaip visa tai paveikia daromus sprendimus. Visa tai apibendrinus, galima pastebėti, kad knygoje netrūksta tinkamų vertybių propagavimo (tolerancija, draugystė, buvimas savimi, teisingumas ir kt.), užkabinamos aktualios tikslinei knygos auditorijai problemos, o ką jau kalbėti apie tai, kad nemažai vietos skiriama ir savęs paieškoms, teigimui, kad visi skirtingi, nėra tik blogų arba tik gerų. Knygoje veikia nemažai moterų – vienos dar visai paauglės, kitos – suaugusios, bet visos – stiprios, ieškančios išeičių.

Lengvai skaitoma, iliustruota knyga, melodingas, poetiškas (kaip netikėta) rašymo stilius – taigi, nenuostabu, kad ją užbaigus liko gan geras jausmas. Iki didžiausio pliuso pritrūko kai kurių temų gilesnio plėtojimo, nes vietomis jautėsi gan greitas perbėgimas, nepaliekant vietos geresniam įsigilinimui, kad skaitytojas spėtų į tą problemą įsijausti ir iki galo pajausti tai, ką jautė vienas ar kitas veikėjas tuo metu, bet apskritai norisi tikėti, kad ši knyga, jei dar nerado, tai ateity ras savo auditoriją.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s