7.22. Harper Lee ,,Eik ir pastatyk sargybinį“


eik-ir-pastatyk-sargybini

Teko skaityti apie šią knygą nemažai komentarų, kuriuose skaitę / pradėję ją skaityti žmonės teigė, kad ji sugadino prisiminimus apie ,,Nežudyk strazdo giesmininko“, kad ,,Eik ir…“ apskritai neverta skaityti, kad čia yra toks siaubas skaityti apie veikėją, kurio pažiūros – visiškai priešingos turėtoms pirmiau išleistoje knygoje. Todėl ir man buvo nevisai drąsu imti šią knygą, bet tuo pačiu tai buvo ir bene laukiamiausia šių metų naujiena. Jau dabar, kai užverčiau paskutinį puslapį, galiu teigti, kad ši knyga visai nepakeitė mano nuomonės apie ,,Nežudyk…“ veikėjus, apie Atikų ir jo nuostabų bendravimą su vaikais, kurio netrūko pirmoje išleistoje knygoje. Taip, ,,Eik ir…“ Atikus vaizduojamas visai kitoks, simpatijos jam nelieka nė trupučio, tačiau tai netrukdo prisiminti ir tą kitą – jaunystės Atikų, kuris kovojo už teisybę, kuriam visi buvo lygūs, nepaisant jų rasės.

Taigi, jei dar kas nežinote, ši knyga buvo pirmasis H. Lee parašytas kūrinys, kurį ji ir norėjo išleisti, tačiau viskas pasisuko taip, kad buvo išleistas ,,Nežudyk strazdo giesmininko“, o ,,Eik ir pastatyk sargybinį“ rankraštis ilgus metus buvo paslėptas, kol tik visai neseniai pasiekė viešumą. Šioje knygoje veiksmas vyksta praėjus maždaug dvidešimčiai metų po ,,Nežudyk…“ vaizduojamų įvykių. Čia Džina Luiza (Paukštelis) jau suaugusi, svarstanti apie šeimos kūrimą, gyvenanti Niujorke ir tik per atostogas užsukusi paviešėti savo vaikystės namuose. Šios viešnagės metu ji pamato ją supančius žmones visai kitomis akimis nei iki tol – jie atrodo jai svetimi, o jų pažiūros – kategoriškai priešingos jos pačios, o vaikystės prisiminimai kertasi su tuo, ką jai teko pamatyti ir išgirsti šiomis dienomis.

Pradžia buvo nelengva. Ir toji pradžia tęsėsi daugiau nei šimtą puslapių. Kadangi esu gan kantri, knygas numetu gan retai, o šios mesti ypač nenorėjau, vyliausi, kad situacija keisis. Kuo pasireiškė nelengvumas? Knyga man atrodė lyg apie nieką, tačiau tuo pačiu lyg ir užkabinanti kelias temas, bet viskas taip silpnai, padrikai, kad net nesugeba įtraukti. Situacija ėmė keistis po įvykio, kai Džina pamato, kad tėvas dalyvauja susirinkime, kuriame reiškiamas priešiškumas juodaodžiams. Tuomet atsiranda ryškesnė draminė linija, po truputį pradedamas jausti ėjimas kulminacijos link. Pateikiama nemažai Džinos vidinių konfliktų, kurie pinasi su praeities prisiminimais, pateikiamais kaip priešingybės tam, kas vyksta dabartiniame merginos gyvenime. Ir tuomet jau pradėjau jausti, kad nėra ši knyga tokia ir bloga, kaip daug kas ją pateikia, nes dinamiškumas ir jausminga veikėja suteikia daug ryškesnių spalvų, kurios ir pagerino bendrą vaizdą.

Tiesa, minusai vis vien nesibaigė. Nes jausmas toks, koks ir turi būti, atsižvelgus į aplinkybes – kad nėra viskas iki galo apdirbta, išdailinta, kad tai – tik iki galo nebaigtas ir neapgalvotas juodraštis, prie kurio dar reiktų pasėdėti. Tiems, kurie skaitė ,,Nežudyk…“, žymiai lengviau įsivaizduoti, koks Atikus buvo seniau (juk todėl tiek priešiškumo ir sulaukė ši knyga), nes tokiu atveju, jei ,,Nežudyk…“ neskaityta, įsivaizduoju, kad minimaliai susiformuotų Atikaus, kuris yra šiaip jau vienas pagrindinių veikėjų, paveikslas. Jo didesnio atskleidimo man trūko. Pabaigai stipresnio cinkelio irgi reikėtų. Ir ne tik pabaigai. Nes vietomis skaitydama galvojau, kad labai jau apie nieką ši knyga. Tik antroje knygos pusėje pagerėjo situacija. Aišku, ,,Nežudyk..“ irgi nėra kažkokia veiksmo prisotinta knyga, bet ten nuo pradžių formavosi tiek charakteriai, tiek jos pagrindas – tėvo ir vaikų santykiai.

Tad ar patiko? Per viduriuką. O šiaip faina, nes galėjau vėl prisiminti tą puikią knygą.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.