7.12. Catherynne M. Valente ,,Mergaitė, kuri nusileido po Pasakų šalimi ir ten kėlė linksmybes“


mergaitė,,Vaikai iš prigimties mėgsta keistenybes ir visko ieškoti, nes vaikystė yra ne kas kita, kaip kažko ieškojimas keistoje šalyje.“

Tai antroji dalis, pasakojanti apie Rugsėjės nuotykius. Ji vėl iš nuobodaus kasdienio gyvenimo patenka į Pasakų šalį, kur jos laukia nauji nuotykiai. Tik šįkart jai teks leistis į šalies požemius, kur yra visi pagrobti Pasakų šalies gyventojų bei pačios Rugsėjės šešėliai.

Šiek tiek kartosiuosi, bet vėlgi negaliu nepaminėti nuostabaus leidimo. Tiek viršelis, tiek viduje esančios iliustracijos yra vienas malonumas akims. Kaip ir anąsyk minėjau, ši serija gali patikti įvairaus amžiaus skaitytojams. Šioje dalyje įvairių rimtų (ar su humoru) pasvarstymų yra, sakyčiau, net ir daugiau.

,,Širdys yra paikos. Jos didelės, minkštos ir kupinos kvailų svajonių. Jos veržiasi rašyti poeziją ir svaičioja apie žmones, kurie to neverti. Būtent kaulai leidžiasi į keliones, kaunasi su pabaisomis ir klaupiasi prieš ką nors, kai to reikia. Kaulai atlieka visą darbą, kol širdis svajoja. Kaulai žino, ko tau reikia. Širdys moka tik norėti.“

Šioje dalyje dar labiau išryškėja ir pagrindinė veikėja, kuri tampa dar savarankiškesnė ir drąsesnė. Rugsėjė pagal savo amžių atrodo gan subrendusi, verkšlenimų irgi beveik nematyti, tik jos veržimasis į priekį vis nenuslūgsta. Amžinųjų vertybių puoselėjimas, tačiau išvengiama ryškios didaktikos, o tai taip pat atrodė patraukliai.

Rugsėjė kelyje sutinka daug naujų personažų, būdavo, kad ir pasimesdavau nuo jų įvairovės, o ką jau kalbėti apie tą mano amžinąją problemą (negebėjimą įsiminti vardus), kuri tokiais atvejais kiša koją. Ir pats siužetas iš esmės ir yra toks: Rugsėjė keliauja galutinio tikslo link, sutikdama įvairiausių gyventojų bei patirdama visą galybę iššūkių. Autorė, kaip ir pirmoje knygoje, taip ir šioje pabaigai palieka gan įdomų siužeto vingį, nors, kaip pastebėjau, nėra taip, kad būtų paliekama intriga, dėl kurios taip ir norisi čiupti kitą knygą, kad kuo greičiau išsiaiškinčiau, o kas bus toliau, kas yra visai gerai, kai trečiosios dalies nesu pasidėjusi prie šono. Bet tai nereiškia, kad man neįdomu, kas toliau bus.

Patinka, kaip ši autorė prieina paprastai prie rimtesnių temų ir puikiai laviruoja tarp fantastikos ir pasvarstymų bei pafilosofavimų įvairiais klausimais, kaip kūrybiškai ji žvelgia į savo kuriamą Pasakų šalį, kur kiekvienas personažas – vis kitoks, jau nekalbant apie pačios Pasakų šalies išdėstymą. Knygoje tiek visko daug, įvairiausių aprašymų, perėjimų iš vienos erdvės į kitą, kad pastebėdavau, jog turiu save stabdyti, kad suvokčiau ir galvoje logiškai sudėliočiau visus tuos perėjimus ir erdvių išdėstymus. Būtų įdomu pamatyti visą Pasakų šalies žemėlapį, kurį skaitant turėčiau šalia savęs ir vedžiočiau pirštu, žiūrėdama, kur dabar Rugsėjė pateko, nes dabar tokio bendro Pasakų šalies vaizdo ir nepavyko susidėlioti. Knyga reikalauja atidaus skaitymo – bent jau man tai ne toji knyga, kurią ,,vienas, du“ ir perskaityti galima. Tikiu, kad vaikams šis romanas apskritai turėtų būti pilnas atradimų ir skatinantis įvairiausių klausimų atsiradimą.

Antroji dalis patiko kiek mažiau, bet čia vėlgi galėjo suveikti nebūtinai romano tam tikri aspektai (nes kuo daugiau rašau ir svarstau apie šią knygą, tuo daugiau gerų dalykų randu), o įvairūs šalutiniai niuansai, tiesiogiai su knyga nesusiję.

Na, ir pabaigai tikriausiai labiausiai prajuokinusi knygos vieta:

,,Ir apskritai, būti senmerge nėra blogai. Jų namuose visada yra gražių kačių ir dubenėlių su saldainiais.“

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s