6.50. Vaiva Vasiliauskaitė ,,Pabusk“


pabuskTikriausiai nelengva pasakojant apie ,,Pabusk“ neįterpti, kad tai yra jaunos autorės (jai šiuo metu aštuoniolika) knyga. Ir amžius tikrai nėra tai, dėl ko būtų galima nurašyti romaną. Galiu sakyti, kad buvau maloniai nustebinta autorės rašymo stiliaus. Aprašymai sklandūs ir ganėtinai vaizdingi, vartojamas platus žodynas. Sakyčiau, kad ne vienam užsienio autoriui, rašančiam panašios tematikos knygas (ir kalbu apie bestselerių autorius), vertėtų patobulėti lyginant su Vaivos rašymo stiliumi.

Autorė nukelia savo kūriniu į Stebuklų šalį, į kurią patenka šešiolikametė Alisa. Po vaikystėje patirtos traumos ji ne tik ne viską prisimena, bet ir mažai bendrauja tiek su tėvais, tiek su bendraamžiais. Visai netikėtai patekusi į magišką pasaulį Alisai tenka susidurti su pavojingais nuotykiais, neregėtais padarais, keistomis taisyklėmis bei išsiaiškinti ne tik kuo galima pasitikėti, o kuo ne, bet ir savo vaidmenį visoje šioje istorijoje. Ir, žinoma, geriau įsigilinti į savo pojūčius ir norus.

Beje, svarbu paminėti, kad jei esate L. Carroll Alisos iš Stebuklų šalies gerbėjai, į šią knygą verta atkreipti dėmesį, nes jas abi sieja ne tik pagrindinių veikėjų vardai, bet ir kai kurios siužetinės ar aplinkos detalės. Tiesa, kadangi pati originaliąją Alisą skaičiau seniai, ir pamenu, kad taip ir nebaigiau skaityti, nes nesužavėjo, plačiau apie tai, kiek apskritai sąsajos yra svarbios, kalbėti nelabai galiu.

Kad knyga įtrauktų, veikėjas turi būti įdomus. Nesvarbu, ar gerietis, ar blogietis, tačiau turi sudominti, kelti norą sužinoti, kaip jam seksis toliau. Alisa pradžioje patraukė savo kitoniškumu: ji nėra didvyrė, įkvepianti herojė, nėra viena tų dažnų pagrindinių veikėjų, kurios vaizduoja esančios kuklios, mielos mergaitės, o laikui bėgant tampa vos ne visų susižavėjimo objektu. Alisą galima apibūdinti kaip savame pasaulyje gyvenančią, žemą savivertę turinčią ir nepasitikinčią savimi merginą, kuri visuomet liūdi, būna niūri ir stengiasi laikytis atstumo nuo visų kitų. Taigi, viskas lyg ir tvarkoje, tokie personažai man tinka ir patinka. Tačiau greitai man ji tapo absoliučiai nevertinga siužetui veikėja. Viskas, ką mačiau – tai mergina, kuri tiesiog sekioja visiems iš paskos, stebi visus ir karts nuo karto pagalvoja, kokia ji nelaiminga. Ji dažniausiai buvo tik stebėtoja, o visi įvykiai sukosi šalia jos, žinoma, buvo ir tokių, kur ji pati patekdavo į įvykių sūkurį. Bet. Man trūko jos ryškumo, priežasties, kodėl toks veikėjas apskritai vertas būti pagrindiniu personažu. Neretai atrodydavo, kad ji yra kaip tik antraeilė, o kai kurie kiti – daug svarbesni.

Veikėjai keliauja, keičiasi vietos, tad veiksmo stoka skųstis neketinu. Anaiptol, vienas įvykis seka kitą, todėl, jei jau sudomins nuo pradžių, gali būti, kad išlaikys iki galo, nes magiškas pasaulis tik labiau rodys savo grožį, atsiras vis daugiau personažų, tad svarbu tik tarp viso to nepasiklysti. O aš, kadangi Alisos taip ir neprisijaukinau, pagavau save gan abejingai skaitančią siužetą tik apie lėlininkę įdomiau buvo skaityti. Kaip ir minėjau, trūko pačių personažų, kurie laikytų mane, o kadangi charakterių kaitos nemačiau, Alisa vis labiau erzino, tai ir į siužetą įsitraukti dažniausiai buvo nelengva.

Įsivaizduoju, kad ,,Pabusk“ savo skaitytoją ras (jei dar nerado). Giriu autorę už vaizdingą rašymo stilių ir norisi viltis, kad kitoje dalyje, kuri žadama, veikėjų charakteriai pražys kitomis spalvomis.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s